X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Najgorzej na zachodzie i północy kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 16:39
W lasach występuje duże zagrożenie pożarowe. Najgorsza sytuacja jest w zachodniej i północno-wschodniej Polsce, a także w części województwa łódzkiego i śląskiego. W tych rejonach wilgotność ściółki wynosi poniżej 10 procent, co powoduje jej ekstremalną zapalność.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/UGREEN 3S

Z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że duże zagrożenie pożarowe dotyczy woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wschodu kujawsko-pomorskiego, zachodu wielkopolskiego, północy dolnośląskiego i śląskiego, wschodnio-południowej części łódzkiego, niemal całego woj. warmińsko-mazurskiego (bez kawałka zachodniej części), północy mazowieckiego oraz południa i centrum podlaskiego.

lato 1200 pap.jpg
Nadciągają upały. Temperatura przekroczy nawet 30 stopni

Jeszcze w środę alert dotyczył tylko kilku województwach na zachodzie kraju, w tym części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i północno-zachodniej części Mazowsza.

Na pozostałym obszarze kraju w czwartek obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko na północy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego poziom ten IBL określa jako mały. Na południu kraju - czyli w południowych powiatach Małopolski, Podkarpacia, Śląska i Dolnego Śląska nie obowiązuje żaden alert.

Dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem pierwszego i drugiego stopnia dla niemal całego kraju. Nad Polskę napływa zwrotnikowe powietrzne znad północnej Afryki.

Dane z pomiarów

podróż podróżnik namiot 1200.jpg
Leśne biwakowanie na nowych zasadach

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

fc/jbt

Czytaj także

Ponad półtora tysiąca pożarów traw. Strażacy mieli ogrom pracy w miniony weekend

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:45
Ponad półtora tysiąca pożarów traw i nieużytków rolnych gasili w miniony weekend strażacy z całego kraju. Najwięcej pracy mieli w województwach mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i lubelskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pali się! Gdzie jest gaśnica?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 05:00
Badania pokazują, że kierowcy nie mają wystarczającej wiedzy co robić w wypadku pożaru samochodu - panikują, wykonują bezmyślne ruchy i zżera ich stres. Jak zachować się w sytuacji, gdy samochód staje w ogniu?
rozwiń zwiń