X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Na Wawelu uczczono 72 rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 21:56
Prezes PiS wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie oraz parlamentarzyści PiS wzięli udział w uroczystościach 72. rocznicy urodzin Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. W Katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta. - Mamy prawo, by dziękować za to życie śp. Pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił w homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 
Jarosław Kaczyński w drodze na mszę świętą w katedrze na Wawelu
Jarosław Kaczyński w drodze na mszę świętą w katedrze na WaweluFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Po niej politycy złożyli kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. 


lech kaczyński 1200.jpg
72. rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego - prezydenta, prawnika, opozycjonisty

Uroczystości przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski - metropolita krakowski. Jak mówił w homilii, urodziny prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego przeżywane są na Wawelu "w cieniu smoleńskiej tragedii". - Ale wszyscy, a na pewno pan prezes dziękują Panu Bogu za dar jego matki śp. Jadwigi z domu Jasiewicz, harcerki, członka Szarych Szeregów, za to, że była matką - mówił abp Jędraszewski.

"Mamy obowiązek dziękowania za dar ich życia"

Abp Jędraszewski dodał, że dalej jest "miejsce na dziękowanie za życie". - To wątek bardzo osobisty. Ale my wszyscy jako wspólnota, wspólnota Kościoła, żyjąca nauką Chrystusa, mamy prawo, by dziękować za to życie śp. Pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pana prezesa w kategoriach ludu Bożego, który cieszy się, że w nim od tylu lat są, żyją takie osoby. To nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich. Mamy także obowiązek dziękowania za dar ich życia dla Polski - powiedział metropolita krakowski.

Posłuchaj
00:19 jedraszewski - setka - 1 .mp3 Abp Marek Jędraszewski: naszym obowiązkiem jest dziękować Panu Bogu za takie osoby jak Lech Kaczyński (IAR)

- Ta modlitwa w katedrze wawelskiej przy relikwiach św. Stanisława biskupa i męczennika przyjmuje bardzo szczególną prośbę o to, aby także w odniesieniu do nich mogły się spełnić słowa hymnu pochodzącego jeszcze z XIII wieku autorstwa Wincentego z Kielczy: "Gaude Mater Polonia/ prole fecunda nobili" (O ciesz się, Matko-Polsko, w sławne potomstwo płodna!) – mówił abp Jędraszewski.

Przywołał także obszerne fragmenty poematu ks. Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna" z 1974 r. m.in.: "Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jak dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne".

Rocznica urodzin zbiegła się miesięcznicą pogrzebu

Dzień urodzin tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem prezydenta zbiegł się z miesięcznicą pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskiej.

W piątkowej uroczystości brali udział m.in. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, europoseł Beata Szydło, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i prezes TVP Jacek Kurski.

kp

Czytaj także

Dłużewska: wyjaśnienie okoliczności katastrofy smoleńskiej jest kwestią niepodległości i suwerenności państwa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 19:00
- Utrzymuję kontakt z tzw. rodzinami smoleńskimi. Dla mnie są wielkim wzorem i przykładem ogromnej siły. Nie mamy prawa skazywać ich na los niewyjaśniania, jak zginęli ich najbliżsi. Państwo na pewno nie powinno sobie na to pozwolić - powiedziała reżyserka Maria Dłużewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia jednej znajomości. Maciej Łopiński wspomina prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 17:11
- Bardzo dobrze współpracowało mi się z Lechem Kaczyńskim. On był człowiekiem bardzo pracowitym. Mój najszczerszy podziw wzbudził wcześniej, kiedy w czasach stanu wojennego, konspiracji solidarnościowej, kierując związkowym podziemiem, potrafił napisać i obronić w 1990 roku pracę habilitacyjną, z resztą bardzo dobrą - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Łopiński (były Szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego).
rozwiń zwiń