"Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-08, 15:55

"Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa
Abp Stanisław Gądecki. Foto: twitter.com/EpiskopatNews

Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że odnowienie oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusowemu jest wyrazem wdzięczności za dar wolności i przemian, które dokonały się w naszej Ojczyźnie.

W piątek, w setną rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, przewodniczący Episkopatu Polski wraz z biskupami dokona w Krakowie ponowienia tego aktu.

Powiązany Artykuł

Twitter abp Stanisław Gądecki 1200.jpg
Abp Gądecki oczyszczony z zarzutów. Stolica Apostolska uznała oskarżenia za bezpodstawne

Uroczyste poświęcenie Ojczyzny Sercu Bożemu miało miejsce 3 czerwca 1921 roku w Krakowie. Było związane z konsekracją świątyni Najświętszego Serca Jezusa, wybudowanej jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości.

Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na potrzebę ożywienia kultu Serca Jezusowego w kolejnych pokoleniach. - Ten akt jest odnowieniem wdzięczności za to, co wydarzyło się w tamtym czasie w Krakowie, za akt poświęcenia, dzisiaj także za dar wolności i przemian, jakie w ostatnich latach dokonały się w naszej Ojczyźnie, wdzięczność za wiele łask otrzymanych od Serca Bożego, wdzięczność za tyle pokoleń, które modliły się w bazylice Serca Pana Jezusa - powiedział.


Posłuchaj

Abp Stanisław Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył, istnieje potrzeba wierności i kontynuacji poświęcenia Sercu Jezusowemu. - Potrzeba ponownego wyznania wiary, poświęcenia rodzin, małżeństw, krajów, to wszystko przypomina nam Serce Jezusowe - podkreślił arcybiskup.

W piątek o 18.00 w łączności z Episkopatem, podczas mszy świętej w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Jezusa, aktu oddania się Sercu Jezusowego dokonają wszystkie parafie w Polsce.

Idea oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

We wtorek w krakowskiej świątyni rozpoczynają się rekolekcje przed uroczystością.
Idea oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest związana z objawieniami świętej Małgorzaty Marii Alacoque (1647-1690), francuskiej wizytki z Paray-le-Monial. Święta ta była mistyczką, której Chrystus ukazał swoje Serce spragnione ludzkiej miłości i zażądał, by Mu się oddała oraz by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Po stu latach treść objawień uznała Stolica Apostolska. Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa ustanowił w 1765 roku papież Klemens XIII jako przywilej dla ówczesnego Królestwa Polskiego oraz Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie. Był on odpowiedzią na memoriał polskich biskupów do papieża.

W 1856 papież Pius IX uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ogłosił dla całego Kościoła. 11 czerwca 1899 roku papież Leon XIII dokonał poświęcenia całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Do idei poświęcenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu nawiązano na początku odbudowy niepodległego państwa. 27 lipca 1920 roku, w obliczu bolszewickiego zagrożenia, polscy biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Edmunda Dalbora, poświęcili naród polski i całą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski. Trzy tygodnie później, 15 sierpnia 1920 roku, miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska zwana "cudem nad Wisłą". Akt ten ponawiali kardynał August Hlond oraz kardynał Stefan Wyszyński.

25 marca ubiegłego roku przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w obliczu pandemii koronawirusa, w duchowej łączności z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie - zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

mg

Polecane

Wróć do strony głównej