X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Narodowe Czytanie 2021. Prezydent zachęca do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:39
Napisana przez Gabrielę Zapolską "Moralność pani Dulskiej" będzie lekturą dziesiątego Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji zachęcił wszystkich do wspólnego czytania.
Prezydent zachęca do wspólnej lektury Moralności pani Dulskiej podczas Narodowego Czytania
Prezydent zachęca do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej" podczas Narodowego CzytaniaFoto: Marek Borawski/KPRP

"To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego" - napisał prezydent.

gliński 1200.jpg
"Wszyscy razem dbamy o literę, o słowo, o książkę". Minister kultury o Narodowym Czytaniu

Andrzej Duda podkreślił, że kampania rozwija się nawet w czasach pandemii. "Z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces" - zaznaczył w liście prezydent.

Jubileuszowa odsłona

Tegoroczna, jubileuszowa dziesiąta odsłona Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku. "Moralność pani Dulskiej" Gabriela Zapolska napisała w 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny. Prapremiera sztuki miała miejsce 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.  Udział w akcji należy zgłosić poprzez formularz dostępny pod adresem: LINK

prezydent.pl andrzej duda narodowe czytanie 1200.jpg
Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej. "Największa kampania społeczna na rzecz czytelnictwa"

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

dn

Czytaj także

Zakończyło się Narodowe Czytanie "Balladyny". Wydarzenie pod patronatem pary prezydenckiej i Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 18:55
W Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka oficjalnie zakończyła Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Inicjatywa promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła polskiej literatury odbywała się w ponad trzech tysiącach miejsc w dwudziestu pięciu krajach na całym świecie.
rozwiń zwiń