X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Posiedzenie rządu. Tematami ułatwienie pozyskiwania gruntów leśnych i zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:04
Rozpoczęło się posiedzenie rządu, podczas którego rozpatrywany będzie projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Ministrowie zajmą się też propozycją zmian w Prawie o ruchu drogowym.
Posiedzenie Rady Ministrów
Posiedzenie Rady MinistrówFoto: twitter.com/PremierRP

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych został zapowiedziany w ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

las drzewa przyroda 1200.jpg
Inwestycje w poprawę jakości prywatnych lasów. ARiMR rozpoczęła nabór wniosków

Celem projektu jest "rozwiązanie problemów z pozyskaniem gruntów pod lokalizację inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów: dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych".

Projekt przewiduje możliwość dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa, lecz tylko w przypadkach, gdy będzie to niezbędne do realizacji celów określonych w projektowanych przepisach. Zgodnie z propozycją zamiany gruntów miałby dokonywać dyrektor generalny Lasów Państwowych na wniosek ministra właściwego ds. środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym ds. klimatu oraz ministrem ds. gospodarki. Taki wniosek byłby też opiniowany przez sejmową komisję właściwą ds. leśnictwa i gospodarki leśnej.

Podobny projekt posłów PiS

W maju br. podobny projekt został skierowany do Sejmu przez grupę posłów PiS. Wzbudził on jednak kontrowersje wśród polityków opozycji oraz ekologów. Zarzucali oni, że może być on furtką do prywatyzacji Lasów Państwowych i może przyczynić się do uszczuplenia cennych przyrodniczo terenów, czemu zaprzeczało MKiŚ. Opozycja sugerowała ponadto, że projekt noweli powstał m.in. po to, by ułatwić przekształcenie terenów leśnych w Jaworznie pod przyszłą fabrykę samochodów elektrycznych Izera.

Czytaj także:

Po tym, gdy większość posłów sejmowych komisji, które rozpatrywały projekt, poparła odrzucenie go w pierwszym czytaniu, został on wycofany z Sejmu.

Dodatkowy punkt obrad

Porządek obrad rządu został we wtorek uzupełniony o dodatkowy punkt - projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Nie podano jednak szczegółów dotyczących tej propozycji, którą przygotował resort infrastruktury.

pap morawiecki + FB 1200.jpg
"Zero tolerancji dla drogowych bandytów". Premier apeluje do kierowców

Zaostrzenie kar

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał jednak w minionym tygodniu zaostrzenie kar dla pijanych kierowców.

- Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu - powiedział wówczas szef rządu.

Czytaj także:

- To będzie odpowiedzialność nie tylko karna, ale to będzie odpowiedzialność polegająca na tym, że takie osoby będą zobowiązane do płacenia alimentów osobom, które pozostały przy życiu - osobom z rodziny, osobom poszkodowanym - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że chodzi o to, "żeby wszyscy Polacy mieli jasność, że osoba, która pod wpływem alkoholu wsiada za kółko, to potencjalnie ktoś, kto może doprowadzić do zabicia innych osób".

bf

Czytaj także

Już ponad 1,5 mln kierowców korzysta z prawa jazdy w aplikacji mObywatel!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 05:00
Prawo jazdy w formie plastikowego dokumentu to przeszłość! Nie potrzebujemy już wozić go ze sobą, ale warto wyposażyć się w elektroniczną wersję na smartfona. Dlaczego? [SPRAWDŹ]
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy Państwowe dementują doniesienia o masowych cięciach. "Dowodem twarde statystyki"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 19:19
To nieprawda, że w lasach trwają "masowe cięcia" - napisano na profilu Lasów Państwowych na twitterze. LP prezentują tam dane, z których wynika, że w latach 2019 i 2020 spadło pozyskanie drewna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek pod Stalową Wolą: osierocone dzieci z rentą specjalną. Premier zapowiada surowe kary dla pijanych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:55
- Dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci osieroconych w wypadku niedaleko Stalowej Woli - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też szybkie przystąpienie do prac legislacyjnych dot. odpowiedzialności kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.
rozwiń zwiń