X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica Czerwca’76. Wystawa "Wolność kocham i rozumiem…" w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 17:24
Ogólnopolską Wystawę Sztuki "Wolność kocham i rozumiem…" można od soboty oglądać w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia". Ekspozycja towarzyszy obchodom 45. rocznicy radomskiego Czerwca’76.
Wystawa Wolność kocham i rozumiem
Wystawa "Wolność kocham i rozumiem…"Foto: PAP/Piotr Polak

Na wystawie swoje prace prezentuje 16 autorów z całej Polski. Są wśród m.in. Zbigniew Bajek, Janusz Knorowski, Krzysztof Mańczyński i Tomasz Matuszak.

Duda PAP-1200.jpg
"Protest, który stał się zaczynem dzisiejszej wolności". Prezydent o Czerwcu '76

"Ekspozycja stanowi opowieść, nie tyle o wydarzeniach radomskiego Czerwca’76, ale bardziej o emocjach i uczuciach artystów, jakie ten protest wywołuje w ich pamięci i czym jest w ich świadomości" – podkreślają organizatorzy wystawy. Dodają, że wystawa ma na celu zdefiniowanie, czym dla dzisiejszego twórcy jest poczucie wolności, nie tyle w kontekście wydarzeń sprzed 45 lat, co w aspekcie współczesnego prawa do formułowania wypowiedzi artystycznej.

Czytaj także:prev66_663x364.jpg
"Były to jednoznaczne protesty przeciwko władzy komunistycznej". Olczak o wydarzeniach radomskich

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca '76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

fc

Czytaj także

"Represje, bicie zatrzymanych, ścieżki zdrowia". Krzysztofik o reakcji władz na protesty w 1976 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 21:20
- Następstwem protestów z czerwca 1976 roku były ogromne represje, włącznie z biciem zatrzymanych przypadkowo osób i ze słynnymi "ścieżkami zdrowia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN w Lublinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Upamiętniono bohaterów Czerwca '76

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 00:25
Po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w 45. rocznicę robotniczych protestów została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca bohaterów Czerwca '76 z Radomia, Ursusa i Płocka - poinformowano na stronie prezydenta.
rozwiń zwiń