X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie drogowym. Müller: rząd może przyjąć projekt zmian jeszcze w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:55
- Spodziewam się, że albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego Rada Ministrów przyjmie projekt zmian w Prawie drogowym. W sierpniu zapewne będzie on przedmiotem obrad Sejmu - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.  Chodzi między innymi o wyższe mandaty i kary dla piratów drogowych, składka OC ma być uzależniona od liczby punktów karnych, mają być też wypłacane renty bliskim ofiar wypadków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rokas Tenys/Shutterstock

We wtorek Rada Ministrów przyjęła założenia zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Projekt przewiduje także wprowadzenie renty, która będzie wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym, kierującego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za jazdę po pijanemu będzie można także stracić auto.

Czytaj także:

Projekt w sierpniu może trafić do Sejmu

shutterstock_1672972486.jpg
Wypadek pod wpływem alkoholu. Zobacz, jakie kary dla pijanych kierowców obowiązują w europejskich krajach

Müller tłumaczył w środę w rozmowie z dziennikarzami, że Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła założenia dokumentu. - Pracujemy nad dościśleniem pewnych przepisów dotyczących prawa karnego - mówił. Wskazał, że zajmują się tym resorty sprawiedliwości i infrastruktury.

Posłuchaj
00:18 11191527_2.mp3 Piotr Müller: ministrowie sprawiedliwości i infrastruktury w tej chwili uściślają przepisy (IAR)

 

- Spodziewam się, że albo pod koniec tego tygodnia (w trybie obiegowym - red.), albo na początku przyszłego Rada Ministrów przyjmie to już jako projekt ustawy - powiedział rzecznik. Dodał, że projekt byłby przedmiotem sierpniowych obrad Sejmu.

Rzecznik rządu był pytany między innymi o zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. Piotr Müller powiedział, że dolna granica kary to bezwzględne pozbawienie wolności. Mówił też o innych zaproponowanych w Prawie o ruchu drogowym zmianach. - Automatyczne przyznawanie rent z tytułu działania pod wpływem alkoholu, jeżeli byłaby niestety ofiara śmiertelna takiego działania oraz, co jest pewnym novum, konfiskata samochodu, którym się porusza pijany kierowca, jako de facto narzędzie zbrodni - powiedział. Dodał, że kierowcom, który już stracili prawo jazdy i mimo to jeżdżą samochodem, pojazdy te będą konfiskowane na trzy miesiące.

Posłuchaj
00:23 11191527_1.mp3 Piotr Müller: jeżeli ktoś będzie się poruszał pojazdem bez uprawnień, będzie można zatrzymać samochód na trzy miesiące (IAR)

 

Propozycja zakłada też podwyższenie mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30 kilometrów na godzinę do 5 tysięcy złotych. Minimalna wartość mandatu w tym przypadku wyniesie 1,5 tysiąca złotych.

Europejskie kary

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku po pijanemu we Włoszech grozi do 18 lat więzienia, w Anglii - do 14, a w Hiszpanii - do 13 lat. We Włoszech, Francji, w Danii i na Słowacji pijanym kierowcom można też skonfiskować samochód.

W Wielkiej Brytanii odszkodowanie dla bliskich śmiertelnej ofiary nietrzeźwego kierowcy może wynieść kilka milionów funtów.

» WIĘCEJ INFORMACJI SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

st/PAP

Czytaj także

Cena ubezpieczenia OC zależna od punktów karnych?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 05:00
Pomysł powiązania ceny polisy z liczbą punktów karnych wraca co jakiś czas jak bumerang. W założeniu miałoby to skłonić kierowców do spokojniejszej i bezpieczniejszej jazdy. Czy ubezpieczyciel powinien mieć jednak wgląd w naszą drogową historię? Jak zorganizować system, aby uszczelnić wszystkie luki? Czym w opinii Polaków skutkowałoby wprowadzenie rozwiązania w życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kurs doszkalający to wstyd dla wieloletniego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:00
„Człowiek uczy się całe życie” – prawda ta nie omija umiejętności wykorzystywanych w ruchu ulicznym. Zmieniające się przepisy oraz coraz to nowsze systemy samochodowe sprawiają, że nie możemy zatrzymać się jedynie na ukończonym kursie prawa jazdy. Dlaczego warto zainwestować w dodatkowe szkolenie? Dlatego, że może uratować Ci to życie!
rozwiń zwiń