"Beksiński" powraca do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa blisko 30 prac artysty

2021-06-16, 07:19

"Beksiński" powraca do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa blisko 30 prac artysty
Wystawa zatytułowana 'Wystawa, jakiej nie było - Beksiński' w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Zaprezentowano tam m.in. 15 nieznanych obrazów malarza, fotografii z jego archiwum domowego, oraz pokazy multimedialne prac Beksińskiego na wielkoformatowych ekranach. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej o godz. 17 otwarta zostanie wystawa dzieł malarskich Zdzisława Beksińskiego. Wystawa "Beksiński" jest czwartą ekspozycją prac artysty w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Prezentuje 27 obrazów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny i Piotra Dmochowskich.

Piotr Dmochowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę, że twórczość Beksińskiego ostatnich lat dotyka tematów egzystencjalnych, śmierci i życia, nieśmiertelności. Jak mówi, zawsze fascynowała go niespotykana wyobraźnia Beksińskiego. - Uważam, że takiej wyobraźni nie miał nikt - podkreślił.

Powiązany Artykuł

tele-zamek-beksinski-1920-1080kopiakopia.jpg
Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego. "Artysta łamał wszelkie zasady"

Posłuchaj

Piotr Dmochowski: Beksiński miał nieograniczoną wyobraźnię (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jak dodaje, artysta miał niezwykle ciekawą osobowość i nieograniczoną wyobraźnię, która przejawia się w różnorodnej koncepcji jego obrazów. - Beksiński nigdy nie zdradzał, co ma wpływ na jego twórczość, a interpretację swoich dzieł pozostawiał odbiorcy - dodaje Piotr Dmochowski. - Wręcz mi mówił, że jeżeli będziemy zgłębiać, to mnie to zahamuje, moja swobodna wyobraźnia zostanie w jakiś sposób usztywniona - wyjaśnia Dmochowski. Zwraca uwagę, że malarz często słuchał muzyki, która niewątpliwie na niego wpływała.

Posłuchaj

Piotr Dmochowski: tworzenie musiało u Beksińskiego być spontaniczne (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Zdzisław Beksiński był malarzem, fotografikiem, rzeźbiarzem. Urodził się w 1929 roku w Sanoku. Zginął tragicznie, zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w 2005 roku.

Czytaj także: 

Na początku była fotografia

Swoją karierę rozpoczął od fotografii w 1960 roku, potem zaczął tworzyć rysunki, rzeźby i obrazy. W 1970 roku po raz pierwszy zaprezentował dzieła olejne. W latach 90. zdobył już międzynarodowe uznanie. Jego wystawy organizował Piotr Dmochowski, który pisał na temat jego twórczości wiele książek i artykułów, a w latach 1989- 1995 stworzył i prowadził w Paryżu galerię Beksińskiego.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej do jesieni.


mbl


Polecane

Wróć do strony głównej