Współtwórca serwisu "Bitwa Warszawska 1920": PR wykorzystało swój największy atut - bogate archiwa dźwiękowe

2021-06-25, 20:52

Współtwórca serwisu "Bitwa Warszawska 1920": PR wykorzystało swój największy atut - bogate archiwa dźwiękowe
Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny <<<. Foto: PR

Współtwórcy serwisu specjalnego Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" cieszą się z kolejnego sukcesu portalu. Zwyciężył on w pierwszym etapie 14. Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" w kategorii "Edukacja" i decyzją jury wszedł do finałowej piętnastki.

Jeden ze współtwórców serwisu - Bartłomiej Makowski z Redakcji Serwisów Specjalnych i Archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej - powiedział, że jest to bardzo duże wyróżnienie dla całego zespołu.

Powiązany Artykuł

Bitwa 1920 1200.png
Serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" w finale plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

- Ten plebiscyt jest bardzo istotny w środowisku twórców treści o charakterze historycznym. Muzeum Historii Polski zajmuje się jego organizacją od 14 lat i cieszy się on dużą renomą. To pokazuje, że warto robić odważne, duże, kompleksowe projekty. To jest kolejna nominacja dla tego serwisu - wskazał Bartłomiej Makowski.

Posłuchaj

Bartłomiej Makowski powiedział, że jest to bardzo duże wyróżnienie dla całego zespołu. (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Bogate archiwa dźwiękowe 

Współtwórca serwisu multimedialnego poświęconego Bitwie Warszawskiej mówił, że Polskie Radio wykorzystało w nim swój największy atut - bogate archiwa dźwiękowe. - Czyli głosy ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach sprzed stu lat, można połączyć z bardzo nowoczesną formą i w tym zaczynamy się specjalizować. Chyba jesteśmy na polskim rynku wiodącym twórcą tego typu projektów internetowych - uważa Bartłomiej Makowski.

Posłuchaj

Bartłomiej Makowski mówił, że PR wykorzystało swój największy atut - bogate archiwa dźwiękowe. (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Bartłomiej Makowski wyjaśnił, że w projekcie odpowiadał między innymi za opracowanie koncepcji serwisu bitwa1920.gov.pl, a następnie za przygotowanie i ułożenie jego treści. Oprócz tego pozyskiwał materiały archiwalne, także spoza Polskiego Radia.

- Korzystaliśmy też z archiwów amerykańskich, holenderskich - generalnie europejskich - wskazał współtwórca portalu. Podkreślił, że powstał on we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. - Ten sukces jest również sukcesem naszych partnerów - dodał starszy redaktor.

Posłuchaj

Bartłomiej Makowski o pozyskiwaniu materiałów archiwalnych, także spoza Polskiego Radia. (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Kolejne wyróżnienie 

Powiązany Artykuł

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
"Ta nominacja bardzo cieszy". Prezes Polskiego Radia o sukcesie serwisu "Bitwa Warszawska 1920"

To kolejny sukces multimedialnego serwisu Polskiego Radia poświęconego Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W czerwcu zdobył on nominację do "Prix Italia 2021". To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych zwana "radiowym Oscarem".

Wcześniej serwis specjalny bitwa1920.gov.pl został doceniony dwukrotnie. W marcu otrzymał nagrodę Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Kapituła konkursu wyróżniła serwis za "dopracowanie szczegółów zarówno od strony deweloperskiej, jak również wizualnej, którym przyświeca idea mobile first". Podkreślono również "innowacyjne podejście i zmniejszenie bariery wejścia w historię dla szerokiego grona odbiorców". Pod koniec ubiegłego roku serwis otrzymał Nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej 

Poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku serwis specjalny został przygotowany przez Polskie Radio we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" z okazji stulecia bitwy. Jest największym i najbogatszym serwisem internetowym poświęconym temu wydarzeniu, a zarazem jedną z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.

Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej.

Nagrania, wideo i mapy

Powiązany Artykuł

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" Nominowany do Prix Italia 2021

Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Można tu posłuchać wspomnień, między innymi francuskiego generała Maxime’a Weyganda - w 1920 roku członka Misji Międzysojuszniczej do Polski - czy generała Kazimierza Sosnkowskiego, a także zwykłych żołnierzy i ochotników przybyłych z różnych stron świata.

Wśród materiałów wideo są bezcenne archiwalia. Na stronie dostępne są także mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Wojska Polskiego i Armii Czerwonej.

Przetłumaczony na sześć języków (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński i węgierski) serwis stał się jedną z głównych form rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie.

***

Od czwartku, kiedy rozpocznie się drugi etap plebiscytu, poprzez jego stronę internetową będzie można głosować na poszczególne projekty. Ich opisy wraz ze zdjęciami będą dostępne na stronie whr.muzhp.pl. Głosowanie potrwa do końca sierpnia.


jbt

Polecane

Wróć do strony głównej