X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. "Kościół umacniał ojczyznę w bolesnych momentach"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 22:20
Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd, podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej powiedział, że wolność człowieka zabija się poprzez odebranie mu wiary.
Ks. Bogdan Bartołd
Ks. Bogdan BartołdFoto: PAP/Rafał Guz

Comiesięczne nabożeństwo odprawiono w stołecznej archikatedrze. Ksiądz prałat Bogdan Bartołd powiedział w homilii, że "podczas bolesnych dziejów Ojczyzny przy Ołtarzach kościołów na ojczystej ziemi umacniał się duch wolnego narodu".

mid-21710012 (1).jpg
Msza św. i kwiaty przed pomnikami. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

- Gdy komuś brakowało wolności, przychodził do Kościoła, bo tu mówiono w polskim języku. Tu zawsze był skrawek niepodległości, ale by go zabić kasowano zakony, zamykano klasztory, zabraniano kształcić kapłanów i zakonników. I tak było zawsze. Za czasów zaborów, za czasów okupacji hitlerowskiej czy Polski ludowej. I tak to już jest, że kto chce zabić wolność, musi zburzyć Ołtarz - podkreślił proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela.

Dodał, że "dzisiaj wmawia się człowiekowi, że Kościół go ogranicza, że przeszkadza człowiekowi w rozwoju i dlatego burzy się ołtarze i świątynie". - By człowiek nie poznał smaku prawdy i prawdziwego dobra, by zapomniał, z czyich rąk wyszedł i dokąd zmierza. Świat nie ma w sobie mocy, by ocalić człowieka od zła, od wszystkich jego odmian i postaci: od chorób, epidemii, kataklizmów i katastrof. Od wszelkiej niesprawiedliwości: przemocy, terroryzmu, głodu, wyzysku, nędzy, konfliktów, od cierpienia i śmierci. Bo cały świat jest poddany znikomości śmiertelności. Nieśmiertelność nie należy do tego świata, ona może przyjść do człowieka tylko od Boga. Bo tylko Pan Bóg jest nieśmiertelny i wieczny - zaznaczył duchowny.

Posłuchaj
00:32 11185791_1.mp3 Ksiądz prałat Bogdan Bartołd: bez Chrystusa nie da się zrozumieć dziejów Polski (IAR)

Uroczystości z udziałem polityków

Przywołał również słowa papieża Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 roku o tym, że "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa". - Bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski, przede wszystkim ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez ziemię. Bez Chrystusa nie można zrozumieć kim jest człowiek, jaka jest jego właściwa godność, jakie jest jego ostateczne przeznaczenie. My dzisiaj pełni ufności wołamy: Boże ofiaruj nam dar odwagi, w przeciwnościach i cierpieniu - dla Chrystusa i w służbie Ojczyzny - mówił ksiądz prałat Bogdan Bartołd.

W nabożeństwie uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy stolicy. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

kp

Czytaj także

Jarosław Kaczyński odwiedził grób swojego brata na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 00:28
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził we wtorek wieczorem grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu w Krakowie. Wizyta miała charakter prywatny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lech Kaczyński dostrzegał potrzeby małych miejscowości". Prezydent odsłonił pamiątkową tablicę w Lipnicy Murowanej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:44
- Mam nadzieję, że ufundowany przez Lecha Kaczyńskiego dzwon w Lipnicy Murowanej będzie na wieki stanowił pamiątkę tego, że prezydent dostrzegał potrzeby różnych miejscowości w całej Polsce, nie tylko wielkich miast - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń