"Niższy poziom bezpieczeństwa". wPolityce.pl: służby rekomendują VIP-om unikanie poczty WP

2021-07-01, 02:00

"Niższy poziom bezpieczeństwa". wPolityce.pl: służby rekomendują VIP-om unikanie poczty WP
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

Polskie służby specjalne, zajmujące się ochroną najważniejszych osób w państwie, rekomendują VIP-om, aby w miarę możliwości nie używać do prowadzenia korespondencji poczty internetowej na portalu Wirtualna Polska - podaje portal wPolityce.pl.

"WP twierdzi, że poczta jest w pełni bezpieczna, ale dość powszechnie sądzi się, że do tego daleka droga. Eksperci twierdzą, że przez lata był to segment uznanego portalu w który mniej inwestowano i teraz nie da się tego szybko nadrobić. To prowadzi do wniosku o niższym poziomie bezpieczeństwa. Stąd mówią: lepiej, na wszelki wypadek, unikać" - podaje portal wPolityce.pl, powołując się na sprawdzone źródło.

Po przejęciu przez hakerów dostępu do nawet 4,5 tysiąca kont w Polsce premier Mateusz Morawiecki powiedział, że doszło do przejęcia wielu skrzynek pocztowych założonych na portalu Wirtualnej Polski.

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie na początku czerwca. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. 

Powiązany Artykuł

monika_pawłowska1200.jpg
"Zmasowany atak na Polskę". Monika Pawłowska kolejną ofiarą ataków hakerskich

Ponad 4 tysiące adresów na liście celów ataków

Jak podkreślił wtedy Michał Dworczyk, "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Czytaj także:

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w oświadczeniu podał, że ABW i SKW ustaliły, że na liście celów ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli, w tym 100 należących do polityków, a służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych. Dotychczasowe ustalenia ABW i SKW pozwalają twierdzić, że za ataki odpowiada grup hakerska UNC1151".

Źródło: wPolityce.pl / PAP

ks

Polecane

Wróć do strony głównej