X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Europoseł PiS: Nord Stream 2 będzie rosyjskim narzędziem nacisku na UE

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 07:33
- Gazociąg Nord Stream 2 będzie rosyjskim narzędziem politycznego i gospodarczego nacisku na Unię Europejską - podkreślił europoseł PiS Kosma Złotowski w rozmowie z magazynem "Plus Minus", weekendowym dodatkiem do "Rzeczpospolitej".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Stefan Dinse/shutterstock

Pytany, jakie bariery w UE ujawniła pandemia, europoseł PiS zwrócił uwagę, że "teoretycznie nie mamy granic gospodarczych, a towary i usługi mogą swobodnie krążyć między państwami członkowskimi". - Jednak kiedy spojrzymy na sektor międzynarodowego transportu drogowego, gdzie europejskim liderem są polskie firmy, to zauważymy protekcjonizm, krajowe ograniczenia i uciążliwe kontrole wymierzone głównie w naszych przewoźników operujących za granicą - wskazał.

Szynkowski vel Sęk free 1200.jpg
Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

Dodał, że "przykładem takiej bariery jest także geoblokowanie, które utrudnia rozwój handlu internetowego między państwami". -Oczywiście duże platformy handlowe potrafią sobie radzić z tymi wyzwaniami całkiem nieźle, ale dla wielu np. polskich małych i średnich firm są to często przeszkody nie do pokonania. Podobnie jest w innych sektorach europejskiej gospodarki - to MŚP ponoszą największe straty z powodu istnienia barier pozataryfowych na jednolitym rynku - zaznaczył Kosma Złotowski.

"Narzędzie rosyjskiego nacisku"

Komentując potencjalne skutki dla Polski budowy Nord Stream 2, europoseł PiS stwierdził, że będzie on "przede wszystkim rosyjskim narzędziem politycznego i gospodarczego nacisku na Unię Europejską".

- Jego ukończenie uniemożliwi nam skuteczne reagowanie na kolejne agresywne działania Kremla. Niemcy, które w centrum swojej polityki energetycznej stawiają gaz, będą podatne na szantaż odcięciem dostaw w takim samym stopniu, jak dzisiaj Ukraina. To będzie rezonowało na całą Europę - podkreślił.

Czytaj także:

Zdaniem Złotowskiego, w polityce Unii wobec Rosji brakuje "konsekwencji i stanowczości". - Z jednej strony nakładamy sankcje gospodarcze, ale niektóre projekty, jak Nord Stream 2, są z tych sankcji wyłączone. Wydajemy zakazy wjazdu dla przedstawicieli reżimów Łukaszenki i Putina, ale byli europejscy premierzy czy ministrowie nadal chętnie przyjmują stanowiska w państwowych, rosyjskich koncernach energetycznych. Naszą postawę Moskwa i Mińsk odbierają jako słabość i wykorzystują ją, kiedy tylko mogą - powiedział europoseł.

nt

Czytaj także

Stosunki dyplomatyczne na linii UE-USA. Grosse: Europa oczekiwała, że Biden będzie innym prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 21:37
- Europa oczekiwała od Joe Bidena, że będzie to wyraźnie inny prezydent, w porównaniu do Donalda Trumpa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, UW. W audycji "Kontrapunkt" Mateusz Piotrowski, amerykanista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych stwierdził, że Biden oczekuje konkretnej deklaracji od Europy ukierunkowanej na Chiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2 a wspólne interesy Polski i Ukrainy. Bezpieczeństwo polityczno-gospodarcze jest kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:45
Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream 2 jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE. W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.
rozwiń zwiń