X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: zleciłem analizę ws. wypadku pod Stalową Wolą

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 23:48
Zleciłem Prokuraturze Krajowej analizę, czy w sprawie wypadku pod Stalową Wolą możemy rozważyć kwalifikację z przestępstwa zabójstwa z zamiarem ewentualnym - poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Rafał Guz

- Taka analiza jest w tej chwili na moje polecenie wykonywana. Musimy brać pod uwagę wszystkie okoliczności tego zdarzenia, bo taki zarzut bardzo trudno obronić przed polskim sądem. Natomiast nie wykluczam, że on zostanie w ten sposób zmieniony. Ale przedwcześnie byłoby w tej chwili postawić tutaj kropkę i powiedzieć, że tak będzie, bo muszę opierać się tutaj na rzetelnej i skrupulatnej analizie profesjonalistów, prokuratorów, którzy to badają w PK - powiedział Zbigniew Ziobro w TVP Info.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
twitter premier + fb 1200.jpg
Surowsze kary dla pijanych kierowców. Premier: przystępujemy do prac legislacyjnych

"Rodzina będzie miała z naszej strony pełne wsparcie"

W wypadku niedaleko Stalowej Woli w sobotę zginęło małżeństwo, które osierociło trójkę małych dzieci. Sprawca wypadku był pijany i jechał z prędkością co najmniej 120 km/godz. Przebył zabieg operacyjny ratujący życie i nadal przebywa w szpitalu.

Jak dodał Zbigniew Ziobro, "jeśli chodzi o wsparcie finansowe z Funduszu Sprawiedliwości, to jesteśmy jak najbardziej otwarci i rodzina będzie miała z naszej strony pełne wsparcie jak tylko jest to możliwe".

"Dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci, które zostały osierocone" - informował wcześniej we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przy tym ubolewanie, że niestety takie wypadki zdarzają się coraz częściej. "Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu" - zapowiedział premier.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
wypadek stalowa 1200 free.jpg
Wypadek pod Stalową Wolą: osierocone dzieci z rentą specjalną. Premier zapowiada surowe kary dla pijanych kierowców

Wyższy wymiar kary dla pijanych kierowców?

Zbigniew Ziobro powiedział zaś we wtorek wieczorem, że "inną rzeczą jest zaostrzenie kar kodeksowych za tego typu przestępstwo". - Musimy też rozważyć, że jeżeli mamy do czynienia jednak z przestępstwem nieumyślnym, spowodowanym przez sprawcę, który będąc pijany, świadomie wszedł do samochodu i brał pod uwagę, że może spowodować (...) wypadek drogowy, by za tego rodzaju przestępstwa również podwyższyć wymiar kary i takie propozycje przedłożymy - zapowiedział minister-prokurator generalny.

- Myślę, że najmocniej działa na wyobraźnię uderzenie po kieszeni, nie chodzi tylko o sam wymiar kary. Z jednej strony mandaty, ale z drugiej trzeba wrócić do tej idei, którą już kiedyś proponowałem i została ona odrzucona przez znawców prawa konstytucyjnego w Polsce, mianowicie kwestię konfiskaty samochodu wtedy, gdy poziom alkoholu przekracza takie istotne granice - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Wskazał, że gdyby wprowadzić od jednego promila karę konfiskaty lub karę pieniężną równowartości ceny samochodu, to sądzi, że mogłoby to istotnie przyczynić się do ograniczenia tego rodzaju zjawisk.

ms

Czytaj także

Szykują się duże zmiany w mandatach. Piraci drogowi słono zapłacą?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:47
Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury złoży projekt ustawy, który będzie zmieniał nie tylko sposób nakładania mandatów z fotoradarów, ale będzie też otwierał ścieżkę do tego, żeby za radykalne wykroczenia drogowe móc zmienić wysokość mandatów drogowych - poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
rozwiń zwiń