Poseł Lewicy oburzony treścią "Murzynka Bambo". Córka Tuwima wyjaśniła mu przesłanie wiersza

2021-06-23, 11:11

Poseł Lewicy oburzony treścią "Murzynka Bambo". Córka Tuwima wyjaśniła mu przesłanie wiersza
Maciej Gdula. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W ocenie posła Lewicy Macieja Gduli utrzymywanie w kanonie lektur wiersza "Murzynek Bambo" Juliana Tuwima to przyzwolenie na rasizm - informuje tvp.info i cytuje rozmowę córki poety Ewy Tuwim-Woźniak z "Gazetą Polską Codziennie", która tłumaczy błędy w rozumowaniu polityka.

"Na dziś słowa o tym, że »murzynek nie chce pic mleka, bo się wybieli« to po prostu rasizm. Ten wiersz zawsze gdy jest wykonywany/czytany powinien być poprzedzony komentarzem, że zawiera treści rasistowski" - twierdzi Maciej Gdula i przekonuje, że wiersz wspiera "radosny i niewinny rasizm".

Powiązany Artykuł

granica niemcy shutterstock_1805562031 1200.jpg
"Codzienny rasizm" w Niemczech. Ciemnoskóra nauczycielka przyznaje: w Polsce nie było problemu

Wierszyk "Murzynek Bambo" kończy się słowami "Szkoda, że Bambo czarny, wesoły nie chodzi razem z nami do szkoły". Poeta namawia dzieci do serdecznego przyjęcia w swoim gronie chłopczyka o innym kolorze skóry – odpowiada na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" Ewa Tuwim-Woźniak.

Czytaj także:

Jej zdaniem "ignorowanie intencji zawartych w tych słowach i wycofanie wierszyka z lektur szkolnych byłoby nie tyle krzywdą dla samego Twórcy, ile dla wszystkich dzieci". Jak wskazała, w ten sposób dzieci nie dowiedziałyby się, że "ich ulubiony poeta, wyraził gorącą sympatię do ciemnoskórego bohatera".

Powiązany Artykuł

1200_Manchester_EN.jpg
Ochroniarz nie zatrzymał terrorysty, bo bał się oskarżenia o rasizm. Zginęły 22 osoby

"Ewa Tuwim-Woźniak podkreśla, że to, co poeta mówi o chłopczyku Bambo, »nie jest przecież krytyką jego zachowania albo rozumu« - czytamy w tvp.info.

- Polskie dzieci o jasnej skórze, o których pisze w innych swoich wierszach, także dokazują i przekomarzają się ze swymi mamami, które też upominają je, że powinny myć się dokładniej, odrabiać lekcje i częściej pomagać w domu - przypomina córka autora.

tvp.info/fc

Polecane

Wróć do strony głównej