X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rząd z poparciem 240 posłów? Wiele zależy od Pawła Kukiza

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 19:00
Prezes PiS Jarosław Kaczyński niedawno w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" potwierdził, że rząd Mateusza Morawieckiego może dziś liczyć na poparcie 240 posłów. - Tak mniej więcej to wygląda, ale dopóki to nie jest na stole, sprawdzone w boju, to nie ma sensu o tym mówić - stwierdził szef ugrupowania rządzącego. Skąd ta liczba, skoro oficjalnie klub PiS liczy 231 posłów? 
Politycy podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy
Politycy podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu OdbudowyFoto: fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Aktualnie klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 231 posłów. To o 4 mniej niż na początku obecnej kadencji Sejmu. Pierwsze odejście z klubu miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Na znak sprzeciwu wobec forsowanej wówczas Piątki dla zwierząt, z PiS wystąpił Lech Kołakowski. Kolejne odpływy były dziełem posłów wchodzącego w skład koalicji rządzącej Porozumienia Jarosława Gowina. Pod koniec kwietnia odszedł Andrzej Sośnierz, który wstąpił do koła Polskie Sprawy, a następnie Wojciech Maksymowicz, który kilka dni temu zasilił koło Polska 2050. Natomiast 16 maja zmarł poseł Jerzy Wilk. 

Posła Wilka w ławach sejmowych ma zastąpić Adam Ołdakowski. Z ustaleń portalu PolskieRadio24.pl wynika, że zasili on szeregi klubu PiS, co przełoży się na wzrost liczebności do 232 osób. Gdzie PiS zamierza poszukać jeszcze 8 posłów, o których mowa w wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika "Sieci"?

Staroń1200/PAP
Parlament wreszcie wybierze RPO? "Wydaje się, że jest większość"

PiS rozmawia z Kukiz'15

Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu prowadzone są rozmowy z Pawłem Kukizem. Obie strony pozytywnie oceniają ich przebieg. -  Mam nadzieję, że są sprawy, w których możemy współdziałać. Pytanie zasadnicze dotyczy tego, czy będzie chciał pracować w ramach stabilnego porozumienia politycznego - stwierdza Jarosław Kaczyński.

- Rozmowy są prowadzone dalej. Idziemy do przodu. Może wkrótce będziemy mogli powiedzieć coś więcej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. Czy Kukiz'15 będzie popierał rząd? - Nie ulega wątpliwości, że tam, gdzie rząd zastosuje nasze rozwiązania, to będzie mógł liczyć na nasze poparcie. Trudno, żebyśmy głosowali przeciwko postulatom, które są w naszym programie, a przecież w Polskim Ładzie można znaleźć kilka takich elementów, jak np. budowa domów bez pozwolenia do 70 m2 - dodaje poseł Kukiz'15.

Sachajko powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że Kukiz'15 popiera "więcej niż mniej" z rozwiązań, które znalazły się w Polskim Ładzie. Podkreśla jednocześnie, że diabeł tkwi w szczegółach. - To są na razie zapowiedzi, z którymi trudno się nie zgodzić. Jak będą projekty ustaw, to wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej - mówi. 

FB Radosław Fogiel 1200.jpg
Wybór nowego RPO. Fogiel: klub PiS zgłosi swojego kandydata, prowadzimy rozmowy w tej sprawie

Posłowie niezależni pójdą w ślady Kukiz'15?

Z ustaleń portalu PolskieRadio24.pl wynika, że choć Kukiz'15 chce mieć te uzgodnienia na piśmie, to partia nie zamierza oficjalnie wchodzić w koalicję z PiS. Tę informację potwierdza zresztą poseł ugrupowania. - Znamy swoje miejsce w szeregu. Nie chcemy robić żadnych fajerwerków. Zależy nam na tym, żeby były realizowane postulaty, o które zabiegamy - mówi Sachajko. 

Koło Kukiz'15 liczy obecnie w Sejmie 4 posłów. Ale jak informują nasze źródła wewnątrz PiS, pozytywne zakończenie rozmów z Pawłem Kukizem może zaowocować jeszcze kilkoma dodatkowymi szablami w parlamentarnych bataliach. - Jak się uda, to wiemy, że w ślad za Kukiz'15 mogą pójść również posłowie niezależni, bo w większości spraw podzielają oni jego poglądy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ważny polityk PiS pragnący zachować anonimowość. W tym kontekście wymieniani są Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka z Koła Polskie Sprawy oraz posłowie niezależni Łukasz Mejza i Lech Kołakowski. 

Potwierdzają to również nasze źródła wewnątrz Kukiz'15. - Na pewno będą popierali rząd we wszystkich projektach, z którymi dostali się do parlamentu. Chodzi przede wszystkim o projekty związane z obywatelskością, rozwiązaniami korzystnymi dla polskich rolników czy obniżką podatków - mówi polityk Kukiz'15 pragnący zachować anonimowość. I dodaje, że chodzi między innymi o wprowadzenie instytucji sędziów pokoju, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podwyższenie kwoty drugiego progu podatkowego, ustanowienie dnia referendalnego czy wprowadzenie ustawy antykorupcyjnej.

Rząd z poparciem nawet 241 posłów

Część z tych rozwiązań znalazła się zresztą w Polskim Ładzie, inne są jeszcze przedmiotem dyskusji, jak np. kwestia ordynacji większościowej w wyborach do Sejmu. Jednomandatowe okręgi wyborcze to sztandarowy pomysł Pawła Kukiza, natomiast prezes PiS spogląda na to sceptycznie. Z ustaleń portalu PolskieRadio24.pl wynika, że w tym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania obu polityków. 

Polko 1200 east news.jpg
Gen. Polko: zablokowanie przestrzeni powietrznej przywołałoby Łukaszenkę do porządku

Z sumowania tych liczb wynika, że rząd rzeczywiście mógłby liczyć na poparcie 240, a nawet 241 posłów, bo w odwodzie jest jeszcze poseł Monika Pawłowska, która przeszła z Lewicy do Porozumienia, choć formalnie nie weszła do klubu PiS. Analizując jej głosowania w Sejmie widać, że w większości przypadków popiera ona ustawy forsowane przez PiS. Odstępstwem od tej reguły są właściwie tylko głosowania w kwestiach światopoglądowych, ale akurat w tych sprawach PiS nie powinno mieć problemów ze zdobyciem głosów dla swoich projektów. Wsparcia mogą udzielić konserwatywni posłowie z innych ugrupowań, m.in. z Konfederacji, PSL, a nawet z Koalicji Obywatelskiej. 

- Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

"Spraw wspólnych jest naprawdę dużo". Buda o rozmowach Zjednoczonej Prawicy z Kukiz'15

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 08:13
- Rzecz w tym, żebyśmy w istotnych sprawach się zgadzali, mieli wspólne stanowisko, tego dotyczą rozmowy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, odnosząc się do rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy z politykami Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukiz: Kaczyński ma większe szanse na przyciągnięcie mnie niż Gowin

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 00:14
- Największe szanse na przyciągnięcie mnie ma ten polityk, który ma chęć wprowadzenia w życie postulatów, z którymi przyszedłem do Sejmu. Większe moce sprawcze ma z pewnością prezes PiS Jarosław Kaczyński niż prezes Porozumienia Jarosław Gowin - powiedział w czwartek Paweł Kukiz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament wreszcie wybierze RPO? "Wydaje się, że jest większość"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:36
Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS, powiedział w Polskim Radiu 24, że Zjednoczona Prawica ma uzgodnionego nowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Pytany, czy chodzi o senator Lidię Staroń odpowiedział, że ta kandydatura wchodzi w grę. Czy ma ona szanse na sukces w procedurze parlamentarnej? 
rozwiń zwiń