X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To były zmagania o elementarne prawo do prawdy". Opozycjoniści w PRL odznaczeni

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 16:41
46 działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym dziewięć osób pośmiertnie, otrzymało w Rzeszowie Krzyże Wolności i Solidarności. Nadane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Krzyże Wolności i Solidarności wręczono przedstawicielom opozycji demokratycznej z PRL
Krzyże Wolności i Solidarności wręczono przedstawicielom opozycji demokratycznej z PRLFoto: Twitter/@ipngovpl

Prezes IPN, zwracając się do odznaczonych, zauważył, że, choć różne były ich cele angażowania się w działania opozycyjne, to jeden z nich był nadrzędny, "często wtedy nie artykułowany, nie wypowiadany: to wolna, niepodległa Polska".

sn budynek forum 1200 .jpg
Echa procesów opozycjonistów w PRL. Dwóch sędziów pozbawionych immunitetów

- Gdy angażowaliście się, z pewnością u podstaw waszego wyboru były kwestie moralne. Nie liczyliście, że po latach ta wolna Polska uhonoruje was Krzyżami Wolności i Solidarności. To były zmagania, bez względu pod jakim szyldem, ale o elementarne prawo do wolności, do prawdy, do uczciwości. Niezgoda na deptanie godności człowieka, tak silnie wypowiedziane tutaj w stosunku do polskiej wsi - zaznaczył Jarosław Szarek.

"Solidarność to uniwersalny ruch"

Nawiązał do przypadającej w tym roku 40. rocznicy podpisania porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Zauważył, że wówczas miliony osób zaangażowało się bezinteresownie w działania, aby "na lepsze zmienić Polskę rządzoną przez komunistów", a później przyszedł czas próby – stan wojenny, kiedy z tych milionów pozostała garstka tych niezłomnych i odważnych - mówił prezes IPN zwracając się do odznaczonych.

Czytaj także:

Dodał, że ich zaangażowanie miało wymiar etyczny. - On jest dzisiaj nadal wymiarem, który należy kontynuować i powinny go kontynuować kolejne pokolenia Polaków i nie tylko, bo Solidarność to był uniwersalny ruch wierności prawdy, wierności pięknu, dobru, wierności dekalogu. Takiej wierności, takiego wymiaru, potrzebuje dzisiaj Polska, potrzebuje Europa, potrzebuje współczesny człowiek - wskazywał szef IPN.

Wartości "wpisane w kod naszego narodu"

Przemawiając w imieniu uhonorowanych działacz NSZZ "Solidarność", łącznik i kolporter wydawnictw podziemnych Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność", współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego w Rzeszowie, Zbigniew Kazimierz Wójcik podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to szczególne wyróżnienie, oraz prezesowi IPN Jarosławowi Szarkowi, który "powagą swojego urzędu poświadczył prawdziwość tych czynów, które stały się podstawą nadania tego odznaczenia".

Andrzej Duda Solidarność free 1200.jpg
40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników. Prezydent: dzięki temu ruch Solidarności stał się pełny

Przypomniał, że Krzyż Wolności i Solidarności jest jednym z najwyższych odznaczeń cywilnych w Polsce. - Krzyż, wolność, solidarność to jest znak i słowa, które są wprost wpisane w kod genetyczny naszego narodu i to od tysiąca lat - ocenił działacz. 

Wyraził przekonanie, że to od ich pokolenia i ich dzieci zależy, czy ta tradycja zostanie przeniesiona na następne pokolenia.

Niektóre odznaczenia nadane pośmiertnie

Krzyżami Wolności i Solidarności zostali uhonorowani w Rzeszowie (nie wszyscy byli obecni): Antoni Apolinarski, Wiesław Bek, Marian Bielański, Stefan Bigos, Adam Biliński, Henryk Brzozowski, Jan Chorzępa, Maria Chorzępa, Maria Ciołkosz, ks. Stanisław Czenczek, Józef Czerwonka, Andrzej Ćwiklak, prof. dr hab. Bolesław Fleszar, Józef Frączek, Kazimierz Grzesik, Teresa Kida, Mieczysław Kilarski, Błażej Krajewski, Andrzej Kubik, Eugeniusz Kut, Eugeniusz Maślanka, Michał Mikołajczak, Jan Nebesio, Adam Pęzioł, Stanisława Sroka, Tadeusz Stopyra, Ludwik Stręk, Janusz Szkutnik, Krystyna Szkutnik, Franciszek Śmiałek, Dariusz Tajchman, Cecylia Tokarska, Elżbieta Wałczyńska, Stanisław Wojkiewicz, Stanisława Woś, Zbigniew Kazimierz Wójcik, Władysław Zieliński.

Pośmiertnie odznaczeni zostali: Waldemar Dziura, Emil Faran, Wiesław Giereś, Janusz Kurowski, Zofia Litwin, Kazimierz Pawlik, Jan Mieczysław Szymański, Józef Woś, Jan Zajdel.

Odznaczenie na wniosek IPN

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Nadawany jest przez prezydenta Polski, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.


mbl

Czytaj także

Maria Kalesnikawa laureatką Międzynarodowej Nagrody Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 05:30
Nagrodę Spirit of Jan Karski Award 2021 - za obronę wolności, godności i prawa społeczeństwa białoruskiego do życia w kraju wolnym i suwerennym - przyznano uwięzionej białoruskiej opozycjonistce Marii Kalesnikawej - poinformowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrowicz: komunizm chciał stworzyć nowego człowieka, odciętego od wiary i tradycji

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 08:53
- Od początku istotą komunizmu było budowanie nowego człowieka. A chodziło o człowieka odciętego od swoich korzeni, od tradycji, a przede wszystkim od wiary - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
rozwiń zwiń