X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dziękuję z całego serca". Prezydent uhonorował funkcjonariuszy SOP

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 13:32
- Zawsze na stanowisku, zawsze czujni i zawsze gotowi - tak o funkcjonariuszach Służby Ochrony Państwa w przeddzień jej święta mówił prezydent Andrzej Duda. Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji przypadającego jutro święta SOP. 
Uroczystości z okazji Święta Służby Ochrony Państwa odbyły się przed Belwederem
Uroczystości z okazji Święta Służby Ochrony Państwa odbyły się przed BelwederemFoto: Marek Borawski/KPRP/ Twitter/@prezydentpl
  • Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji przypadającego w sobotę święta SOP
  • Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że funkcjonariusze, chroniąc najważniejsze osoby w państwie, przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej
  • - Pięknym znakiem tej służby jest to, że wykonuje ona swoje zadania niezależnie od tego, jakie są wybory, które zapadają w naszej demokracji, kto w danym przypadku rządzi w naszym kraju i kto stanowi ten korpus najważniejszych osób w państwie, sprawujących najważniejsze stanowiska wymagające ochrony - dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - przekonywał Andrzej Duda
  • Podczas uroczystości uhonorowano dziesięciu funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli na służbie. Ich imionami nazwano aleje, budynki, plac i pomieszczenia na terenie siedziby SOP
  • Służba na mocy ustawy z 2017 roku zastąpiła działające wcześniej Biuro Ochrony Rządu

prezydent CBA KPRP 1200.jpg
Prezydent podczas jubileuszu CBA: dziękuję za budowanie porządnego i uczciwego państwa

Posłuchaj
00:51 swieto sop - spec - darmoros .mp3 W przeddzień Święta Służby Ochrony Państwa prezydent Andrzej Duda podziękował jej funkcjonariuszom za wysiłki w codziennej pracy. - Jesteście zawsze na stanowisku, zawsze czujni i zawsze gotowi - mówił prezydent podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu w Warszawie - relacja Karola Darmorosa (IAR)

"Wielki i piękny znak służby"

Prezydent podkreślał, że funkcjonariusze, chroniąc najważniejsze osoby w państwie, przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. - Pięknym znakiem tej służby jest to, że wykonuje ona swoje zadania niezależnie od tego, jakie są wybory, które zapadają w naszej demokracji, kto w danym przypadku rządzi w naszym kraju i kto stanowi ten korpus najważniejszych osób w państwie, sprawujących najważniejsze stanowiska wymagające ochrony - dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że ta służba ochrania także jego i obiekty Kancelarii Prezydenta. Dlatego - jak mówił - należy im się wdzięczność. - Jesteście państwo zawsze na stanowisku, jesteście zawsze czujni i zawsze gotowi. Dziękuję za to z całego serca i dziękuję najbliższym za to, że wytrzymują te trudy służby - powiedział prezydent. 

00:22 pad - sop - setka .mp3 Prezydent: jest szczególnie ważne dla głowy państwa, by być i powiedzieć: "dziękuję" (IAR)

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że większość z upamiętnionych zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. - Większość z nich miałem zaszczyt i przyjemność osobiście znać. Służyli oni przy boku prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego i razem z nim, będąc przy nim do końca, odeszli na wieczną służbę. Nie mam wątpliwości, że znając etos tych ludzi, tych funkcjonariuszy, stoją przy nim i przy jego małżonce do dzisiaj - powiedział.

1200.jpg
Prezydent: polscy żołnierze i funkcjonariusze cieszą się niezmiennie szacunkiem

Wśród upamiętnionych funkcjonariuszy znalazł się także plutonowy BOR Bartosz Orzechowski, który zginął w 2007 roku w Bagdadzie w zamachu na konwój z polskim ambasadorem w Iraku Edwardem Pietrzykiem.

Czytaj także: 

"Codziennie jesteście na pierwszej linii"

Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że SOP to formacja fundamentalnie ważna i odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie państwa polskiego. - Choć zawsze w cieniu, codziennie jesteście na pierwszej linii. Często udzielacie, również w trybie nagłym, wsparcia wysokim urzędnikom państwowym, których bezpieczeństwo jest zagrożone. Zawsze czynicie to szybko, skutecznie i profesjonalnie. Zawsze na Służbę można liczyć - zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji.Ochrona ze względu na dobro państwa. 

Od 1 lutego 2018 roku Służba Ochrony Państwa zastąpiła Biuro Ochrony Rządu. 12 czerwca jako święto SOP upamiętnia powołaną w 1924 roku Brygadę Ochronną, której zadaniem była ochrona Prezydenta RP. Decyzję o jej utworzeniu podjęto w wyniku zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza, który zginął 16 grudnia 1922 roku. Święto zostało utworzone w związku z przekształceniem BOR w Służbę Ochrony Państwa.

Z mocy ustawy ochrona SOP przysługuje m.in. prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, wicepremierowi, szefom MSWiA oraz MSZ, a także byłym prezydentom. Ponadto minister spraw wewnętrznych i administracji może zdecydować o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa. Do zadań SOP należy też rozpoznawanie i zapobieganie przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.


mbl

Czytaj także

Prezydent z wizytą w Karpackim Oddziale Straży Granicznej. "Znakomicie wykonujecie swoje zadania"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 15:00
- Karpacki Odział Straży Granicznej znakomicie wykonuje swoje zadania: strzeżenie granicy RP - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, obecność oddziału w Nowym Sączu to dla niego naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew S. usłyszy kolejne zarzuty. Prokuratura oskarża go m.in. o wyłudzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:17
Wielokrotnie skazywany przestępca Zbigniew S. zostanie dziś przesłuchany i usłyszy zarzuty w śledztwie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Chodzi o wyłudzenia podatku VAT w wysokości 2 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych 5 mln zł poprzez pozorowanie obrotu nieruchomościami.
rozwiń zwiń