X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt uchwały ws. polityki publicznej "Zdrowa przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 16:36
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej "Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Grand Warszawski

Dokument identyfikuje główne wyzwania w systemie ochrony zdrowia oraz wskazuje kierunki zmian – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

"Projektowany dokument strategiczny ma stanowić kontynuację dokumentu strategicznego o nazwie "Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne", który przedstawiał długofalową wizję rozwoju systemu ochrony zdrowia w Rzeczypospolitej Polskiej, a także cele strategiczne oraz narzędzia ich realizacji w latach 2014-2020" - poinformowali autorzy uzasadnienia.

Premier PAP 2-1200.jpg
Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie: służba zdrowia naszym oczkiem w głowie

Rozwój ochrony zdrowia

Zdaniem autorów za koniecznością opracowania kolejnej edycji "Policy Paper" i za konsekwentnym wdrażaniu działań mających na celu rozwój systemu ochrony zdrowia przemawiają również wskaźniki epidemiologiczne.

Według nich sytuacja zdrowotna w Rzeczypospolitej Polskiej i jej uwarunkowania ulegają systematycznej poprawie. "Niemniej umieralność, przeciętna długość życia i długość życia w zdrowiu w naszym kraju w dalszym ciągu odbiegają od średnich wskaźników dla krajów Unii Europejskiej (UE), a poprawa tych wskaźników nie następuje w wystarczająco szybkim tempie" – ocenili.

Jako przyczynę tego stanu autorzy podali obciążenie społeczeństwa chorobami cywilizacyjnymi wynikającymi przede wszystkim z niewłaściwego stylu życia, a także zagrożenie ich dalszym rozprzestrzenianiem się.

"Nie od dziś wiadomo, że znacznej części przewlekłych chorób cywilizacyjnych można skutecznie zapobiegać, co jest możliwe dzięki odpowiednio zaplanowanej i wdrożonej profilaktyce zdrowotnej. Koszty leczenia następstw chorób cywilizacyjnych kilkudziesięciokrotnie przekraczają wydatki przeznaczane na profilaktykę tych chorób" – zastrzegli.

Autorzy uzasadnienia podkreślili, że zdrowie jest nie tylko warunkiem zachowania aktywności społecznej czy ekonomicznej, ale przede wszystkim jednym z kluczowych wymiarów dobrej jakości życia.

Czytaj także:

"Zwiększenie długości życia w zdrowiu wpływa ostatecznie na poprawę jego jakości. Zdrowie jest także istotnym warunkiem rozwoju gospodarczego, gdyż zdrowe społeczeństwo przekłada się na większą produktywność oraz dłuższą aktywność zawodową" – stwierdzili.

Poinformowali, że w Polsce od lat podejmowane są działania mające na celu poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia.

"Mimo prób reformowania systemu ochrony zdrowia w okresie 2015–2019 wciąż dostrzec można ograniczoną poprawę w zakresie dostępności świadczeń zdrowotnych. Ten brak poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych wynika nie tylko z wciąż zbyt niskiego finansowania ochrony zdrowia, ale też z procesów demograficznych (nieuchronnego starzenia się społeczeństwa)" – czytamy w uzasadnieniu.

Według jego autorów w ochronie zdrowia "mamy do czynienia z narastającymi brakami kadrowymi i starzeniem się kadr". "Problemy w sektorze pogłębiła nieefektywność w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz niekontrolowany rozwój najdroższej formy opieki, tj. szpitalnictwa. Towarzyszy temu nieefektywność całego systemu wskutek jego dyskoordynacji i dezorganizacji. Coraz powszechniejsze staje się przekonanie, że polski system ochrony zdrowia wyczerpał swoje możliwości reagowania na nowe wyzwania, co grozi jego zapaścią pod naciskiem nieuchronnych zjawisk demograficznych i epidemiologicznych" – napisali.

Dlatego – wyjaśnili – niezbędne jest podjęcie dobrze zaplanowanej, spójnej i rozłożonej na wiele lat polityki rozwoju systemu ochrony zdrowia o ewolucyjnym i strategicznym charakterze.

mid-21601321 (1).jpg
Badanie: w walce z pandemią Polacy najlepiej oceniają naukowców i służbę zdrowia

Sześć głównych dziedzin

Poinformowali, że wizja przyszłości przedstawiona w skutkach oceny regulacji ukierunkowała projektowany dokument strategiczny na działania w sześciu głównych dziedzinach: profilaktyka i promocja zdrowia, jakość, przyjazność i efektywność świadczonych usług zdrowotnych, dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej, rozwój usług cyfrowych w systemie ochrony zdrowia, kadry systemu ochrony zdrowia, a także nowoczesne technologie w sektorze zdrowia.

Wyjaśnili, że dokument w pierwszej części zawiera przedstawienie sytuacji demograficzno-epidemiologicznej ludności i przegląd systemu ochrony zdrowia w Polsce: organizację systemu ochrony zdrowia, organizację świadczeń zdrowotnych, opiekę koordynowaną i deinstytucjonalizację, profilaktykę, kadry, infrastrukturę w systemie ochrony zdrowia, technologie informatyczne, innowacje, sektor B+R w medycynie, jakość w systemie ochrony zdrowia, naukę i odpowiedź na stany nagłe.

Zaznaczyli, że w dalszej części dokumentu wskazano najistotniejsze uwarunkowania strategiczne realizacji polityki w ochronie zdrowia oraz zdefiniowano cele dla poszczególnych dziedzin.

Jeśli chodzi o pacjentów, to jako cele wskazano: zapewnienie równej dostępności do świadczeń zdrowotnych w liczbie i czasie odpowiednim do uzasadnionych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, poprawę bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej świadczeń zdrowotnych, zwiększenie zadowolenia i satysfakcji pacjenta z systemu opieki zdrowotnej oraz rozwój profilaktyki, skuteczną promocję zdrowia i postaw prozdrowotnych.

Czytaj także:

Podkreślono, że konieczne jest także wsparcie rozwoju kadr systemu ochrony zdrowia, rozwój i modernizacja infrastruktury i upowszechnienie usług cyfrowych e-zdrowia.

Autorzy uzasadnienia wskazali również na konieczność zwiększenie nakładów publicznych na ochronę zdrowia i racjonalizację mechanizmów wydatkowania pieniędzy.

W zakresie opieki psychiatrycznej celem głównym jest poprawa jakości życia związanej ze zdrowiem psychicznym populacji oraz zapewnienie odpowiednich warunków opieki w ramach systemu ochrony zdrowia psychicznego" – zaznaczyli.

Jako środek do osiągnięcia tego celu wskazali poprawę sytuacji kadrowej i jakości kształcenia w dziedzinie psychiatrii, jak również kadr innych specjalizacji, zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego, zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej, promocję zdrowia psychicznego, prewencję samobójstw i zachowań autoagresywnych.

"Proponuje się, aby przepisy uchwały weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia" – napisali autorzy uzasadnienia.

dz

Czytaj także

Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia. Premier: w kolejnych latach będzie znacząco wyższy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:04
- Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia przyspieszył w ostatnich latach i w kolejnych będzie znacząco wyższy, również ze względu na zwiększenie nakładów na zdrowie - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Karauda: należy zaszczepić młodzież, aby nie stanowiła zagrożenia dla innych

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 20:57
- Trzeba zabezpieczyć tę grupę, aby nie stanowiła zagrożenia dla osób, które COVID-19 mogą przechodzić ciężej. Chodzi o tę część społeczeństwa, która się nie chce zaszczepić - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie da się wycenić życia ludzkiego". Prezydent o budowie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:15
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych na terenie Polfy Tarchomin. - To inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa. Dawno już w Polsce nie realizowano tak ambitnej inwestycji - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń