X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Organizacje pacjentów piszą list do premiera. Zapewniają w nim o zaufaniu do ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 12:25
"Pragniemy wyrazić zaufanie dla działań Ministra Zdrowia ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów" - napisali do premiera przedstawiciele ponad 200 organizacji zrzeszających pacjentów. Minister Adam Niedzielski podziękował za wsparcie.
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: twitter.com/pisorgpl

Na początku lipca przedstawiciele zawodów medycznych apelowali o odwołanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) wskazywał m.in. na brak rzeczywistego dialogu z reprezentacją danego zawodu oraz zlekceważenie stanowiska medyków do projektu nowelizacji ustawy o płacach minimalnych. Natomiast związki zawodowe reprezentujące Branżę Ochrony Zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych w piśmie do premiera wyjaśniły, że utraciły zaufanie do ministra.

Zaufanie do ministra

W środę głos w tej sprawie zabrało środowisko ponad 200 organizacji pacjentów zrzeszonych w koalicjach, federacjach i instytucjach. Organizacje pacjentów nie oceniały dialogu pomiędzy ministrem a związkowcami, jednak zaznaczyły, że "nie sposób zgodzić się z przyjętą w apelu narracją, w której powiązane zostało dobro pacjenta ze spełnieniem oczekiwań środowiska zawodowego wnioskującego o odwołanie Ministra Zdrowia".

protest 1200 pap (1).jpg
Protest ratowników medycznych. Niedzielski: dziś będziemy rozmawiać i wyjaśniać wątpliwości

"Istnieje zdecydowana różnica w przyjętych kryteriach oceny tego, co dobre i korzystne dla pacjenta z Jego punktu widzenia, od oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z punktu widzenia Związków Zawodowych i Samorządów Zawodowych. Dlatego też m.in. z tego powodu nie możemy zgodzić się z wyrażoną w apelu opinią, że podejmowanie przez Ministra Zdrowia działań w sprawach istotnych dla systemu kończy się wielką stratą dla Polskiego Pacjenta" - podkreśliły organizacje pacjentów w piśmie do premiera.

Ocena dialog

Sygnatariusze pisma pozytywnie ocenili dialog prowadzony przez ministra zdrowia z pacjentami zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i poprzez indywidualne spotkania z przedstawicielami poszczególnych organizacji, dostrzegając również obszary, gdzie możliwe jest zintensyfikowanie tej współpracy.

"Z satysfakcją obserwujemy, iż wiele sygnalizowanych przez organizacje problemów i oczekiwań dotyczących konkretnych rozwiązań, których celem jest zwiększenie jakości życia w chorobie, znajduje zrozumienie Ministra Zdrowia w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych" - czytamy w piśmie. Organizacje dodały, że na zwrócenie pozytywnej uwagi zasługuje fakt stworzenia przez Niedzielskiego warunków umożliwiających aktywną partycypację środowiska pacjentów w wypracowywaniu rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia.

Czytaj także:

"Przedstawiając powyższe argumenty pragniemy wyrazić zaufanie dla działań Ministra Zdrowia ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów. Tym samym kierujemy do Pana Premiera prośbę i apel o umożliwienie Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu kontynuowania realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku" - napisały organizacje.

Minister dziękuje

Minister Niedzielski we wpisie na Twitterze podziękował za wsparcie. "Dziękuję za te słowa wsparcia ze strony przedstawicieli ponad 200 organizacji zrzeszających pacjentów. Moim celem nadrzędnym jest i będzie stałe wprowadzanie perspektywy pacjenta jako kryterium zmian w systemie opieki zdrowotnej" - zapewnił.

Pismo do premiera podpisali: prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann, prezes Federacji Pacjentów Polskich i prezes Krajowego Forum na rzecz Terapii Chorób Rzadkich Orphan Stanisław Maćkowiak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska, prezes Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae Mateusz Liwski oraz Urszula Jaworska, prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej.

bf

Czytaj także

Minister zdrowia: podejmujemy działania, by zwiększyć liczbę personelu medycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 17:30
- Pandemia koronawirusa pokazała dobitnie, że personelu medycznego jest zbyt mało. Podejmowane są działania mające poprawić sytuacje kadrową, ale wieloletnich zaniedbań nie da się szybko naprawić - wskazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pielęgniarki do wyższej grupy zarobkowej, wzrost płac salowych i fizjoterapeutów. Rząd przyjął projekt ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 13:51
Rząd przyjął projekt ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wprowadzeniu płacy minimalnej w ochronie zdrowia. W ciągu sześciu miesięcy na ten cel mają trafić 4 miliardy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na poprawę jakości usług nie będziemy żałowali środków". Szef MZ zapowiada nowe narzędzia dla pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 11:56
Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że przeznaczenie na system ochrony zdrowia w 2027 roku 7 procent PKB to rzecz spektakularna i bez precedensu. Podczas debaty poświęconej założeniom Polskiego Ładu mówił on w Chełmie, że pacjent musi być na pierwszym miejscu.
rozwiń zwiń