Ks. Jan Sikorski: Boże Ciało to jedna z największych tajemnic naszej wiary

2021-06-03, 10:06

Ks. Jan Sikorski: Boże Ciało to jedna z największych tajemnic naszej wiary
Procesja Bożego Ciała . Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną potocznie „Bożym Ciałem”. Uroczystość jest jednym z głównych świąt obchodzonych dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

Były proboszcz parafii świętego Józefa w Warszawie podkreślił, że podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czcimy Jego obecność w Eucharystii.

Powiązany Artykuł

boze cialo forum 1200 .jpg
Dziś Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

- Jezus Chrystus, druga Osoba Trójcy Świętej- wcielony w człowieka i On zostaje pod postacią Chleba i Wina tak, że my, ludzie zmysłowi, możemy Boga nieskończonego, żywego i prawdziwego - dotknąć. Czy może być coś większego i wspanialszego? Dlatego nosi się Chrystusa Pana nie tylko w kościele, w procesjach kościelnych, ale jeszcze wychodzi się na zewnątrz. Jezus jest pośród nas, idzie wśród nas - podkreśla duchowny. Dodaje, że "kult Najświętszego Sakramentu i Jego adoracja jest czymś najświętszym”.

Posłuchaj

Ks. Jan Sikorski: Boże Ciało to jedna z największych tajemnic naszej wiary (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Kościół św. Józefa

Kościół, którego ksiądz infułat był proboszczem, świętego Józefa na Kole w Warszawie, od ponad trzydziestu lat jest otwarty dzień i noc.

- Można przyjść i spotkać się z Jezusem Chrystusem, popatrzeć na Niego. Przez tych ponad trzydzieści lat kościół nigdy nie był zamknięty. Zawsze jest otwarty i o każdej porze można spotkać wiernych, którzy adorują Najświętszy Sakrament - wyjaśnia ksiądz infułat Jan Sikorski.

Powiązany Artykuł

Boże Ciało 1200 PAP.jpg
"Manifestacja wiary i przynależności do narodu". Publicyści o wymiarze święta Bożego Ciała
Czytaj także:

Uroczystości w Polsce

W Polsce uroczystość Bożego Ciała została wprowadzona przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała były znakiem jedności narodu i wiary.

Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. W procesjach przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego i jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej