X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

O Polsce tylko z optymizmem. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 20:33
Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,5 proc. z 3,4 proc., a na 2022 r. do 5,4 proc. z 4,4 proc. To kolejna instytucja, która dostrzega ogromny potencjał naszej gospodarki i działań rządowych w ramach Polskiego Ładu - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: TTstudio/ Shutterstock

Czasy, w których liberałowie mówili o "niewidzialnej ręce rynku" na szczęście już za nami. Chociaż wciąż w Polsce pojawiają się głosy zwolenników profesora Balcerowicza, praktyka okresu pandemii pokazała, że państwo może i musi reagować na zmiany koniunktury. A także wspierać krajową przedsiębiorczość i dbać o poziom życia obywateli. Na "ręczne sterowanie" gospodarką przełączyły się wszystkie zamożne państwa świata, nawet tradycyjnie bardzo liberalne USA.

forum-1200.jpg
Polski Ład. Prezes PiS: jeżeli wykonamy ten program, to Polska będzie inna niż w tej chwili

Jak rząd ma gospodarkę stymulować, jak tworzyć dobrą przestrzeń do rozwoju i jednocześnie pozostawić przedsiębiorcom jak najwięcej wolności? To kwestia otwarta, a przypadek każdego państwa jest inny. Nasze funkcjonowanie w ramach Unii Europejskiej też jest ważną wskazówką - musimy oglądać się na to, co robią inne kraje członkowskie, będące zarazem naszymi partnerami i konkurencją.

Nie ma jednego przepisu na wzrost gospodarczy i dobrobyt obywateli, a to, co sprawdza się w jednym kraju, nie musi przynieść sukcesu w drugim. Rozumie to premier Mateusz Morawiecki, który szuka własnego rozwiązania na skutki "koronakryzysu" i optymalne wykorzystanie środków z europejskiego funduszu odbudowy. Odpowiedzią tą jest przygotowany przez Zjednoczoną Prawicę program Polski Ład, wraz z rządowym Krajowym Planem Odbudowy.

Nikt nie jest nieomylny, więc na etapie zapowiedzi głębokich zmian proponowanych w Polskim Ładzie warto przysłuchiwać się opiniom, zwłaszcza krytycznym. Bardzo ważnymi recenzjami działań rządu są prognozy wzrostu gospodarczego wysuwane przez niezależne instytucje. W mniejszym stopniu ciążą na nich polityczne sympatie, która potrafią wpływać na krajowych ekonomistów. Za to ich oceny mają zdecydowanie większy posłuch wśród inwestorów na całym świecie.

budowa mieszkanie 1200.jpg
Premier: chcemy ułatwić Polakom dostęp do kredytów mieszkaniowych

Bardzo znacząca zmiana prognoz dla Polski jednej z trzech największych agencji ratingowych to niemal laurka dla polityki gospodarczej polskiego rządu. Najważniejsze jednak, że w swojej optymistycznej ocenie gospodarczych perspektyw Polski Agencja S&P Global Rating nie jest odosobniona. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski o 2 pkt proc. względem poprzednich oczekiwań do 5 proc. w tym roku. W 2022 roku EBOR oczekuje w Polsce wzrostu PKB o 4,8 proc. Z kolei JP Morgan szacuje tegoroczny wzrost PKB naszego kraju na poziomie 4,6 proc. Wreszcie sama Komisja Europejska w połowie maja uznała, że wzrost PKB w Polsce w latach 2021-2022 wyniesie odpowiednio 4 proc. i 5,4 proc.

Oczywiście żadna agencja ratingowa, komisja ani bank nie zapewnią nam realizacji tych prognoz. To już zadania dla polskich przedsiębiorstw, konsumentów i rządu, który obiecuje wielki pakiet reform. W ramach Polskiego Ładu jako pierwsze mają być procedowane nowe przepisy o kwocie wolnej od podatku. Ta, w wysokości 30 tys. złotych ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Więcej pieniędzy w portfelach Polaków zapowiada dalszy wzrost konsumpcji i inwestycji. Wśród nich w 2022 roku wielką część mogą stanowić nieruchomości - Polski Ład ma ułatwić zarówno korzystanie z kredytów hipotecznych, jak i budowę prywatnych domów. Jest więc spora szansa, że prognozy powyżej 5 proc. wzrostu PKB na 2022 roku spełnią się z nadwyżką. Zwłaszcza że inne wskaźniki gospodarcze także są pozytywne. - Stabilnie utrzymujemy się na pierwszym miejscu w rankingu najniższego bezrobocia w Europie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Polityk wskazała również, że Polska awansowała z 23. na 15. miejsce w rankingu ONZ najbardziej zrównoważonych gospodarek świata. - To oznacza, że potrafimy się rozwijać, ale również zachowywać cele i zrównoważenie w poszczególnych segmentach i gałęziach gospodarki. To bardzo dobra informacja dla Polski – podkreślała minister Semeniuk.

free olga semeniuk tt 1200.png
Gospodarka po kolejnej fali COVID-19. Semeniuk: mamy najniższe bezrobocie w UE, działa 2,5 mln przedsiębiorstw

Pozytywna ocena Polski jako wiodącej gospodarki europejskiej staje się powszechna nawet w Berlinie. Niemcy zauważyli już, że Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą dla ich państwa, po Chinach i Holandii, wyprzedzając USA. Kraje naszego regionu komplementował ostatnio niemiecki "Handelsblatt": "Zwłaszcza Polska, Węgry i Rumunia są uważane za potęgi kontynentu". Dziennik zwracał uwagę, że pomimo wsparcia rządowego dla gospodarki Polska ma "zdrowy budżet" "O ile dług państwowy strefy euro już dawno osiągnął poziom produkcji (102 proc., wzrost o prawie 15 punktów procentowych w porównaniu z 2018 r.), to dług publiczny w Polsce i Rumunii wynosi nieco ponad 50 proc., na Węgrzech 77 proc." - przypomina "Handelsblatt".

Czynnikiem ryzyka pozostaje jednak pandemia, a zwłaszcza nowe warianty koronawirusa. Aby więc wspaniałe prognozy rozwoju mogły się zrealizować, powinniśmy zadbać o to, by osiągnąć jak najszybciej społeczną odporność. Szczepmy się więc - na zdrowie nasze i naszej gospodarki.


Miłosz Manasterski

Czytaj także

Dr Artur Bartosiewicz o działaniach inwestycyjnych: obywatele wyraźnie odczują zapowiadane zmiany

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:25
- Ogromne pieniądze, które bezpośrednio przełożą się na działania inwestycyjne, ale również konsumpcję - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartosiewicz z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potężny program na wiele, wiele lat". Elżbieta Witek o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 15:43
- Polski Ład jest konstruowany wokół rodziny; to potężny program, przemyślany nie tylko na rok, nie tylko na jedną kadencję, ale na wiele, wiele lat - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na spotkaniu z mieszkańcami Złotoryi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Program repatriacji kapitału". Zobacz, jak rząd chce zachęcić Polaków i ich kapitał do powrotu do kraju

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:40
Ministerstwo Finansów przedstawiło "Program repatriacji kapitału", będący częścią rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu. Celem programu jest zachęcenie Polaków oraz polskiego kapitału do powrotu do kraju m.in. dzięki ulgom podatkowym.
rozwiń zwiń