X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO "Pamięć świata". W Belwederze wręczono certyfikaty

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:30
15 nowych obiektów znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć świata". W czwartek w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów 4. edycji Listy. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.
Wręczenie certyfikatu wpisu kolekcji płyt Polskiego Radia z 1939 r. na listę UNESCO
Wręczenie certyfikatu wpisu kolekcji płyt Polskiego Radia z 1939 r. na listę UNESCOFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W czwartek w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów 4. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO "Pamięć świata". Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta RP.

List prezydenta

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list, który Andrzej Duda skierował do uczestników ceremonii. Andrzej Duda podkreślił w liście, że "ten wyjątkowy rejestr liczył dotąd 43 dokumenty i zespoły archiwalne, a teraz wzbogaca się o 15 kolejnych".

Prezydent wskazał, że jednocześnie na liście światowej figuruje aż 17 obiektów z polskiego zasobu. Jak podkreślił, "świadczy to o niezwykłej wadze naszego dziedzictwa dla całej ludzkości, a jednocześnie jest wyrazem naszej dbałości o zachowanie i przekazywanie następnym pokoleniom tych skarbów narodowej historii i kultury, którymi są wyróżnione archiwalia"

"Raz jeszcze z serca dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, dzięki których pieczy, profesjonalizmowi i zaangażowaniu możemy szczycić się tym wspaniałym dziedzictwem" - oświadczył prezydent w liście.

Andrzej Duda zaznaczył, że dokumenty i świadectwa "wpisane na krajowej liście pamięci świata mają olbrzymią wartość dla badania historii i kultury, życia społecznego i gospodarczego, duchowego i politycznego Rzeczypospolitej na przestrzeni wielu wieków". "Ukazują dzieje naszej Ojczyzny od czasów budowania jej podwalin za pierwszych Piastów, poprzez średniowieczno-nowożytne państwo polsko-litewskie oraz zmagania w obronie i o odzyskanie niepodległości pod zaborami, aż po epokę współczesną, z odrodzeniem suwerennej Polski oraz walką i konspiracją podczas II wojny światowej" - czytamy w liście prezydenta.

Jak zaznaczył, "akta te wiele mówią o umiłowaniu przez nasz naród wolności, prawdy i piękna, bo coraz liczniej są wśród nich reprezentowane spuścizny wybitnych pisarzy i uczonych oraz rękopisy i pierwodruki ich arcydzieł literackich i naukowych". Prezydent podkreślił, że "jest to bezcenne wspólne dobro wszystkich nas, Polaków, którzy obecnie – dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym – możemy korzystać z udostępnianych reprodukcji tych skarbów". Jak dodał, "jest to, z jednej strony, ważna metoda ochrony dokumentacji, a z drugiej – nieznana dawniej szansa na upowszechnianie znajomości dziedzictwa".

Posłuchaj
00:56 11128235_1.mp3 Kolekcja archiwalnych płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" (IAR)

 

Według prezydenta "by pamięć mogła trwać w świecie rewolucji informatycznej, nie może tylko spoczywać ukryta bezpiecznie w archiwach, lecz musi być aktualizowana: przypominać o sobie, docierać do masowego odbiorcy poprzez media elektroniczne, być obecna w aktualnych debatach i kulturze popularnej". "Środowisko archiwistyczne robi bardzo wiele dobrego w tym kierunku i za to również chcę dziś Państwu gorąco podziękować" - napisał Andrzej Duda.

Magdalena Gawin PAP 1200.jpg
"Unikatowa kolekcja dokumentów dźwiękowych". Gawin o płytach Polskiego Radia na liście UNESCO

Utrwalanie polskiej historii

Ignaczak-Bandych podkreśliła na briefingu prasowym po zakończeniu uroczystości, że patronat prezydenta nad wydarzeniem to "dowód troski głowy państwa o utrwalanie polskiej historii, o to by polskie dziedzictwo, polska tradycja, zaklęte w dokumentach archiwalnych przechowywanych przez biblioteki i muzea, zapamiętać i by przetrwało ono dla przyszłych pokoleń".

- To też jest okazja, żeby podziękować tym, którzy o to dziedzictwo dbają. To jest praca, której nikt nie widzi - mówiła. Zaznaczyła, że w środę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów. - To jest okazja do podziękowania tym, dzięki którym te dokumenty w bardzo dobrym stanie są przechowywane i są świadectwem dla nas, dla przyszłych pokoleń, dla całego świata - podkreśliła szefowa prezydenckiej kancelarii.

Czytaj także:

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin zaznaczyła, że inicjatorem powstania Programu UNESCO "Pamięć świata" była Polska. - To dzięki Polakom ten program powstał w 1992 r. i jest skarbnica najważniejszej pamięci świata - dodała.

Jak mówiła, w tegorocznej 4. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO "Pamięć świata" znalazły się zarówno dokumenty średniowieczne, nowożytne, jak i nagrania dźwiękowe z okresu drugiej wojny światowej. Chodzi o kolekcję 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 r., m.in., z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Gawin wyraziła nadzieję, że niedługo na krajowej liście znajdą się raporty rotmistrza Witolda Pileckiego oraz zeznania mieszkańców warszawskiej Woli przed Główną Komisją Badania Zbrodni hitlerowskich.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk zaznaczył, że wszystkie obiekty znajdujące się na krajowej Liście Programu UNESCO "Pamięć świata" zostały zdigitalizowane i można je obejrzeć on-line na stronie www.pamiecpolski.gov.pl

unseco prezes 1200 .jpg
Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Lista

W tegorocznej edycji na krajową listę wpisano m.in.: dokument Przemysła II z 15 sierpnia 1295 r. z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie; dokument króla Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie z 4 lutego 1367 r. z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych; Trybunał Koronny Lubelski (1579-1811) z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie; Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca (1581-1944) z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie; Przywilej Chełmiński z 1 października 1251 r. z zasobu Archiwum Państwowego w Toruniu; Średniowieczne rotulusy z klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu (1257, 1305-1370) z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Na liście zostały umieszczone także: kolekcja utworów Fryderyka Chopina z lat 30. i 40. XIX w. z zasobu Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego; rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego (1835-1865) z zasobu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu; rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego (ok. 1834-1838) z zasobu Biblioteki Narodowej w Warszawie; rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "W żalu najczystszym" z 1942 roku z zasobu Biblioteki Narodowej w Warszawie; Teki Górskiego – zbiór rękopisów do historii Polski i krajów sąsiednich w XVI w. z zasobu Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Rękopis Balladyna 1200.jpg
Rękopis "Balladyny" - cudem ocalony, uhonorowany przez UNESCO

Na liście znalazło się też pięć unikatowych egzemplarzy dzieł Jana Heweliusza (1647-1690) z zasobu Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej; kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku z zasobu Archiwum Polskiego Radia S.A. oraz rękopiśmienny atlas Mappy Hrabstwa Bialskiego z 1781 roku z zasobu Towarzystwa Naukowego Płockiego Mapa Księstwa Pszczyńskiego z 1636 roku z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach.

Zapoczątkowany w 1992 r. program UNESCO "Pamięć świata". Jego celem jest podejmowanie działań służących ochronie i udostępnianiu międzynarodowego dziedzictwa dokumentacyjnego, a także zwiększanie świadomości jego znaczenia. Od 1997 roku obiekty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym wpisywane są na Listę Światową Programu.

W 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO "Pamięć świata". Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata złożony z przedstawicieli największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, na czele którego stoi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, w tym roku po raz czwarty wyłonił obiekty, które zostały wpisane na Krajową Listę.

15 nowych obiektów można obejrzeć na wystawie zatytułowanej "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja" prezentowanej przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury. Ekspozycja w Warszawie będzie dostępna do 30 czerwca. Następnie pojawi się w kolejnych miastach, z których pochodzą obiekty wpisane na listę.


dz

Czytaj także

Otwarcie plenerowej wystawy "Pamięć Polski". Płyty Polskiego Radia wśród bezcennych eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 03:26
Wieczorem w Warszawie uroczyście otwarta zostanie wystawa "Pamięć Polski". Prezentuje ona 15 dokumentów, które w tym roku dołączyły do Krajowej Listy Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jest wśród nich kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia o płytach z 1939 roku: wciąż poszukiwana jest trzecia część kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:50
- Brakuje nam przeszło 100 płyt z trzeciej partii kolekcji z września 1939 roku. Z informacji, które do nas docierają, wynika, że nagrania te przetrwały wojnę - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, apelując o pomoc w ich odzyskaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielkie wyróżnienie". Prezes Polskiego Radia o unikatowych nagraniach na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:56
Prezes PR Agnieszka Kamińska powiedziała, że wpisanie na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" to wielkie wyróżnienie dla Polskiego Radia. Na listę trafiła kolekcja 93 oryginalnych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. 
rozwiń zwiń