X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Każde życie jest cudem". Mieli zostać abortowani, dziś opowiadają swoje historie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:18
Ponad 80 historii osób, którzy mogli zostać zabici w aborcji, a dostali szansę na życie poznać można dzięki kampanii "Każde życie jest cudem" zorganizowanej przez Fundację Grupa Proelio. W poniedziałek w Warszawie podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię a także działalność samej Fundacji, swoim doświadczeniem dzielili się bohaterowie poruszających reportaży, które dostępne są już na stronie cudzycia.pl.
Inauguracja kampanii Każde życie jest cudem.
Inauguracja kampanii "Każde życie jest cudem".Foto: Fundacja Proelio

W ramach kampanii "Każde życie jest cudem" realizowane są krótkie reportaże filmowe oraz zebrane są świadectwa o ludziach, którzy mogli zostać zabici, bo pozwalało na to prawo lub ktoś wywierał presję na ich rodziców, aby dokonali aborcji.

Dwa pierwsze reportaże, które zrealizował filmowiec Damian Żurawski oraz ponad 80 świadectw pisemnych można zobaczyć na stronie cudzycia.pl oraz w mediach społecznościowych.

shutterstock aborcja niemowle 1200.png
"Decydowanie o początku czy końcu życia to nie kompetencja człowieka"

- Rodzice bohaterów kampanii byli namawiani na aborcję, często próbowano ją wręcz wymusić. Powodem takich nacisków najczęściej były niepomyślne diagnozy prenatalne. Choć dziś w Polsce nie można już zabijać dzieci przed urodzeniem z powodu podejrzenia chorób, to wielu ludzi ciągle chce to robić. Podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię zwróciliśmy uwagę na to, że lobby aborcyjne forsujące tzw. "wybór" w kontekście aborcji, nie mówi, że dotyka on zawsze dziecka, które już istnieje, czyli konkretnej osoby. Takiej, jak bohaterowie kampanii "Każde życie jest cudem", którą inicjujemy jako Fundacja Grupa Proelio - podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, współzałożycielka Fundacji.

- Aborcyjny "wybór" to nie jest odpowiedź na hipotetyczne pytanie, czy chce się mieć dziecko, ale decyzja o życiu lub śmierci dziecka, które już żyje i istnieje. Chcemy przemienić serca i sumienia Polek i Polaków. Pokazać, że każdy człowiek, zasługuje na życie - dodaje.

Bohaterowie kampanii żyją z różnymi wadami rozwojowymi, na podstawie których jeszcze niedawno kwalifikowano w Polsce do aborcji: zespołem Downa (najczęstszy powód aborcji, dotykał aż 40 proc. przypadków), wodogłowiem, rozszczepem kręgosłupa, wadami serca, nie w pełni wykształconymi rękami, rybią łuską, zespołem Turnera. Jak zwraca uwagę Magdalena Korzekwa – Kaliszuk, ich wady, choć niewątpliwie wiążące się z wieloma trudnościami dla nich i ich rodziców, nie stanowią przeszkody w doświadczaniu szczęścia, radości i miłości.

Czytaj także:

Marta Witecka, mama Szymona i Kuby, którzy mają zespół Downa podkreśliła, że niepomyślna diagnoza prenatalna to nie wyrok. Jak podkreśliła, można być szczęśliwymi rodzicami i mieć szczęśliwe dzieci, gdy w rodzinie jest osoba z zespołem Downa. W rodzinie państwa Witeckich urodziła się i żyła również Esterka. Miała zespół Edwardsa i zmarła w wieku 4 miesięcy. Jej rodzice oraz rodzeństwo dali świadectwo, że nawet najcięższe choroby nie przyznają nikomu prawa do zabijania, a nawet najciężej chore dziecko zasługuje na szansę na życie i miłość. Marta Witecka zwróciła również uwagę na wsparcie, jakie w przypadku niepomyślnej diagnozy można uzyskać w hospicjum perinatalnym.

- Wśród historii, które przedstawiamy, nie unikamy też najtrudniejszych przypadków, czyli tych, gdy dziecko miało wadę letalną i umarło wkrótce po porodzie. Świadectwa rodziców, którzy doświadczyli tej dramatycznej sytuacji i zdecydowali się podzielić z nami bardzo osobistymi przeżyciami, nie pozostawiają wątpliwości, że zarówno dla dziecka jak i dla rodziców najlepsze jest, gdy jest im dane przeżyć choć krótki czas razem - mówi współzałożycielka Fundacji Grupa Proelio.

pg,KAI

Czytaj także

Rusza Tydzień modlitw o ochronę życia. "Decydowanie o jego początku czy końcu to nie kompetencja człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 07:05
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zachęca do modlitwy w intencji każdego zagrożonego życia, nienarodzonych dzieci, ich rodziców, polityków, lekarzy oraz osoby popierające aborcję. Dziś rozpoczyna się Tydzień modlitw o ochronę ludzkiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal hipokryzji polityków opozycji. "Wspierają" osoby z zespołem Downa, a chcą aborcji na życzenie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:20
Corocznie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z osobami chorymi wielu ludzi zakłada skarpetki nie do pary. W akcji wzięło udział część polityków opozycji. Sęk w tym, że te same osoby popierają aborcję na życzenia i angażują się w Strajk Kobiet. Jak to możliwe, że godzą te dwa, wzajemnie wykluczające się, poglądy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad milion złotych na pomoc kobietom w ciąży. Akcji patronuje o. Adam Szustak

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:03
Trwa akcja "Pod sercem" krakowskiej Fundacja "Malak" o. Adama Szustaka OP. Inicjatywa, której celem jest pomoc kobietom w ciąży, znajdującym się w trudnej sytuacji lub z różnych powodów niebędącym w stanie poradzić sobie z wiadomością o dziecku bądź jego chorobie, wzbudziła wielkie zainteresowanie.
rozwiń zwiń