X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niech ten dzień będzie początkiem bezpiecznego poruszania się po drogach". Premier o nowych przepisach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 11:05
- Cieszę się, że dzisiaj, w tym dniu, wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku - tak o wejściu w życie 1 czerwca znowelizowanych zasad ruchu drogowego mówił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów po zakończeniu lekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkole podstawowej w miejscowości Bielicha
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów po zakończeniu lekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkole podstawowej w miejscowości BielichaFoto: PAP/Piotr Polak
1200_samochody_droga_shutterstock.jpg
Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kom. Robert Opas przedstawił szczegóły

Od wtorku obowiązują nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym, które wprowadzają m.in. pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju, zakaz tzw. jazdy na zderzaku i ujednolicenie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia.

Czytaj także:

- Niech ten dzień będzie początkiem jak najbardziej bezpiecznego poruszania się po drogach. Cieszę się, że dzisiaj, w tym dniu, wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Publicznej Szkole Podstawowej w Bielisze (Mazowieckie), gdzie wziął także udział w lekcji dla dzieci dot. ruchu drogowego.

Premier apelował też do kierowców, aby w związku ze znowelizowanymi przepisami zachowali szczególną uwagę przed przejściami dla pieszych.

Mateusz Morawiecki wśród elementów bezpieczeństwa w ruchu drogowym wymienił odpowiednią edukację, infrastrukturę i przepisy. Premier zapewniał też o budowie kolejnych chodników, sygnalizacji świetlnych, rond, kładek i barierek, które - jak mówił - mają tworzyć lepszą przestrzeń dla pieszych i rowerzystów.

Apel do rowerzystów i pieszych

Szef rządu podkreślał również rolę rowerzystów, których - jak dodawał - jest coraz więcej - i apelował do nich o zakładanie kasków i elementów odblaskowych.

Premier apelował także do dzieci i młodzieży o zachowanie ostrożności w okresie wakacji. Przypomniał, że w najbliższym czasie rząd przeznaczy 2,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez rozbudowę infrastruktury.

- Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, naszej uwagi, uważności - naszej jako pieszych, rowerzystów i kierowców - mówił.

***

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, pieszy wchodzący na pasy ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

Według nowych przepisów kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

W regulacji zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Nowela wprowadziła także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Do tej pory w godzinach nocnych (godz. 23.00-5.00) dopuszczalną prędkością maksymalną było 60 km/h. Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

pb

Czytaj także

Wyprzedzanie - jak robić to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:00
„Nie masz czym, to nie wyprzedzaj” – walka kogutów na drodze trwa. Jedni nie chcą dać się wyprzedzić, drudzy wykonują manewr zbyt wolno i bezmyślnie. Jak prawidłowo wyprzedzać, aby nie zagrażać sobie i innym?
rozwiń zwiń