X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: wierzę, że polsko-niemiecka współpraca będzie rozkwitała

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:00
- Z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem głęboko wierzymy, że polsko-niemiecka współpraca będzie na przestrzeni najbliższych lat rozkwitała, powodując dobrobyt społeczeństw obu naszych krajów - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze Steinmeierem w Warszawie.
Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Federalny Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier
Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Federalny Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter SteinmeierFoto: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w czwartek składa oficjalną wizytę w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia w Pałacu Prezydenckim powiedział, że polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy miał przełomowy charakter w naszej historii. Prezydent wyraził zadowolenie z faktu, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przebywa z wizytą w Warszawie w dokładnie 30. rocznicę podpisania tego dokumentu.

Posłuchaj
00:31 11141596_1.mp3 Prezydent A. Duda o polsko-niemieckim Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (IAR)

 - To był rok 1991, dokładnie 17 czerwca, tuż po głębokich przemianach, które następowały wtedy w Polsce, w Niemczech, w Europie. Po zmianach ustrojowych, czy w trakcie zmian ustrojowych, ale także i niezwykle znaczący w kontekście zjednoczenia Niemiec - zaznaczył prezydent Polski.

Wskazał na upadek Muru Berlińskiego, który był symbolem "powalenia żelaznej kurtyny".

- W trakcie naszego spotkania podkreślałem, że stało się to dla dobra nas wszystkich, dla dobra obu naszych narodów i innych narodów Europy. Dla dobra Polaków, Niemców, że było to także i dzieło polskiej Solidarności - stwierdził. 

Prezydenci Polski i Niemiec PAP 1200.jpg
30. rocznica podpisania Traktatu między Polską i Niemcami. Rozpoczęła się wizyta Steinmeiera w Warszawie

- Twardej postawy polskich robotników, polskiego społeczeństwa, które pokojowo walczyło o to, by wyzwolić się z okowów komunizmu i które swoją determinacją dało sygnał także i innym społeczeństwom, również i narodowi niemieckiemu do tego, by być razem, że jest wielka szansa na historyczną przemianę i ta przemiana się stała - mówił prezydent RP. Jak dodał, ta przemiana dokonała się także dzięki wsparciu sojuszniczemu m.in. ze strony USA.

Prezydent Andrzej Duda wymienił też postacie takie jak Ronald Reagan, Jan Paweł II, Margaret Thatcher, Helmut Kohl czy Michaił Gorbaczow.

Prezydent o współpracy z Niemcami

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozerwanie polsko-niemieckich relacji gospodarczych oznaczałoby niewyobrażalny kryzys dla obu państw. Współpraca gospodarcza była jednym z głównych tematów spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera.

Posłuchaj
00:23 11141659_1 (1).mp3 Andrzej Duda o współpracy między Polską a Niemcami (IAR)

Obydwaj z panem prezydentem głęboko wierzymy, że ta współpraca będzie na przestrzeni najbliższych lat rozkwitała, powodując dobrobyt społeczeństw obu naszych krajów - mówił prezydent Polski. -Wierzymy w to, że ten czas kolejnego trzydziestolecia traktatu, który rozpoczyna się, będzie dla Polski i Niemiec czasem dobrym - dodał.

Prezydenci rozmawiali także o sprawach, których nie udało się zrealizować w ostatnich 30 latach.

Niezrealizowane punkty traktatu

Jak przekazał prezydent Andrzej Duda, rozmowa z prezydentem RFN dotyczyła także "niezrealizowanych elementów traktatu", np. polskiego szkolnictwa w Niemczech i zagwarantowania na nie funduszy po stronie niemieckiej. Poinformował, że tematem rozmowy była również rozbudowa Domu Polskiego w Bochum.

Posłuchaj
00:29 11141659_2.mp3 Prezydent RP o szkolnictwie w Niemczech, Domu Polskim w Bochum i pomniku ofiar II wojny światowej (IAR)

- Są już odpowiednie deklaracje ze strony rządowej, mamy nadzieję, że to jest dosłownie najbliższy czas, kiedy ta kwestia zostanie dopełniona – dodał.

- Mówiliśmy także o symbolicznej, ale bardzo ważnej sprawie pomnika polskich ofiar II wojny światowej w ważnym miejscu w Berlinie – powiedział prezydent RP. Wyraził przekonanie, że obaj prezydenci będą mogli "ten pomnik w niedalekiej przyszłości odsłonić".

- Myślę, że będzie to bardzo ważne dla pogłębiania dla tego, co nazywamy procesem dobrego sąsiedztwa, co oparte jest także na wzajemnym przebaczeniu zapoczątkowanym przez polskich i niemieckich biskupów - powiedział.

- Mam wrażenie, że Polska i Niemcy są jak dwa sąsiadujące gospodarstwa rolne, których właściciele mają od czasu do czasu jakieś kwestie sporne, ale generalnie byliby gotowi pożenić nawzajem swoje dzieci - ocenił Andrzej Duda.


Posłuchaj
00:55 porozm.mp3 Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z prezydentem Niemiec. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

 

Nowy rozdział

Frank-Walter Steinmeier na konferencji prasowej Pałacu Prezydenckim w Warszawie przypomniał, że 30 lat temu Polska i Niemcy "wraz z traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy otworzyły nowy rozdział w często burzliwej i trudnej historii pomiędzy krajami".

- To był nowy rozdział nadziei - podkreślił prezydent Niemiec.

Wielkie osiągnięcie

Zapewnił też, że w stosunkach polsko-niemieckich "nie trzeba niczego upiększać".

- Sąsiedztwo polsko-niemieckie należy do wielkich osiągnięć w historii sukcesów Europy w ciągu ostatnich 30 lat - ocenił. - Tę Europejską historię sukcesu chcemy wszędzie opowiadać w Europie - dodał.

Ocenił, że tego "dobrego sąsiedztwa" są "świadomi wszyscy, którzy są świadomi przeszłości niemiecko-polskiej".

- To dobre sąsiedztwo absolutnie nie było i nie jest oczywistością. Udało nam się wspólnie je osiągnąć ponieważ słuchaliśmy siebie nawzajem - powiedział.

Według niego "otwarcie na siebie" w stosunkach polko-niemieckich jest kluczowe, żeby znajdować wspólne rozwiązania. - Krytykę traktujemy poważnie i będziemy zabiegać o rozsądne rozwiązania" - zapewnił prezydent Steinmeier.

Dom Polski i pomnik ofiar

Poinformował też Andrzeja Dudę o przyznaniu "dodatkowego wsparcia" dla Domu Polskiego w niemieckim Bochum. - Ten remont zostanie zapewniony - powiedział.

- Mam wielką nadzieję, że również co do innych kwestii znajdziemy rozwiązania. (...) Pamiętam panie prezydencie, że tutaj po raz pierwszy rozmawialiśmy o kwestii realizacji pomnika poświęconego polskim ofiarom narodowego socjalizmu i powiedziałem panu, że idea budowy pomnika jest mi bliska i chętnie ją promuję. Cieszę, że dziś znajdujemy się już na etapie koncepcji takiego miejsca pamięci, ta koncepcja jest opracowywana. Eksperci, którzy opracowują tę koncepcję proponują takie upamiętnienie, które jest jednocześnie pomnikiem, ale także miejscem spotkań. Więc cieszę się, że ta relacja jest bardziej namacalna - powiedział Steinmeier do prezydenta Dudy.

Czytaj także:

Prezydenci Polski i Niemiec zabrali głos po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. Wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera rozpoczęła się od oficjalnego powitania. Następnie przywódcy rozmawiali w cztery oczy. Kolejnym punktem wizyty były rozmowy plenarne. Po południu prezydenci spotkają się na Zamku Królewskim w Warszawie z młodzieżą uczestniczącą w programach wymiany. Zaplanowano wystąpienia Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera.

30 lat temu - 17 czerwca 1991 roku - w Bonn podpisano polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Sygnatariuszami dokumentu byli: ze strony polskiej premier Jan Krzysztof Bielecki, ze strony niemieckiej kanclerz Helmut Kohl. Dokument stanowił uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, który był jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

bf,fc

Czytaj także

Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 13:37
– Jestem tu w pokorze i z wdzięcznością. Przed 80 laty moja ojczyzna napadła na swoich sąsiadów, Polskę. Moi rodacy dokonali wojny, która pochłonęła ponad 50 mln ludzi. Ta wojna była niemiecką zbrodnią – powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat od symbolicznej wizyty kanclerza RFN w Polsce. Szczerski: ścieżka pojednania nie jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 06:55
Polska i Niemcy mają "ogrom obiektywnie wspólnych interesów", zwłaszcza gospodarczych, ale mają też pulę obiektywnie rozbieżnych interesów, w tym Nord Stream 2 - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. W kwestii pojednania do załatwienia pozostają m.in. reparacje - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Relacje euroatlantyckie, stosunki dwustronne i pandemia". Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 16:10
- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii relacji euroatlantyckich, stosunków dwustronnych i pandemii - poinformował w czwartek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń