X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Początek budowy Baltic Pipe. Artur Soboń: Polska będzie państwem całkowicie niezależnym od rosyjskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:50
Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział w TVP Info, że budowa idzie zgodnie z planem. - Po etapie uzgodnień mamy fizyczną realizację inwestycji zgodnie z terminami, które zakładaliśmy - stwierdził.
Baltic Pipe
Baltic PipeFoto: baltic-pipe.eu

- Po etapie uzgodnień, po etapie przygotowania tej inwestycji mamy jej fizyczną realizację zgodnie z terminami, które zakładaliśmy, a które pozwolą na to, aby w sytuacji, w której będziemy niezależni energetycznie poprzez budowę Baltic Pipe i rozbudowę terminalu w Świnoujściu, będziemy mogli planować dostawy gazu. Polska będzie państwem całkowicie niezależnym od rosyjskiego gazu - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. 

Baltice Pipe free 663.jpg
GAZ-SYSTEM rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Bałtyku. Naimski: nie zwalniamy tempa


Posłuchaj
00:31 soboń (1).mp3 A. Soboń: rozpoczęła się realizacja projektu Baltic Pipe (IAR)

Wczoraj (27 czerwca) Castorone - jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Rozpoczęło się ono w miejscu znajdującym się niedaleko połowy trasy całego gazociągu podmorskiego, czyli na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm. Castorone sukcesywnie będzie przesuwał się wzdłuż trasy gazociągu, w kierunku północno-zachodnim.
Baltic Pipe umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Jednocześnie pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt jest realizowany przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Prace nad budową gazociągu

Gazociąg podmorski Baltic Pipe będzie układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10. Castorone jest największym statkiem zaangażowanym w budowę gazociągu podmorskiego na Morzu Bałtyckim. Korzysta z systemu dynamicznego pozycjonowania, dzięki czemu możliwe jest manewrowanie nim z dużą dokładnością. Ma ponad 300 metrów długości i prawie 40 metrów szerokości, a na pokład może zabrać nawet 700 osób. Dysponuje też lądowiskiem dla śmigłowców oraz kilkoma stanowiskami do spawania poszczególnych odcinków rur i łączenia ich w docelowy gazociąg. Zespawany gazociąg opuszczany jest z użyciem specjalnej rampy znajdującej się na rufie statku. Składa się ona z trzech części, które poprzez regulację nachylenia pozwalają na instalację rurociągu na różnych głębokościach.

Czytaj także: 

Kolejne dwa statki Castoro Sei oraz Castoro 10 stacjonują obecnie w Rotterdamie i są przygotowywane do włączenia się w układanie gazociągu Baltic Pipe.

Poza Castorone, na Morzu Bałtyckim znajdują się też inne statki zaangażowane w prace podmorskie w ramach projektu Baltic Pipe. Zajmują się one m.in. dostawami rur, pomiarami, pogłębianiem dna, tworzeniem usypów skalnych czy też przygotowywaniem miejsc skrzyżowań z infrastrukturą stron trzecich znajdującą się na trasie gazociągu.

Układanie prawie 275-kilometrowego gazociągu podmorskiego będzie trwało kilka najbliższych miesięcy. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe cały proces zakończy się jeszcze w tym roku.

kp

Czytaj także

Andrzej Szejna ws. Baltic Pipe: Komisja Europejska stanęła po stronie Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:26
- Komisja Europejska zareagowała w ten sposób, że poszła w kierunku ochrony bezpieczeństwa energetycznego Europy, Polski i wspólnego rynku. Więc tutaj nie ma kontekstu politycznego, tylko jest kontekst merytoryczny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Andrzej Szejna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duński wykonawca Baltic Pipe potwierdza: gaz popłynie zgodnie z harmonogramem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:14
Duński wykonawca Baltic Pipe - Energinet - poinformował, że nowa część gazociągu, czyli ta, na której zostaną wznowione prace budowlane, umożliwi uruchomienie przesyłu gazu do Polski zgodnie z przyjętym harmonogramem - od 1 października 2022 roku.
rozwiń zwiń