X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Najnowocześniejsze, sprawdzone czołgi". Mariusz Błaszczak o zakupie Abramsów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 22:53
Dzięki czołgom Abrams wzrośnie bezpieczeństwo Polski. Będziemy trzecim państwem na świecie z tymi najnowocześniejszymi i sprawdzonymi czołgami - podkreślił w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: Twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON wraz z wicepremierem, przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosławem Kaczyńskim poinformowali w środę o zakupie nowych czołgów dla polskiej armii. Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

jk czolg 21714087 1200.jpg
"Nowa jakość jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych". Jarosław Kaczyński o zakupie czołgów Abrams

Mariusz Błaszczak stwierdził w środę wieczorem w TVP, że zakup nowych czołgów "da nam przewagę nad ewentualnym agresorem". - Jeżeli do tego dodamy fakt, że te czołgi będą stacjonowały na wschodzie naszego kraju, to wzrośnie bezpieczeństwo naszej ojczyzny - dodał.

Czytaj również:

"Lepsze osiągi niż Leopardy"

Według szefa MON, czołgi Abrams "rzeczywiście dużo palą, ale pokonują takie przeszkody, których nie pokonują inne czołgi". - One mają lepsze osiągi niż Leopardy. Amerykanie zaprojektowali Abramsy jako odpowiednik czołgów rosyjskich T-14 Armata, tylko ze źródeł otwartych możemy się dowiedzieć, że tych czołgów Rosjanie mają 20, a my będziemy mieli 250 (czołgów Abrams) - mówił Błaszczak.

Posłuchaj
00:30 Błaszczak IAR.mp3 Mariusz Błaszczak: zakupy sprzętu wojskowego w USA to dalszy ciąg współpracy militarnej z tym krajem (IAR)

Jak podkreślił, dotychczas tylko Stany Zjednoczonej i Australia posiadają czołgi Abrams. - Będziemy trzecim państwem na świecie, które będzie posiadać te czołgi, a więc są to najnowocześniejsze, sprawdzone czołgi, do wykorzystywania amunicji programowalnej. To jest amunicja przyszłości, która przystosowuje się do celu - powiedział Błaszczak.

Jan Parys 1200.jpg
"To wypełnienie zobowiązań z dokumentu NATO". Jan Parys o zakupie czołgów Abrams

Pozyskiwanie nowych czołgów

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu "Wilk", który jest prowadzony od 2017 r. Nowe czołgi mają zastąpić najstarsze czołgi w Siłach Zbrojnych T-72, a także nieco nowsze PT-91 Twardy. Szef MON zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi M1A2 Abrams SEPv3 już od przyszłego roku.

jmo

Czytaj także

Amerykańskie Abramsy dla polskiego wojska. Szef MON przedstawi szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 04:22
W środę o godz. 11 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformuje o szczegółach kontraktu na amerykańskie czołgi M1A2 Abrams dla polskiej armii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołg Abrams wzmocni polskie wojsko. Oto jego zalety

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:01
Jak poinformowało dziś MON, Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams w nowej wersji SEPv3, które w przyszłym roku trafią nad Wisłę. Finansowanie ich zakupu odbędzie się spoza budżetu MON na podstawie odrębnej uchwały Rady Ministrów. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika podkreślił, że te czołgi są zdolne do użycia amunicji programowalnej, a wraz z pojazdami zostanie pozyskany szeroki pakiet symulacyjny do szkolenia załóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: czołgi Abrams mają zadanie odstraszania agresora

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:11
Czołgi Abrams mają spełnić podstawowe zadanie; zadanie odstraszania ewentualnego agresora - mówił w środę w Wesołej w Pierwszej Warszawskiej Brygadzie Pancernej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Te czołgi będą na pierwszej linii obrony, jeśli oczywiście będzie taka potrzeba - dodał.
rozwiń zwiń