"Niewyobrażalne zakłamanie historii". Jerzy Klistała o wpisie Katarzyny Markusz

2021-06-26, 19:15

"Niewyobrażalne zakłamanie historii". Jerzy Klistała o wpisie Katarzyny Markusz
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Foto: Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY

- Absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą. Niewyobrażalnym jest, że w ten sposób można zakłamywać historię, która działa się na oczach wielu ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 współautor publikacji "Księga Pamięci. Więźniowie KL Auschwitz rozstrzelani pod Ścianą Śmierci w latach 1941-1943". Jerzy Klistała skomentował wpis dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz, że "dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jest zbulwersowany tym poglądem. - Pierwszymi więźniami KL Auschwitz byli Polacy, którzy ginęli pod Ścianą Straceń. Holokaust jako taki, zagłada Żydów rozpoczął się w Brzezince. Tam przywożono Żydów i osoby innych narodowości - przypomniał Jerzy Klistała.

Jego zdaniem mamy do czynienia z typowym przekłamaniem, które pojawiają się od dłuższego czasu. - Absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą. Niewyobrażalnym jest, że w ten sposób można zakłamywać historię, która działa się na oczach wielu ludzi - podkreślił.

Z kolei w artykule pisma wydawnictwa Parlamentu Europejskiego znalazło się zdanie, że "w chrześcijańskiej i konserwatywnej Polsce, Auschwitz zamordował tysiące Żydów, Romów, Sinti i homoseksualistów". W tekście nie było nic o okupowanej Polsce i winie Niemiec.

Jerzy Klistała przypomniał, że Auschwitz to niemiecka nazwa Oświęcimia. - Mamy do czynienia z uproszczeniem. Tam ginęli Polacy i Żydzi. Pisząc wiele opracowań na ten temat, nigdy nie omijałem żadnej osoby narodowości żydowskiej, jeśli wskazywało na to nazwisko. Ci ludzie jednakowo cierpieli. To jest generalizowanie sprawy lub celowe rozmydlanie - podsumował.

Posłuchaj

Jerzy Klistała gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24) 11:31
+
Dodaj do playlisty

 

Jerzy Klistała, debiutował publikacja o historii KL Auschwitz w styczniu 1999 r. w miesięczniku społeczno-kulturalnym "Śląsk". Od tego czasu niemal w każdym roku wydawał publikacje poświęconą pamięci ofiar niemieckiego okupanta z lat 1939-1945. Obecne opracowanie jest dwudziestą pierwszą pozycją wydawniczą. Osobiście doświadczył skutków terroru hitlerowskiego - jego Ojca zamordowano w KL Auschwitz za przynależność do organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jerzy Klistała

Data emisji: 26.06.2021

Godzina emisji: 17.36

st

Polecane

Wróć do strony głównej