X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wzywamy UE do wycofania poparcia dla Nord Stream 2". Komisja sejmowa przyjęła projekt uchwały ws. gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 14:29
Sejmowa komisja spraw zagranicznych przyjęła przez aklamację projekt uchwały dotyczącej budowy gazociągu Nord Stream 2. Zawiera on między innymi wezwanie do natychmiastowego zaprzestania tej inwestycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Posłowie pracowali nad trzema projektami w tej sprawie. Przygotowali je posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i Solidarnej Polski. Ich pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu komisji 28 maja.

1200 (1).jpg
Premier w amerykańskim "Newsweeku": jesteśmy zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

Podczas dzisiejszego posiedzenia, komisja zdecydowała, że projektem wiodącym będzie propozycja PiS-u. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski postulował, by w dokumencie znalazło się stwierdzenie, iż jest on adresowany do rządu niemieckiego. - Do Niemiec, które realizują z reżimem Władimira Putina ten projekt - uzasadniał.

Przedstawiciel wnioskodawców projektu Prawa i Sprawiedliwości poseł Radosław Fogiel mówił, że od ostatniego posiedzenia komisji trwały prace nad ujednoliceniem trzech projektów w jeden. Jak dodał, klub PiS chciałby jak najszybciej przyjąć uchwałę na posiedzeniu Sejmu.

Czytaj także:

Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej deklarował gotowość do poparcia projektu uchwały bez większych uwag. Jak mówił, "konieczność zajęcia stanowiska przez polski parlament w kwestii budowy Nord Stream 2 wydaje się bezsprzeczna".

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że "sprawa Nord Stream 2 nie jest wcale przesądzona". Zapewniał, że rząd podejmuje "wszelkie możliwe działania i to nie w ostatnich tygodniach, ale ostatnich latach, zmierzające do tego, żeby tę inwestycję powstrzymać". Zaznaczył, że gdyby nie te działania, inwestycja Nord Stream 2 byłaby oddana do użytku.


Posłuchaj
00:23 nordstream2 vel sek.mp3 Szynkowski vel Sęk: działania Polskiego rządu przyczyniły się do tego, że sprawa Nord Stream 2 stała się kwestią międzynarodową (IAR)

 

Apel do UE i USA

W przyjętym przez komisję projekcie uchwały napisano między innymi, że "w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, zagrożonymi rosyjskim ekspansjonizmem, w tym w szczególności z Ukrainą, Sejm wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy". 

Zaapelowano też do Stanów Zjednoczonych "jako naszego sojusznika w NATO, do utrzymania oraz rozszerzenia sankcji wymierzonych w podmioty uczestniczące w budowie gazociągu". Przypomniano też "agresywne działania Rosji, w tym w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie od 2014 roku".

Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream jest już prawie ukończony. Budowie sprzeciwiają się między innymi Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Podkreślają one, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji oraz zwiększy wpływy polityczne Kremla na politykę europejską. Budowę popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw Unii Europejskiej.

kp

Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka Nord Stream 2

Czytaj także

"Zaprzecza deklaracjom o konsultowaniu decyzji z sojusznikami". Szef MSZ o podejściu USA do budowy Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 19:44
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że o zmianie stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji wobec firm budujących Nord Stream 2 dowiedział się z mediów, podobnie jaki inni szefowie dyplomacji z naszego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami, NS2 umacnia agresywną politykę Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 07:36
Prezydent Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie opublikowanym w piątek w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń