X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"40 mln zł na dofinansowanie działań". Stanisław Szwed o programie dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 17:45
 - W tym roku 40 mln zł zostało przeznaczone na dofinansowanie działań aktywizujących seniorów w ramach programu "Aktywni plus", całość środków w programie na lata 2021-2025 to 200 mln zł - przypomniał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: twitter.com/Stanisław Szwed

Wiceminister rodziny i polityki społecznej w niedzielę w TVP Info pytany był o program "Aktywni plus".

Czytaj także:
TT Marlena Maląg 1200.jpg
Maląg: polityka senioralna jest dla nas priorytetem

- Program działa, nabór wniosków się zakończył. On zastąpił rządowy program Aktywność Społeczna Osób Starszych (ASOS), który był do 2020 r. W tym roku w programie mamy dofinansowanie na poziomie 40 mln zł. To jest program wieloletni, przewidziany na kolejne lata. Łącznie do 2025 r. planujemy 200 mln zł przeznaczyć właśnie na aktywność osób starszych zarówno fizyczną, intelektualną jak i społeczną - odpowiedział Szwed.

Przypomniał też, że program skierowany jest do organizacji pozarządowych. - W tegorocznej edycji zainteresowanie było jak w poprzednich latach. Wpłynęło ponad 1650 wniosków, 292 oferty zostały pozytywnie rozstrzygnięte - poinformował.

Priorytetowe obszary 

Dofinansowanie przyznawane było w czterech priorytetowych obszarach: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe oraz przygotowanie do starości.

- Największą popularnością cieszyły się pierwszy priorytet - ponad 1000 ofert dotyczyło aktywności, czyli różnych form wspierania aktywności osób starszych. W mniejszym zakresie, ale też ważne komponenty to partycypacja społeczna, czyli większy udział w podejmowanych decyzjach choćby w samorządach, czy poprzez różne działania seniorów - mówił Szwed.

Czytaj także:
1200_senior_shutterstock.png
Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Polski Ład ma propozycje dla seniorów

- Kolejny priorytet dotyczył wyłączenia cyfrowego. Bardzo ważny, w okresie pandemii, gdy wiele osób nie wychodziło z domów, wiele osób starszych musiało korzystać z takich form kontaktu, czy podejmowania decyzji. Czwarty priorytet to przygotowanie do starości, czyli skierowany do międzypokoleniowych działań, żeby młodsi starszych wspierali oraz bezpieczeństwo seniorów - wskazał.

Wiceminister zaznaczył, że ofert było bardzo dużo, bardzo ciekawych.

Czytaj także:

Założenia programu 

Program "Aktywni plus" realizowany będzie w latach 2021-2025. Ma zwiększyć udział osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspierać niesamodzielne osoby starsze i ich otoczenie w miejscu zamieszkania, a także rozwijać wolontariat osób starszych i zwiększyć ich zaangażowanie na rynku pracy. Program ma też wspierać seniorów w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami, wzmacniać trwałe relacje międzypokoleniowe, kształtować pozytywny wizerunek osób starszych oraz zwiększyć bezpieczeństwo seniorów.

Czytaj także:
senior 1200 shutter.jpg
Świadczenia z ZUS. Seniorzy otrzymają nie tylko 13. emeryturę

W ramach programu organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów kwotą od 25 tys. do 250 tys. zł. Oferty można było składać od 4 marca 2021 r. do 26 marca 2021 r. Wymagany był wkład własny (wkład pieniężny oraz wkład osobowy) wynoszący co najmniej 10 proc. wartości dotacji.

Wiceminister Szwed przypomniał, że jest też program "Senior plus" skierowany do samorządów na tworzenie zarówno dziennych domów seniora czy klubów seniora.

jbt

Czytaj także

Praktyki religijne, aktywność społeczna i opieka nad dziećmi. To daje seniorom najwięcej zadowolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 06:53
Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji - wynika z badania przeprowadzonego przez Ewę Jarosz z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wakacje jednego dnia". Joanna Mielczarek o akcji dla samotnych seniorów

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 08:06
- Możliwość wyjścia z domu tych osób, kończy się tak naprawdę na otwarciu na samodzielnym otwarciu drzwi mieszkania i tyle. Wyjście na zewnątrz jest dla nich dużo bardziej skomplikowane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Mielczarek, Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich
rozwiń zwiń