X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm przegłosował nowelizację k.p.a. Ogromna zmiana w procesie reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 00:45
Za przyjęciem nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego zagłosowali w czwartek wieczorem posłowie PiS, Koalicji Polskiej, Polski 2050. Od głosu w tej sprawie wstrzymali się niemal wszyscy posłowie KO.
Politycy podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy
Politycy podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu OdbudowyFoto: fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Chodzi o zmiany w k.p.a., zgodnie z którymi po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.

biały dom free shutt 1200.jpg
Dyplomata USA chce wpłynąć na ustawę o reprywatyzacji? Jałowiczor: można się spodziewać awantury w tej sprawie

Przytłaczająca większość za

Za tą nowelizacją głosowało w czwartek 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu. 227 posłów PiS zagłosowało za nowelą, a 5 nie głosowało. Jeden poseł KO był za, 114 innych wstrzymało się od głosu, a 12 nie głosowało. Za nowelą było też 41 posłów Lewicy, dwóch wstrzymało się, a czterech innych nie głosowało. W klubie Koalicji Polskiej za było 20 posłów, czterech nie głosowało.

Pięciu posłów Konfederacji było za nowelą, dwóch się wstrzymało, czterech nie głosowało. Z kolei wszystkich sześcioro posłów klubu Polska 2050 było za. Z koła Kukiz'15 trzech posłów było za, jeden nie głosował.

Czytaj również:

Nowela konsekwencją wyroku TK

Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. 12 maja 2015 r. TK orzekł, że przepis k.p.a. w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

1200_LGBT_shutterstock.jpg
Burza po wpisie amerykańskiego dyplomaty. "Ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza większy dobrobyt"

W związku z tym w nowelizacji zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji, jeśli "od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne". W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Jeszcze podczas prac nad projektem w tej sprawie amerykański chargé d’affaires Bix Aliu napisał do marszałek Sejmu list w sprawie tego projektu. Przekonywał, że zamknie on drogę Ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. "Dziennik Gazeta Prawna" podawał, że polskie władze uznały za niedopuszczalną interwencję Aliu.

jmo

Czytaj także

Warszawa: kolejne wątki dziwnych interesów burmistrza Targówka ze spółdzielnią. Jest śledztwo prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:00
- Warszawski ratusz mówi, że nie ma pieniędzy, jesteśmy zadłużeni na 5 mld zł, a tutaj pieniądze po prostu wypływają milionami albo mogłyby wypływać - mówi portalowi tvp.info Adam Rymski ze stowarzyszenia "Razem dla Targówka". Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo z art. 231. Kodeksu karnego. Ma ono wyjaśnić, czy ujawnione niedawno porozumienie zawarte przez burmistrza dzielnicy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno" było legalne. Sławomir Antonik łączył wtedy funkcję burmistrza i przewodniczącego rady nadzorczej dzielnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne odszkodowania dla poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji. Łącznie prawie 140 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:45
Komisja weryfikacyjna wydała sześć kolejnych decyzji ws. przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Chodzi o lokatorów warszawskich nieruchomości przy: Widok 22, Schroegera 74 oraz Schroegera 80. Łączna kwota przyznanych odszkodowań to 139 161,67 zł.
rozwiń zwiń