X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Rzecznik MZ: pielęgniarki z długim stażem nie będą miały zmniejszonego uposażenia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 13:11
- Pielęgniarki z długim, kilkudziesięcioletnim stażem nie będą miały zmniejszanego uposażenia - zapewnił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W ten sposób odniósł się do protestu pielęgniarek i położnych, które przeprowadziły dwugodzinne strajki ostrzegawcze w niektórych szpitalach, zorganizowały też pikiety na ulicach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Mateusz Marek

Nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw uchwalona pod koniec maja przez Sejm zakłada m.in., że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.

Morawiecki PAP 1200.jpg
Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia. Premier: w kolejnych latach będzie znacząco wyższy

Minimalne uposażenie

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że nowelizacja reguluje wzrost minimalnego, a nie średniego wynagrodzenia w służbie zdrowia. Dodał, że mówienie o obniżeniu uposażenia jest wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

- Żadna pielęgniarka nie będzie miała przez tę ustawę pensji obniżonej. Zarówno pielęgniarze, jak i pielęgniarki będą mieli pensje podwyższone z uwagi na fakt, że nie będzie można zarabiać poniżej minimalnego wynagrodzenia, a z takimi sytuacjami mamy do czynienia obecnie - podkreślił.

Nowelizacja ustawy o płacy minimalnej został uchwalona przez Sejm, w tym tygodniu zajmie się nią Senat. Według pielęgniarek ustawa ta nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Czytaj także:

Bazowe uposażenie

Mówił, że resort gwarantuje osobom, które wchodzą do zawodu i które nie mają wyższego wykształcenia uposażenie "na bazie 3770 zł." - Zaręczam, nikt nikomu uposażeń nie będzie zmniejszał, to jest błędne rozumienie ustawy, która przeszła właśnie przez Sejm - mówił.

Andrusiewicz powiedział, że średnie wynagrodzenie pielęgniarki z wyższym wykształceniem na 1 stycznia ubiegłego roku było w granicach 6,5 tys. zł, a ze średnim wykształceniem - średnio w granicach 6 tys. zł. W jego ocenie obecnie te wynagrodzenia zapewne są wyższe. Zapowiedział, że MZ wkrótce takie zestawienia przedstawi.

W poniedziałek rozpoczęła się akcja strajkowa i protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Głównym powodem jest procedowana obecnie w Senacie ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która - zdaniem związku - nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

dz

Czytaj także

Dr Mularczyk: mam zastrzeżenia co do tego, jak leczono chorych na COVID-19 będących w domu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 11:45
- W czasie pandemii walczyliśmy nie tylko z nią, ale także z epidemią strachu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Mularczyk, internista i kardiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Iwaniak: podwyższanie składki zdrowotnej powinno się odbywać sukcesywnie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 17:10
- Zdajemy sobie sprawę, że zwiększenie wydatków na służbę zdrowia wymaga podwyższenia składki zdrowotnej. Jednak naszym zdaniem powinno się to odbywać sukcesywnie - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkopolska: lekarz, posługując się danymi innej osoby, chciał przyjąć trzecią dawkę szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 18:20
59-letni lekarz ze Śremu chciał po raz trzeci zaszczepić się na COVID – 19. Podał dane młodszego od siebie o 23 lata mężczyzny – poinformował w piątek kom. Witold Woźniak z biura prasowego kaliskiej policji. Do zdarzenia doszło w czwartek w szpitalu w Sokołówce (powiat kaliski).
rozwiń zwiń