X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przypominają sojusznikom, by nie zapominali o Gruzji, Ukrainie i Mołdawii". Szef BBN o słowach prezydenta ws. Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 09:03
- Słowa prezydenta Andrzeja Dudy o Rosji mają przypomnieć naszym sojusznikom i partnerom z NATO i UE, by nie zapominali o Gruzji, nie zapominali o Ukrainie, nie zapominali o Mołdawii - powiedział szef BBN Paweł Soloch. 
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: twitter.com/Kancelaria Prezydenta Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w tym tygodniu Turcję i Gruzję. Podczas podróży spotkał się w prezydentami obu państw - Recepem Tayyipem Erdoganem oraz Salome Zurabiszwili. Złożył również wizytę na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a tzw. Osetią Południową, gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE.

duda 1200 pap (2).jpg
"Rosja jest państwem agresorem". Prezydent z wizytą w Gruzji

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyraził zadowolenie z obu wizyt. - Potwierdziliśmy stałą linię relacji polsko-gruzińskich, co spotkało się z przyjaznym i dobrym przyjęciem. Z kolei z państwem, który ma jedną z największych co do wielkości armię w NATO, czyli Turcją, nasze relacje weszły na znacznie wyższy, strategiczny poziom - wskazywał.

- Obie wizyty były dużym sukcesem. Tym bardziej, że nastąpiły one w momencie, kiedy mamy do czynienia z nową administracją Stanów Zjednoczonych, jesteśmy przed szczytem NATO, a Rosja prowadzi agresywną i zaczepną politykę – oświadczył Soloch.

Czytaj także:

Strategiczne partnerstwo z Turcją

Soloch zwracał uwagę, że Turcja to państwo kluczowe dla bezpieczeństwa w rejonie Mórz: Czarnego i Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. - Spotkanie z prezydentem Turcji – kraju, którego polityka w ramach Sojuszu wzbudza pewne kontrowersje, ale z którym Polska ma dobre relacje – pokazuje wagę, jaką te dwa państwa w osi północ-południe – Turcja na południowym krańcu flanki wschodniej NATO, Polska na północnym krańcu – to pokazuje, że oba państwa widzą się nawzajem i doceniają wagę, jaką wzajemnie odgrywają, szczególnie w swoich regionach - mówił.

Przypominał, że podczas tej wizyty zostały zawarte umowy dwustronne, w tym na zakup wojskowych dronów. - Ale wracamy przede wszystkim z solidnymi podstawami do nadania relacjom polsko-tureckim wymiaru strategicznego – dodał. Wskazywał również na zapowiedź spotkania w formacie trójstrojnnym: Polska-Turcja-Rumunia. - To pokazuje, że Polska nie tylko koncentruje się na najbliższym swoim sąsiedztwie, ale jest zdolna do prowadzania współpracy w szerszym wymiarze – dodał.

Ostre słowa prezydenta

Podsumowując wizytę w Gruzji, Soloch mówił, że była ona przede wszystkim demonstracją wsparcia, jakiego Polska udziela Gruzji w jej aspiracjach euroatlantyckich, a z drugiej strony wysłaniem sygnału do świata, że nie możemy pozwolić, by o Gruzji zapomniał.


Soloch przypominał "ostre i zdecydowane" słowa prezydenta dotyczące polityki rosyjskiej. Chodzi m.in. o nazwanie Rosji "państwem-agresorem", który "nie zachowuje się normalnie".

- Te słowa mają przypomnieć naszym sojusznikom i partnerom z NATO i UE, by nie zapominali o Gruzji, nie zapominali o Ukrainie, nie zapominali o Mołdawii. W grze jest nie tylko bezpieczeństwo i pomyślność obywateli, którzy zamieszkują te państwa, w grze jest nie tylko bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, ale całego kontynentu – mówił Soloch.

- Agresywna polityka rosyjska dotyczy nie tylko państw, dotyczy nie tylko państw bezpośrednio z nią graniczących - podkreślił.

Reakcja Kremla

Słowa Dudy, które padły podczas wizyty w Gruzji odbiły się echem w Moskwie. - Bardzo źle odnosimy się do takiej retoryki. Taka retoryka nam się nie podoba i jest nie do przyjęcia – komentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.


Soloch ocenił, że prezydent użył sformułowania adekwatnego w stosunku do sytuacji, której doświadczył, obserwując linię rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a okupowaną przez Rosję tzw. Osetią Południową. - Mamy do czynienia nie tylko z faktem, że Rosjanie zajęli część terytorium należącego do Gruzji, ale mamy do czynienia także z aktami porywania ludzi, przetrzymywania, przemocy jednego państwa w stosunku do drugiego, mimo wcześniejszych ustaleń – wskazywał szef BBN.

- Jeśli chodzi o samą reakcję rosyjską wyrażoną ustami rzecznika Kremla, trudno było się spodziewać jakiegokolwiek innego komentarza, niż właśnie tego rodzaju – stwierdził Soloch.

kp

Czytaj także

Wizyta prezydenta w Turcji. Paweł Mucha: pokazuje, że Polska jest ważnym partnerem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 16:12
- To spotkanie pokazuje też to, że Polska jest ważnym partnerem, traktowanym przez Turków jako ktoś z kim warto rozmawiać. Tematem rozmów będzie także współpraca z państwami Trójmorza. Są także konkretne umowy dotyczące współpracy gospodarczej - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta, Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W przyszłym roku trafią na wyposażenie armii". Szef MON o zakupie dronów od Turcji

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 08:04
- To nie są takie sobie drony, to statki powietrzne, uzbrojone samoloty, mające dużą siłę rażenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, o zakupionych w Turcji bezzałogowcach.
rozwiń zwiń