X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON na pierwszych ćwiczeniach WOT z Javelinami. "Będę modernizował wyposażenie wojska"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 10:57
- Będę konsekwentnie modernizował wyposażenie polskiego wojska - zapewnił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mariusz Błaszczak na podtoruńskim poligonie w Kijewie obserwuje pierwsze w Wojsku Polskim szkolenie przeciwpancernym pociskiem kierowanym systemu Javelin. 
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas pierwszego w Wojsku Polskim strzelania z systemu Javelin na poligonie Kijewo k. Torunia
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas pierwszego w Wojsku Polskim strzelania z systemu Javelin na poligonie Kijewo k. ToruniaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

duda turcja 1200 pap (1).jpg
"Mamy sojuszników gotowych stanąć w naszej obronie". Prezydent odwiedził polski kontyngent wojskowy w Turcji

W Centrum Szkolenia WOT w Toruniu zakończył się kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W kursach uczestniczyło 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojsk Specjalnych i jednostek podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wizytując poligon, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że tego typu pociski będą niebawem wykorzystywane.

Błaszczak podkreślił, że przez wprowadzenie pocisków Javelin do użytku w WOT "nasze zdolności obronne znacznie wzrosły".

Posłuchaj
00:16 11141158_1.mp3 Minister obrony Mariusz Błaszczak o pociskach kierowanych Javelin (źr. IAR)

Pocisk w Wojskach Obrony Terytorialnej ma być wykorzystywany na poziomie batalionu głównie w brygadach Obrony Terytorialnej, rozmieszczonych na wschodzie Polski i powiększyć zdolności przeciwpancerne jednostek - powiedział szef MON. - To jest też niezwykle istotne, jeżeli chodzi o cały system odstraszania ewentualnego agresora - podkreślił Błaszczak w wystąpieniu na poligonie.

- Chcę też podkreślić, że będę konsekwentnie modernizował wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział minister.

"To tylko jeden z etapów wyposażania armii"

- Javeliny, które już trafiły na stan WP, stanowią tylko jeden z etapów wyposażenia armii, podobnie jeżeli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne, zarówno w formule amunicji krążącej, jak i bezzałogowców wykorzystywanych wielokrotnie - dodał.

Szkolenie odbywa się w ramach kursu doskonalącego instruktorów lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. System Javelin jest powszechnie wykorzystywany w NATO i wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Błaszczak wręczył wyróżnienia najlepszym uczestnikom kursu.

Javeliny w pierwszej kolejności trafią do brygad Obrony Terytorialnej, które są rozmieszczone na wschodzie Polski. W oparciu o ten system i eksploatowane już przez WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów.

***

Jak informuje MON, umowę na dostawę Javelinów podpisano w maju 2020 roku.  Zakres realizowanej umowy, z planowanym zakończeniem do końca roku 2021, obejmuje dostawę 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F JAVELIN wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu szkoleniowego wchodzi 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych oraz specjalistyczne szkolenia. W skład pakietu logistycznego natomiast wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych.

PAP/IAR/mon.gov.pl.agkm

Czytaj także

"To sprzęt XXI wieku". Mariusz Błaszczak o zakupie tureckich dronów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 23:00
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w TVP Info, że tureckie bezzałogowce Bayraktar TB2 to sprzęt zupełnie innej klasy niż drony produkowane w Polsce. Zakup 24 tureckich maszyn przewiduje umowa zawarta z Turcją podczas wizyty pary prezydenckiej i szefa MON w tym kraju.
rozwiń zwiń