X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Jędraszewski: Naród nie jest na dziś, ani też na jutro. Naród jest, aby był

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 13:07
- Najważniejszym elementem zespalającym nasze polskie dzieje jest chrześcijaństwo – powiedział abp Marek Jędraszewski. Jak podkreślił, gdy suwerenność była mocno osłabiona, to Kościół w dużej mierze brał na siebie obowiązki, które w czasie wolności spoczywają na strukturach państwowych.
abp Marek Jędraszewski
abp Marek Jędraszewski Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W czwartek w Boże Ciało w Krakowie odbyła się procesja z Wawelu do kościoła Mariackiego. W uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców. Przy czwartym ołtarzu homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Czytaj także:
eucharystia katolicyzm free shutt 1200 .jpg
Prymas w Boże Ciało: niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie

- Najważniejszym elementem zespalającym nasze polskie dzieje jest chrześcijaństwo. Dobitnie mogliśmy przekonać się o tym zarówno w czasach zaborów, jak i w całym pięćdziesięcioleciu zawartym między latami 1939 i 1989 – powiedział metropolita krakowski. Podkreślił, że „gdy zabrakło państwa polskiego lub gdy jego suwerenność była poważnie osłabiona, siłą narodu był wtedy Kościół, który w dużej mierze brał na siebie także te sprawy i obowiązki, które w czasie wolności spoczywają zwykle na strukturach państwowych”.

Czytaj także:

Ciągłość narodu

Według Jędraszewskiego testament i wielkie zobowiązanie stanowią słowa, które kard. Wyszyński wypowiedział w 1981 r., niedługo przed śmiercią. - Nie jesteśmy dzisiejsi, nie jesteśmy tylko na dziś. Jesteśmy narodem, który ma przekazać w daleką przyszłość wszystkie moce nagromadzone przez tysiąclecie i spotęgowane w czasach współczesnych. Chcemy żyć i możemy żyć! Naród nie jest na dziś, ani też na jutro. Naród jest, aby był! – mówił kard. Wyszyński.

Czytaj także:
boze cialo forum 1200 .jpg
Dziś Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Zdaniem arcybiskupa fundamentem duchowej jedności, ciągłości i trwałości narodu jest biologiczna ciągłość i siła. - Duchowa jedność, ciągłość i trwałość narodu polskiego ma swój bardzo konkretny i naukowo wymierny fundament. Jest nim jego biologiczna ciągłość i siła – powiedział abp Jędraszewski.

Nawiązując do niżu demograficznego przywołał apel kard. Wyszyńskiego z 1970 r. z Kobyłki pod Warszawą. Prymas tysiąclecia zwracał się wówczas do Polaków, aby nie poddawali się „wygodnictwu, egoizmowi i wrogości życia”.

jbt

Czytaj także

Abp Jędraszewski: dzięki łasce wiary otrzymujemy nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 14:59
Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że życie wieczne zaczyna się w chwili, w której człowiek poznaje prawdziwego Boga i jego syna Jezusa Chrystusa. Metropolita krakowski wygłosił homilię podczas mszy świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozwólcie, żeby to Jezus był waszą mocą". Bp Rafał Markowski do neoprezbiterów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 18:30
Na zakończenie mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, podczas której 26 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, kard. Kazimierz Nycz wręczył neoprezbiterom dekrety na ich pierwsze parafie. Wskazując na przykład kard. Wyszyńskiego, podkreślił znaczenie więzi z Chrystusem i bliskości kapłana z ludźmi.
rozwiń zwiń