Uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Kieżuna. Naukowiec i żołnierz AK spoczął na Powązkach

2021-06-23, 13:30

Uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Kieżuna. Naukowiec i żołnierz AK spoczął na Powązkach
Uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Kieżuna. Foto: PAP/Paweł Supernak

W Kościele Świętego Krzyża w Warszawie w asyście Wojska Polskiego rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz oraz uczniowie i Warszawiacy pożegnali profesora Witolda Kieżuna pseudonim "Wypad". Żołnierza AK, Powstańca Warszawskiego, więźnia sowieckich łagrów oraz wybitnego ekonomistę i nauczyciela wielu pokoleń Polaków.

Powiązany Artykuł

Kieżun 1200 PAP.png
Zmarł prof. Witold Kieżun, powstaniec warszawski, światowej sławy ekonomista. Miał 99 lat

Homilię wygłosił proboszcz warszawskiej archikatedry ksiądz Bogdan Bartołd, który zaznaczył, że profesor Witold Kieżun był człowiekiem o wielkim sercu, olbrzymiej wiedzy a jego życie obfitowało w wydarzenia wielkie i wyjątkowe. "Przez 99 lat pisał wielką księgę swojego życia" - mówił ksiądz Bogdan Bartołd.

Posłuchaj

W kościele św. Krzyża w Warszawie pożegnano profesora Witolda Kieżuna (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz Bogdan Bartołd mówił także o legendarnej odwadze zmarłego, który zarówno w trakcie powstania warszawskiego jak i w czasie pokoju zasłużył sobie na miano prawdziwego bohatera.

Posłuchaj

Ksiądz Bogdan Bartołd: Panie Profesorze, oddajemy dziś twoje ciało polskiej ziemi (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Żołnierz AK, ekonomista

Witold Kieżun był ekonomistą, żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim w Oddziale Specjalnym "Harnaś". Został odznaczony w sierpniu 1944 Krzyżem Walecznych, a we wrześniu 1944 roku z rąk dowódcy AK generała Tadeusza "Bora" Komorowskiego otrzymał order Virtuti Militari. Po wojnie wykładał zarządzanie między innymi na Akademii Leona Koźmińskiego, Temple University w Filadelfii i Uniwersytecie w Montrealu.

Czytaj także: 

30 lipca 2019 roku w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego profesor Witold Kieżun w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wspominał, ż e historia okupacji i Powstania Warszawskiego była wspaniałym doświadczeniem jedności Polaków, które dawało wiele radości. "Przeżyliśmy wspaniałe okresy, i tego należałoby życzyć, żeby utrzymać tę piękną jedność naszej naprawdę pięknej ojczyzny, pięknego kraju, to jest ta pamięć satysfakcji, że przeżyłem okres tej wspaniałej jedności, wspólnej walki" - podkreślał Witold Kieżun.

"Warto walczyć wspólnie w imię wartości"

Profesor Witold Kieżun w rozmowie z Polskim Radiem w 2019 roku przekazał także przesłanie dla przyszłych pokoleń, że warto walczyć wspólnie w imię wartości. - Tego bym życzył młodzieży, że są pewne wartości, za które warto walczyć i warto walczyć wspólnie, a jednym z najcudowniejszych stanów życiowych jest wspólnota, jest właśnie to, że wszyscy myślą tak samo, tak, jak w czasie okupacji - każdy Polak myślał tak samo, a potem w czasie powstania była taka wspaniała jedność i nas żołnierzy i całego społeczeństwa warszawskiego - powiedział. 

Powiązany Artykuł

Kieżun1200/PAP
"Człowiek, który za życia stał się legendą". Politycy wspominają i żegnają prof. Witolda Kieżuna

"Postawa psychiczna decyduje"

Witold Kieżun urodził się w Wilnie 6 lutego 1922 roku. W czasie II wojny światowej brał udział w konspiracji. Walczył w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem Wypad. Po kapitulacji zrywu wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną i uciekł z niemieckiego transportu, wiozącego żołnierzy do obozów jenieckich. Przedostał się do Krakowa, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W marcu 1945 roku został aresztowany przez NKWD pod zarzutem przynależności do Armii Krajowej i osadzony w więzieniu na Montelupich. Przeszedł ciężkie śledztwo z pozorowanym rozstrzelaniem i został wywieziony do łagru radzieckiego w Krasnowodzku, na terenie dzisiejszego Turkmenistanu. W łagrze Witold Kieżun był skrajnie wyczerpany i ciężko chory. Przy wzroście 190 cm ważył 43 kg.

Posłuchaj

Prof. Witold Kieżun: powiedziałem sobie, że się nie dam (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie z Polskim Radiem Witold Kieżun podkreślał, że fakt, iż przeżył pobyt w łagrze, zawdzięcza swojej postawie psychicznej, która - jak nauczyło go doświadczenie - w najtrudniejszych momentach ma kolosalne znaczenie. - W większości przypadków, postawa psychiczna decyduje, Cały szereg moich kolegów, którzy byli w znacznie lepszej formie fizycznej niż ja, ale się załamywali, mówili: "już nie ma szans, nie przeżyjemy", szybko umierali - wspominał.

Powiązany Artykuł

kieżun 1200.jpg
"Wielka odwaga, zdolność płynięcia pod prąd". Prof. Mączyńska wspomina Witolda Kieżuna

Witold Kieżun, ciężko chory na tropikalną beri-beri, z częściowym paraliżem nóg, został przewieziony do szpitala w Kaganie w Uzbekistanie, a następnie przetransportowany do Brześcia nad Bugiem i wydany polskim władzom bezpieczeństwa. Osadzono go w Obozie Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Złotowie. W lipcu 1946 został zwolniony z obozu.

Wszystkie szczeble kariery akademickiej

Po wyjściu na wolność rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem zdobywał kolejne stopnie naukowe - do stopnia profesora w 1975 roku. Specjalizował się w teorii zarządzania i organizacji pracy.

Z ramienia ONZ pracował też w Burundi, gdzie pomagał w tworzeniu nowoczesnej administracji. Jest autorem podręczników, monografii i skryptów w języku polskim I angielskim, między innymi: "O odbudowę kapitału społecznego", "Sprawne zarządzanie organizacją. Podręcznik akademicki", "Ewolucja systemów zarządzania" oraz książek, jak na przykład: "Dobre państwo", "Niezapomniane twarze", "Okruchy wspomnień". W 2014 roku ukazała się książka w formie wywiadu "Magdulka i cały świat. Rozmowa biograficzna z Witoldem Kieżunem".

***

Po mszy żałobnej trumna z ciałem profesora Witolda Kieżuna została odprowadzona na Cmentarz Wojskowy gdzie została złożona w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej.

Profesor Witold Kieżun zmarł 13 czerwca, miał 99 lat. 

mbl/as

Polecane

Wróć do strony głównej