X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jakie warianty koronawirusa krążą obecnie po Polsce? GIS podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 18:46
W Polsce dominuje obecnie brytyjski wariant alfa koronawirusa, ale są też inne. Dane GIS wskazują, że zidentyfikowano dotąd 84 przypadki indyjskiego wariantu delta, 33 zakażenia południowoafrykańskim wariantem beta i 12 przypadków brazylijskiego wariantu gamma. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Eksperci oceniają, że ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia wariantów wirusa jest duże, szczególnie w sytuacji zwiększonego ruchu turystycznego w nadchodzących miesiącach wakacyjnych.

koronawirus free polska szpital 1200
Mniej osób w szpitalach i spadek liczby nowych zakażeń. Raport MZ

Posłuchaj
00:56 covid-zakazenia-spec .mp3 241 nowych zakażeń i 62 zgony - to najnowszy dobowy bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Minionej doby wykonano prawie 55 tysięcy testów w kierunku wykrycia patogenu. Rząd zainwestuje też ponad 6 i pół miliona złotych w rozbudowę laboratoriów sanepidu, w których będą badane mutacje wirusa - relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

Miliony na badania sanepidu

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że w najbliższym czasie 6,5 mln zł trafi na doposażenie wybranych laboratoriów sanepidu. Ministerstwo spodziewa się, że za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany, czyli podany będzie wariant zakażenia. Wynik badania ma być znany przed upływem izolacji zakażonego.

00:27 niedziela - setka o mutacjach .mp3 Szef resortu zdrowia mówił w TVP Info, że w przypadku malejącej liczby zakażeń, większa liczba laboratoriów pozwoli na ustalenie mutacji koronawirusa właściwie u każdej osoby zakażonej (IAR)

Osoby, u których wykryte zostaną groźne warianty, np. delta, zwolnienie z kwarantanny i izolacji uzyskają po negatywnym wyniku testu.

Czytaj także: 

Kierujący pracami Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka wyjaśniał w środę, że planowana jest m.in. budowa infrastruktury i wzmacnianie kompetencji inspekcji w zakresie badań laboratoryjnych. Sekwencjonowanie wykonywane jest, by identyfikować i charakteryzować szczepy krążące w populacji. - Sekwencjonowanie pomaga w monitorowaniu sytuacji epidemiologicznej oraz w dużym stopniu tłumaczy dotychczasowe wzrosty zapadalności, ułatwia też przewidywanie dalszego przebiegu epidemii - akcentuje GIS.

Obecnie sekwencjonowanie próbek prowadzi w kraju kilka jednostek. Budowanie kompetencji inspekcji sanitarnej w zakresie badań laboratoryjnych obejmować ma m.in. uruchomienie sekwencjonowania w laboratoriach inspekcji w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i w Warszawie.


mbl

Czytaj także

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Niedzielski: to sprawa cały czas otwarta

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 15:35
- Nie mamy przesądzonej żadnej decyzji - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie zaczęła się pandemia COVID-19? Chiny sugerują skupienie się na USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 15:18
W kolejnej fazie dociekania źródeł pandemii COVID-19 naukowcy powinni się skupić na USA - ocenił główny epidemiolog chińskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) Zeng Guang. Rzecznik MSZ w Pekinie zarzucił natomiast Waszyngtonowi brak przejrzystości.
rozwiń zwiń