X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Pulikowski na Dzień Ojca: musimy się uczyć relacji, to one dają szczęście

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 14:00
- To nie pieniądze, domy, samochody dają szczęście – to dodatek. Piękne relacje, to źródło szczęścia - mówi dr Jacek Pulikowski, działacz społeczny, autor książek, inżynier, wykładowca, ojciec trójki dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Przemysław Goławski: Jakie największe wyzwania są związane z rolą taty?

Jacek Pulikowski: Najogólniej mówiąc, podstawowym wyzwaniem jest "ojcowanie". Dla większości mężczyzn to "ojcowanie" w rodzinach, choć nie tylko. To też "ojcowanie" na różnych funkcjach społecznych, politycznych czy gospodarczych. Gdy mężczyzna jest dyrektorem, wójtem, czy prezydentem, to ma być swoim podopiecznym ojcem, nie ma ich niszczyć i na nich żerować, ale "ojcować", ma się o nich troszczyć. To jest podstawowa funkcja mężczyzny – opiekuńczość i kierowanie w dobrą stronę tych, którzy ode mnie zależą.

Posłuchaj
02:22 Jacek Pulikowski.mp3 Jacek Pulikowski: musimy się uczyć relacji, to one dają szczęście

shutterstock_ojciec dziecko 1200.jpg
"Być - to klucz do sprawy ojcostwa". Socjolog o zadaniach i wyzwaniach współczesnego taty

Dziś Dzień Ojca, szczególne święto każdego taty. Jakie życzenia ojcowie powinni usłyszeć i wziąć sobie do serca?

Spełnienia siebie. W sensie nie spełniania swoich zachcianek, tylko odkrycia kim jest i bycie nim w najczystszy sposób. To odkrycie, że jest się powołanym do tego, żeby opiekować się tymi, którzy są jemu dani, czy to będą żona i dzieci, czy podopieczni np. w zakładzie pracy, czy społeczności.

To życzenie, by ojciec odnalazł się w roli ojcowania, roli ojca i znalazł w tym radość, satysfakcję i w końcu szczęście.

Satysfakcję daje nam walka z materią, spełnienie planów, ale szczęście dają nam relacje. Mężczyzna sprawując funkcję ojcowską powinien zadbać o relacje. To jest naszą największą trudnością, bo my dobrze sobie radzimy z materią, a gorzej z relacjami, ale musimy się tego nauczyć. Jeżeli mamy być szczęśliwi, musimy się tego nauczyć.

Jest na to jakaś rada? Na co zwrócić uwagę w kształtowaniu relacji?

Nie oszukujmy się, my mężczyźni jesteśmy antytalentem do budowania relacji. Nauczyć nas tego mogą kobiety, potrzebujemy pomocy. Zakochany chłopak bardzo szybko się tego uczy, patrzy w oczy ukochanej dziewczyny, zostawia hobby, rzuca wszystko. Ona mu mówi, że się nie uczy w szkole, to zaczyna się uczyć,. Gdy ona mówi, że przeklina, on przestaje, że pali i pije, rzuca to wszystko – wszystko może zrobić dla ukochanej dziewczyny. To kobieta ma nauczyć mężczyznę, że relacja z drugim człowiekiem jest ważniejsza od materii.

My mężczyźni pierwotnie jesteśmy nastawieni na materię, pokonywanie tego co materialne sprawia nam frajdę. Jak już mąż nauczy się uznawać relację z żoną za ważniejszą, to potem ma łatwiej w budowaniu relacji z dziećmi. Zapewnienie bytu dzieciom jest jego zadaniem, ale relacje z dziećmi mogą mu dać szczęście. Wypełnienie zadania da satysfakcję, zadowolenie, radość, natomiast nie da szczęścia.

Musimy się uczyć budować relacje, najpierw z żoną, później z dziećmi. Jeżeli się tego nauczymy, to nie dość, że my będziemy szczęśliwi, to jeszcze damy szczęście całej rodzinie i to szczęście będzie się namnażać przez całe życie. Teraz jestem na etapie szczęścia z wnuków. To nie pieniądze, domy, samochody dają szczęście – to dodatek. Piękne relacje, to źródło szczęścia.


Rozmawiał Przemysław Goławski

Czytaj także

"Każde życie jest cudem". Mieli zostać abortowani, dziś opowiadają swoje historie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:18
Ponad 80 historii osób, którzy mogli zostać zabici w aborcji, a dostali szansę na życie poznać można dzięki kampanii "Każde życie jest cudem" zorganizowanej przez Fundację Grupa Proelio. W poniedziałek w Warszawie podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię a także działalność samej Fundacji, swoim doświadczeniem dzielili się bohaterowie poruszających reportaży, które dostępne są już na stronie cudzycia.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: Polacy muszą wiedzieć, że mamy stabilną politykę prorodzinną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:30
- Nie da się prowadzić polityki prorodzinnej w jedną kadencję, potrzebne są działania połączone rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i pracodawców - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dziś ogłoszono projekt Strategii Demograficznej 2040.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To przełomowy dokument". Przewodnicząca Rady Rodziny o Strategii Demograficznej 2040

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 15:15
- Badania poprzedzające opracowanie Strategii dowiodły, że na podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka duży wpływ ma poczucie bezpieczeństwa finansowego, dlatego bardzo ważne są rozmowy z pracodawcami - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życzymy satysfakcji z osiągnięć pociech". List pary prezydenckiej na Dzień Ojca

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 09:52
- Tata to lojalny obrońca i przyjaciel, czuły opiekun i towarzysz zabaw, autorytet i stanowczy wychowawca, nauczyciel postaw moralnych i patriotycznych; życzymy satysfakcji z osiągnięć młodszych i starszych pociech - napisała para prezydencka w życzeniach z okazji Dnia Ojca.
rozwiń zwiń