X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawski urzędnik tworzył sztuczne etaty i wyłudzał pieniądze. Będzie wniosek o areszt

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 06:38
Prokuratura wystąpi we wtorek z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Mariusza G., byłego kierownika działu finansowania oświaty w dzielnicy Praga-Północ, który miał stworzyć kilkanaście fikcyjnych etatów i wyłudzić z budżetu ponad 700 tysięcy złotych. W poniedziałek mężczyzna przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, w których opisał, co robił z pieniędzmi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: txking/ Shutterstock

37-letni dziś Mariusz G. startował w wyborach samorządowych do rady Dzielnicy Warszawa Praga-Północ z listy Koalicji Obywatelskiej z numerem 10. Na swoich plakatach miał hasło: "Ostatni na liście, pierwszy w działaniu".

kajdanki 1200 shutterstock.jpg
Zatrzymano warszawskiego urzędnika. Chodzi o oszustwa na ponad 700 tys. zł

Zatrzymanie urzędnika

Mariusz G. został zatrzymany w poniedziałek rano przez funkcjonariuszy policji na polecenie Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ. Prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała, że mężczyzna był przesłuchiwany przez kilka godzin, prokurator przedstawił mu zarzuty związane m.in. z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków, dokonania oszustw na łączną kwotę blisko 728 tys. zł, czyli mienia znacznej wartości.

Posłuchaj
00:16 Prok. przyznał IAR.mp3 Prok. Katarzyna Skrzeczkowska mówiła w poniedziałek, że urzędnik przyznał się do winy (IAR)

Prokuratura podała, że podejrzany, jako kierownik działu finansów oświaty w dzielnicy, sporządzał listę płac za pracę pracowników i sam ją później zatwierdzał. Przez półtora roku stworzył kilkanaście fikcyjnych etatów, a wynagrodzenie za pracę nieistniejących osób przelewał na własne rachunki bankowe.

Z ustaleń PAP wynika, że 37-latek szczegółowo opisał jak przebiegał proceder wyłudzeń, tłumaczył też, że nikt nie kontrolował jego działań. Mężczyzna miał wydawać pieniądze na wydatki bieżące i na spłatę zadłużeń.

Czytaj również:

Obszerne wyjaśnienia

cbśp łódź 1200.jpg
Handel bronią i łapówkarstwo. Dwaj funkcjonariusze policji zatrzymani

- Podejrzany przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, częściowo zbieżne ze zgromadzonym przez prokuratora materiałem dowodowym. Informacje te będą weryfikowane na dalszym etapie postępowania. We wtorek prokurator skieruje do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Zarzuty wobec G. dotyczą także podrabiania dokumentów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przesyłanych do ZUS i urzędu skarbowego. Z ustaleń wszczętego na początku czerwca śledztwa wynika, że Mariusz G. miał działać od czerwca 2019 r. do stycznia 2021 r., a czynów zabronionych dokonywał "w krótkich odstępach czasu".

Jak podawał w czerwcu "Super Express", przestępczy proceder wykryto podczas kontroli z ratusza. Wcześniej pracownicy biura finansów poinformowali przełożonych, że na liście płac sporządzonej przez Mariusza G. znalazło się nazwisko osoby, która już nie pracuje od kilku lat w szkole podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej. Przy nazwisku był wpisany numer rachunku bankowego wskazany wcześniej przez G. Urzędnik został zwolniony z pracy jeszcze przed zakończeniem kontroli.

jmo

Czytaj także

Warszawa: przebudowa ul. Sokratesa. Zmiany spowodowane tragicznym wypadkiem sprzed 2 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:41
- Na jesieni ul. Sokratesa będzie miała już tylko po jednym pasie w każda stronę. Po obu stronach ulicy zostaną poprowadzone ścieżki rowerowe, piesi uzyskają przejścia przez jezdnię z azylem po środku – zapowiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczny przekręt warszawskiego urzędnika związanego z PO? Miał wyłudzić setki tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:47
Urzędnik z Pragi Północ związany z Platformą Obywatelską miał wyłudzić fortunę z dzielnicowego budżetu - informuje "Super Express". Szokujące wyniki kontroli w praskim biurze finansów oświaty.
rozwiń zwiń