X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Potrzebujemy miejsca, gdzie będzie można studiować bez presji". Wiceszef MS o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 07:27
"Potrzebujemy oazy wolności. Miejsca, gdzie będzie można prowadzić działalność akademicką i studiować bez presji, że poglądy konserwatywne, narodowe, liberalne nie będą uważane za niedopuszczalne" - mówił w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Marcin Romanowski
Marcin RomanowskiFoto: Andrzej Hulimka/FORUM

Wiceszef resortu sprawiedliwości był pytany m.in. o to, dlaczego jego ministerstwo chce kształcić prawników we własnej szkole wyższej.

ziobro 1200 free.jpg
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zbigniew Ziobro zapowiedział zmiany

"Uczelnie wyższe w Polsce i ich wykładowcy są przesiąknięci lewicową wizją świata i nierzadko »dziedzictwem« poprzedniego systemu. Współczesna kultura prawna odwraca się od tradycyjnych europejskich wartości. Nie można uczyć młodych ludzi o tym, że zło jest dobrem. Nie można na opak interpretować niezbywalnych praw człowieka. Takim prawem jest choćby prawo do życia. Nie ma innego sposobu na walkę z wynaturzeniem prawa jak właściwe jego nauczanie" - mówił.

"U nas ma być na odwrót"

Jak podkreślił Marcin Romanowski, taką misję bierze na siebie Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, która oferuje bezpłatne, jednolite studia magisterskie o praktycznym charakterze.

"Dajemy młodym ludziom niezbędne narzędzia, tworząc formułę również dla młodzieży spoza dużych ośrodków, z rodzin niekoniecznie inteligenckich, którym często brakuje środków materialnych czy pewności siebie, że dadzą sobie radę w nowym środowisku, w dużym mieście. Uczelnie, na których dominuje lewicowo-liberalna agenda, poprzez ideologizację ograniczają wolność, oferując przy tym niepraktyczny charakter studiów" - wskazał, podkreślając, że "u nas ma być na odwrót".

Nastawienie na praktykę

"Służyć temu będzie m.in. stworzenie małych grup ćwiczeniowych, objęcie studentów indywidualną opieką naukową (mentoringiem) oraz możliwość wyboru przez studenta (od IV roku studiów) jednej z trzech ścieżek zawodowych (ścieżki sądowo-prokuratorskiej, ścieżki prawniczych zawodów regulowanych - adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika – lub ścieżki konsularno-legislacyjnej), w ramach których studenci będą odbywać praktyki zawodowe w sądach, prokuraturach i kancelariach prawnych, poznając jednocześnie specyfikę wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Ten cykl studiów uzupełniony będzie praktykami w wybranym organie administracji publicznej, m.in. w Ministerstwie Sprawiedliwości, uczelnianej studenckiej poradni prawnej oraz w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie i Instytucie Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie" - dodał wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj także:

Jak mówił, "na naszej uczelni nie będzie się np. mówić, czym jest ocena skutków regulacji, tylko będzie się tę ocenę przygotowywało. Nie będzie mówiło się o tym, na czym polega legislacja, tylko wspólnie z legislatorami będzie się przygotowywało konkretne projekty. Chcemy wykorzystać najlepszych praktyków, którzy na co dzień pracują w zawodzie, i najlepszych wykładowców z kraju oraz zagranicy, podzielających aksjologiczny i praktyczny wymiar tych studiów".

"Potrzebujemy oazy wolności"

"Chcemy też, by z powrotem w pracy prawnika człowiek zajął kluczowe miejsce. Nie procedura. Misją uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy. Kształcenie prawników musi prowadzić do jej odkrycia. Poznanie dóbr podstawowych, wartości takich jak przyrodzona godność człowieka i jego osobowy charakter to podstawa w edukacji przyszłych prawników. Etyka chrześcijańska to przecież obok prawa rzymskiego i grecko-rzymskiej filozofii niepodważalny fundament cywilizacji łacińskiej. Nie bez powodu mówi się o trzech filarach współczesnej Europy. Niestety, obecnie lewicowi działacze chcą podważyć ten fundament" - dodał Marcin Romanowski.

Jak przypomniał wiceszef resortu sprawiedliwości, "widać to bardzo dobrze na przykładzie niektórych uczelni amerykańskich, w których nie ma miejsca na inne poglądy aniżeli radykalnie lewicowe".

"Potrzebujemy oazy wolności. Miejsca, gdzie będzie można prowadzić działalność akademicką i studiować bez presji, że poglądy konserwatywne, narodowe, liberalne nie będą uważane za niedopuszczalne. Potrzebujemy też dobrze wykształconych i wrażliwych na sprawy innych oraz sprawy państwa pracowników administracji publicznej (rządowych i samorządowych), wymiaru sprawiedliwości i innych instytucji" - zauważył.

bf

Czytaj także

Wiceszef MS: gdy dzieci spotyka krzywda, prawo musi umożliwiać błyskawiczną reakcję

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 08:14
- Obowiązujące prawo musi umożliwiać błyskawiczną reakcję w sytuacji, gdy dzieci spotyka krzywda - powiedział w wywiadzie dla sobotniego "Naszego Dziennika" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postępowanie w sprawach nieletnich. Resort sprawiedliwości przygotował ustawę

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 14:38
Nieletni sprawcy najpoważniejszych przestępstw będą obligatoryjnie trafiali do zakładów poprawczych, a górna granica wiekowa przebywania w takim zakładzie zostanie podniesiona do 24 lat - to część rozwiązań, które zawarte są w reformie przepisów dotyczących nieletnich przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma przepisów o nieletnich. Michał Woś o szczegółach projektu resortu sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 20:19
Obowiązek umieszczania w zakładzie poprawczym sprawców najcięższych przestępstw, kara dożywocia za najcięższe przestępstwa, wprowadzenie okręgowych ośrodków wychowawczych, czy przedłużenie pobytu w zakładzie poprawczym - to niektóre z założeń reformy prawa o nieletnich. Ponad 400-stronicowy projekt został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości
rozwiń zwiń