X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zabieg "na wagę złota". W łódzkim szpitalu im. Jonschera po raz pierwszy przeszczepiono rogówkę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 17:54
Na oddziale okulistyki szpitala im. Jonschera w Łodzi po raz pierwszy wykonano zabieg przeszczepu rogówki. - W dobie pandemii, gdy liczba przeszczepów spadła o 20 proc. taka informacja jest na wagę złota - podkreślił konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński.
Ordynator oddziału okulistycznego dr Sławomir Cisiecki podczas zabiegu w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi
Ordynator oddziału okulistycznego dr Sławomir Cisiecki podczas zabiegu w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Gdy wszyscy eksperci biją na alarm, że liczba przeszczepów w czasie pandemii spadła dramatycznie, my, Łódź, mamy najlepszą informację z możliwych: kilkanaście dni temu w miejskim szpitalu im. Jonschera wykonano pierwszy przeszczep rogówki. Składam gratulacje panu doktorowi Sławomirowi Cisieckiemu, ordynatorowi oddziału okulistycznego i dziękuję w imieniu pacjentów, którym już pan uratował wzrok, jak i tych, którym uratuje go pan w przyszłości - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej w środę.

pap a niedzielski 1200.jpg
Program profilaktyki krótkowzroczności. Minister zdrowia: musimy się wspomóc technologią

Na przeszczep rogówki czeka ok. 3,5 tys. osób

Jak dodała, obecnie na zabieg przeszczepu rogówki czeka w Polsce ok. 3,5 tys. osób. Miejski szpital im. Jonschera od miesięcy przygotowywał się do wprowadzenia tej procedury. Pomógł w tym m.in. zakup niezbędnego do wykonywania takich transplantacji sprzęt wart prawie 150 tys. zł.

- W dobie pandemii, gdy liczba przeszczepów spadła o 20 procent, taka informacja, jak ta, którą przekazał w środę szpital im. Jonschera jest na wagę złota - zaznaczył konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński.

Pierwszy zabieg udany

Głównym wskazaniem do przeszczepu rogówki jest słaba ostrość widzenia. Zabiegi wykonywane są u pacjentów z bliznami rogówki po urazach i po zapaleniach, z chorobami wrodzonymi rogówki, z obrzękiem rogówki po operacjach zaćmy oraz po perforacji rogówki. Pierwszy przeszczep rogówki w Jonscherze odbył się 19 czerwca, obecnie wiadomo już, że był to zabieg udany.

Czytaj także:

Ordynator oddziału okulistycznego w Jonscherze dr. n. med. Sławomir Cisiecki zapewnił, że operacja przywraca nawet 100 procent ostrości widzenia. Podziękował też konsultantowi krajowemu ds. okulistyki prof. Markowi Rękasowi, od którego uczył się, jak wykonać przeszczep.

Oko pixabay 1200x660
Zespół suchego oka - jak radzić sobie z dyskomfortem?

Oddział okulistyczny w szpitalu im. Jonschera zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym chorób siatkówki, zaćmy oraz jaskry. Tylko od stycznia wykonano w nim ponad 500 operacji zaćmy i 500 konsultacji po zabiegu związanym z leczeniem zaćmy. Obecnie jego działalność została poszerzona o przeszczepy rogówki - zabieg, który do tej pory w regionie wykonywała tylko jedna placówka - Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM.

Rok przygotowań

- Jesteśmy ośrodkiem kompleksowo zajmującym się chirurgią oka, niemniej przeszczep rogówki rozpoczyna nowy rozdział w działalności naszej placówki. Do tego momentu przygotowywaliśmy się od roku. Owszem, ważne są tu nowe technologie, sprzęt, który kupiliśmy, by móc wykonywać takie zabiegi, ale bez naszego wysoko wykwalifikowanego personelu nie byłoby tego sukcesu - podkreślił dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera Konrad Łukaszewski.

W szpitalu im. Jonschera w Łodzi hospitalizowanych jest rocznie ok. 15 tys. pacjentów. Placówka ma 300 łóżek dla chorych. Każdego dnia w pięciu salach operacyjnych wykonuje się do 35 zabiegów w zakresie okulistyki, chirurgii, ginekologii, ortopedii.

nt

Czytaj także

Ruszyło Łódzkie Centrum Postcovidowe. Pomoże w rehabilitacji ozdrowieńców

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 01:00
Zainaugurowano działalność regionalnego programu rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19. Projekt nosi nazwę Łódzkie Centrum Postcovidowe - poinformował w wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.
rozwiń zwiń