X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Polsce. Ponad 6,3 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 07:23
W Polsce wykonano dotąd ponad 19,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 6,3 mln osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dziurek
shutterstock_ szczepienie szczepionka dziecko nastolatek 1200 free .jpg
Szczepienie dzieci zatwierdzone w UE. Prezes urzędu leków: będzie prowadzone w tym samym schemacie co dorosłych

W piątek rano na stronach rządowych podano, że w Polsce wykonano dotąd 19 175 171 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 6 308 403 osoby.

Czytaj także:

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 17 357 dawek. W tym czasie zgłoszono 9627 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

"Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym. Dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni" - napisał na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

morawiecki 1200 pap (4).jpg
Premier: jeśli nie osiągniemy odporności zbiorowej, grozi nam czwarta fala

Premier Mateusz Morawiecki, pytany o szczepienie osób między 12. a 16. rokiem życia, odparł, że rząd czeka na informacje o pozwoleniu na takie szczepienia i wraz z Radą Medyczną podejmie decyzje po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków.

- Będą możliwe te szczepienia tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie wystarczająca liczba dawek - przekazał.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podał, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat.

Specjalista powołał się na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat. Połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo.

Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność i korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych - stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby w wieku od 16 lat.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech, zapobiegająca COVID-19, zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19, dzięki czemu przygotowuje organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Wysokie TSH, problemy z tarczycą, Hashimoto a szczepienie na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:00
- Jeśli pacjent ma wysokie TSH, problemy z tarczycą i podejrzenie choroby Hashimoto, to czy może się zaszczepić przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest zgoda na szczepienie 12-latków preparatami BioNTech i Pfizer

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 17:04
Jest zielone światło Europejskiej Agencji Leków na zaszczepienie młodzieży od 12 do 15 roku życie preparatami konsorcjum BioNTech i Pfizer. Unijni eksperci uznali, że szczepionki tej produkcji są bezpieczne i skuteczne jeśli chodzi o ochronę przed COVID-19. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

EMA nie rekomenduje podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 18:09
Europejska Agencja Leków poinformowała w piątek, że obecnie nie rekomenduje podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Przekazała jednocześnie, że to zagadnienie jest badane.
rozwiń zwiń