X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zdjęcia intymnych miejsc z symbolami religijnymi i narodowymi. Skandal na festiwalu w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 01:00
Podczas łódzkiego Fotofestiwalu policjanci zarekwirowali w piątek zdjęcia intymnych miejsc kobiecych, na których umieszczono symbole religijne i narodowe, m.in. różaniec, flagę narodową, obraz Matki Boskiej i wizerunki prezydentów Polski. O kontrowersyjnej wystawie prokuraturę zawiadomiła łódzka społeczniczka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock
  • Znana m.in. z walki o prawa lokatorów społeczniczka Agnieszka Wojciechowska van Haukelom, która zawiadomiła organy ścigania o kontrowersyjnej wystawie, jest zbulwersowana zgromadzonymi tam wulgarnymi wizerunkami połączonymi z symbolami religijnymi i narodowymi
  • W fotografie intymnych miejsc wkomponowano m.in. różaniec, flagę narodową Polski, wizerunki Matki Boskiej, papieża Jana Pawła II, prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego oraz symboli kojarzących się z katastrofą smoleńską
  • W piątek prace te zostały oficjalnie zarekwirowane przez policję na polecenie łódzkiej prokuratury

Wniosek łódzkiej społeczniczki dotyczył obrazy uczuć religijnych i publicznego znieważenia znaku lub symbolu państwowego na wystawie, która prezentowała była w centrum miasta w oddzielnej sali kompleksu Off Piotrkowska podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii - Fotofestiwalu - w Łodzi

- Poczułam się obrażona jako kobieta, która ma prawo do poszanowania własnej godności. Poczułam się obrażona jako patriotka, albowiem symbole narodowe i patriotyczne były umieszczone na wulgarnie przedstawionej waginie - argumentowała Wojciechowska van Haukelom i dodała, że poczuła się również obrażona jako katoliczka, bo przedstawiono tam między innymi różaniec i obraz Matki Boskiej.

- Przede wszystkim czuje się obrażona jako łodzianka - podkreśliła. Społeczniczka obwinia łódzki urząd miasta i ekipę prezydent Hanny Zdanowskiej z Koalicji Obywatelskiej, ponieważ - jak mówiła Wojciechowska van Haukelom - łódzki samorząd współfinansuje Fotofestiwal.

Agnieszka Wojciechowska van Haukelom skomentowała, że "to jest dno dna". - My się, jako podatnicy, nie możemy zgodzić, aby tego typu sytuacje były finansowane z publicznych pieniędzy. I żeby w mieście kobiet, którym zarządza kobieta, nie były respektowane prawa kobiet - dodała.

Urząd miasta w Łodzi nie komentował w piątek sprawy kontrowersyjnej ekspozycji. Dziennikarzy odsyłano do organizatorów Fotofestiwalu, którzy wydali specjalne oświadczenie.

"Jako organizatorzy Fotofestiwalu jednoznacznie podkreślamy, że Fotofestiwal jest od 20 lat miejscem dialogu i poszanowania drugiego człowieka oraz wszelkich ludzkich światopoglądów" - napisano. "W programie głównym festiwalu mamy również prace, które poruszają wątki duchowości: wystawa Iacopo Pasqui Anioł oraz wielka kolekcja obiektów religijnych Andrzeja Różyckiego" - przypomnieli organizatorzy Fotofestiwalu.

"Wystawa Archiwum Regresywne Marcela Zammenhoffa jest jedną z 30 wystaw w ramach otwartego Programu Miasto – to ta część programu Fotofestiwalu, w której zapraszamy artystów do swobodnej wypowiedzi artystycznej. Artystę do współpracy zaprosił inicjator i kurator tegorocznego programu Profesor Józef Robakowski. Zapraszając twórców, nie ingerujemy w warstwę artystyczną wystaw, nie cenzurujemy ich" - przekazali w oświadczeniu organizatorzy imprezy.

piotr glinski 1200.jpg
Rok Hiszpański w Polsce. Minister kultury: planowana jest wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado

"Ministerstwo nie finansuje i nie patronuje ekspozycji"

Łodzianin Piotr Wygachiewicz, artysta używający pseudonimu Marcelo Zammenhoff, który wstawił fotografie wagin z symbolami religijnymi i narodowymi tłumaczył, że nie chciał nikogo obrazić, a jedynie nawiązywał w ten sposób do pierwszej polskiej wystawy aktów z 1970 roku.

W piątek po południu w sprawie Fotofestiwalu w Łodzi oświadczenie wydało także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Ministerstwo nie finansuje i nie patronuje ekspozycji Marcelo Zammenhoffa "Archiwum Regresywne", która została zaprezentowana w Galerii Off Piotrkowska w Łodzi. Wystawa "Archiwum Regresywne" nie była przedmiotem ani elementem wniosku złożonego do MKDNiS - napisano.

Czytaj także:

- Na żadnym etapie MKDNiS nie było poinformowane przez organizatorów o planowanej wystawie Marcello Zammenhoffa ani o jej treści. Wystawa powstała w ramach otwartego Programu Miasto, który stanowi niezależną część programu Fotofestiwalu i nie jest finansowana z dotacji MKDNiS. Każdy przypadek łamania prawa powinien być przedmiotem działania powołanych do tego organów - przekazano w oświadczeniu.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania mówił w piątek mediom, że wystawione prace mogą zwierać treści obrażające uczucia religijne. Prokurator przyznał też, że zarekwirowane prace mogą zawierać elementy znieważające symbole narodowe i patriotyczne.

ks

Czytaj także

"Beksiński" powraca do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa blisko 30 prac artysty

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 07:19
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej o godz. 17 otwarta zostanie wystawa dzieł malarskich Zdzisława Beksińskiego. Wystawa "Beksiński" jest czwartą ekspozycją prac artysty w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Prezentuje 27 obrazów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny i Piotra Dmochowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowo »jedyne« od samego początku utkwiło mi w głowie". Monika Szewczyk-Wittek o swojej książce

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 00:00
- W trakcie pracy nad książką i poszukiwania do niej bohaterek odbywałam rozmowy i to słowo "jedyne" od samego początku jakoś mocno utkwiło mi w głowie - powiedziała w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka i kuratorka, autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Leszka Długosza. Prezydent odznaczył artystę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 15:07
Prezydent Andrzej Duda przekazał życzenia Leszkowi Długoszowi w dniu 80. urodzin oraz nadał mu odznaczenie państwowe - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
rozwiń zwiń