X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Zniesiono dyspensę od uczestnictwa w mszach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 19:49
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta "ad limina Apostolorum" - to główne tematy dwudniowego 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej.
bp Damian Bryl, bp Andrzej Czaja, abp Stanisław Gądecki, bp Artur Miziński, ks. Leszek Gęsiak
bp Damian Bryl, bp Andrzej Czaja, abp Stanisław Gądecki, bp Artur Miziński, ks. Leszek Gęsiak Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki odnosząc się do planowanej w październiku wizyty "ad limina Apostolorum" polskich biskupów zdementował, że Ojciec Święty wzywa polskich biskupów na spotkanie w nadzwyczajnym trybie, bowiem wizyty ad limina odbywają się co pięć lat.

Czytaj także:
msza 1200 pap.jpg
Episkopat ponowił akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa

Jak mówił arcybiskup Gądecki wizyta ad limina jest czasem odnowienia więzi z Ojcem Świętym, wspólnej modlitwy, wymiany myśli, rozeznawania oraz określenia priorytetów życia i misji Kościoła w Polsce na najbliższe lata.

- Proceder zaznajomienia się z instytucjami Stolicy Apostolskiej młodych księży i biskupów, którzy dopiero ruszyli swoją pracę i którzy jeszcze w tym roku nie mogą mieć swojego kursu przygotowawczego przeznaczonego tylko właśnie dla młodych biskupów. Na pewno dla tych, którzy idą pierwszy raz, to jest niezwykle ciekawe doświadczenie, nawet w sensie poznawczym, nie mówiąc już o sensie głębszym, wiary - mówił. 

Posłuchaj
00:31 11132320_2 (2).mp3 Abp Gądecki podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. (IAR)

Kościół a pandemia

Biskupi obradowali także na wyzwaniami duszpasterskimi dotyczącymi duszpasterstwa w czasie i po pandemii. Nowo wybrany na zebraniu przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa biskup Andrzej Czaja podkreślił, że należy przyjąć założenie, że nie ma powrotu do tego, co było przed pandemią, i ważne by trudne wyzwanie pandemii odczytać jako pewną szansę także duszpasterską i oprzeć ją na budowaniu osobistej więzi z Chrystusem. 

Czytaj także:
Gądecki free tt msza-663.jpg
"Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa

- Chodzi o to, żeby budzić i rozwijać wiarę żywą, podmiotową, żeby wiązać ją z Jezusem. To tak często powtarzają ostatni papieże, poczynając od Jana Pawła II, że chrześcijaństwo jest spotkaniem z osobą - mówił bp Czaja. 

Posłuchaj
00:31 11132320_1.mp3 Abp Czaja podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. (IAR)

Biskupi podjęli decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane. Dyspensy te zostaną zniesione od 20 czerwca br., jednocześnie we wszystkich diecezjach.

Ponadto biskupi przyjęli zatwierdzenie przez Kongregację ds. Duchowieństwa, we współpracy z Kongregacją Edukacji Katolickiej, nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce przedstawionych w dokumencie "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". Wejdą one w życie 1 października 2021 roku.

Czytaj także:

Nowe powołania

Czytaj także:
abp-stanislaw-gadecki-KEP-1200.jpg
Abp Gądecki oczyszczony z zarzutów. Stolica Apostolska uznała oskarżenia za bezpodstawne

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Tadeusz Wojda i biskup Andrzej Czaja dołączyli do grona członków Rady Stałej KEP.

Na funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP powołano biskupa Andrzeja Czaję, a przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został biskup Piotr Greger.

Wczoraj wieczorem w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Jezusa biskupi w łączności z parafiami w Polsce ponowili Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

jbt

Czytaj także

XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000. Prymas Polski: wielu przyznaje, że tu spotkali Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 18:48
- To jest przede wszystkim przychodzenie do źródeł, a do źródła idzie się po to, żeby odczuć ożywczą świeżość. Ile razy młodzież tutaj się gromadzi, to jest szansa na to, aby mogła odczuć tę świeżość, która jest tutaj i którą jest sam Bóg - mówił arcybiskup Wojciech Polak podczas XXV Spotkań Młodych Lednica 2000. 
rozwiń zwiń