X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Podwyżki w służbie zdrowia. Sejmowa komisja odrzuciła poprawki opozycji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 00:40
Komisja zdrowia i finansów nie przyjęła żadnej ze zgłaszanych przez opozycję poprawek do nowelizacji ustawy o minimalnych zarobkach w ochronie zdrowia. Opozycja chciała m.in. podwyższenia wskaźników pracy, na których podstawie ustalane są kwoty minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodowych.
Obrady trwały kilka godzin i objęły dyskusję oraz głosowanie nad wniesionymi poprawkami
Obrady trwały kilka godzin i objęły dyskusję oraz głosowanie nad wniesionymi poprawkamiFoto: PAP/Rafał Guz
operacja free lekarze free szpital free shutt 1200  .png
Projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia trafił do Sejmu

Wspólna komisja finansów i zdrowia rozpatrzyła pilny rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.

Czytaj także:

Obrady trwały kilka godzin i objęły dyskusję oraz głosowanie nad wniesionymi poprawkami. Na początku posłowie opozycji wskazali, że złamane zostały zasady dotyczące trybu procedowania.

- Nie ma zgody na skrócenie terminu, który ma upływać od daty złożenia projektu do procedowania. Wyrazić na to zgodę może tylko Wysoka Izba, a nie komisja - zauważyła Krystyna Skowrońska (KO). Posłowie wskazywali, że pierwsze czytanie może się odbyć nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom druku projektu.

szpital free shutt-1200.jpg
Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w Polskim Ładzie. 6 proc. PKB już w 2023 roku

Wątpliwości opozycji

Projekt trafił wieczorem w środę do Sejmu, a prace nad nim komisje rozpoczęły o godz. 11, dlatego też - jak zaznaczyli posłowie opozycji - nie oni mieli czasu na zapoznanie się z nim. Biuro Legislacyjne uzasadniło, że w razie pilnego projektu Marszałek Sejmu może zarządzić przeprowadzenie pierwszego czytania bez zachowania co najmniej siedmiodniowego terminu.

- To ważny projekt, ale nie może być tak, że chcecie go przepchnąć kolanem - powiedziała Marcelina Zawisza (Lewica).

Katarzyna Lubnauer (KO) zgłosiła wniosek o przerwanie posiedzenia na 24 godziny do piątku, ale nie zyskał poparcia większości.

Opozycja zgłosiła szereg poprawek dotyczących zmian współczynników pracy dla poszczególnych grup zawodowych zawartych w załączniku do nowelizacji ustawy. Najwyższe wskaźniki zaproponowali posłowie z Polski 2050, ale propozycja nie zyskała poparcia, podobnie jak dotyczące tej materii poprawki KO i Lewicy.

Poprawki Lewicy i KO

Akceptacji nie uzyskały również dwie poprawki (Lewicy i KO), by niezależnie od tego, jakie osoba z personelu medycznego zajmuje stanowisko, wynagradzać ją za kwalifikacje. Jeśli ktoś miałby je wyższe niż wymagane na stanowisku, powinien otrzymać wynagrodzenie minimalne zgodnie właśnie z nimi.

- Taka zmiana pozwoli docenić doświadczenie zawodowe oraz realne kwalifikacje, jakie dana osoba ma, niezależnie od tego, jakie były wymagane kwalifikacje na dane stanowisko. [...] Takie umiejętności w szpitalach, placówkach medycznych będą wykorzystywane i udawanie, że tak się nie dzieje, to dyskryminacja osób z większymi umiejętnościami i doświadczeniem - uzasadniła Marcelina Zawisza (Lewica). Poprawka nie uzyskała większości.

Proponowane przepisy nowelizacji realizują ustalenia z organizacjami związków zawodowych i pracodawców, zawarte w stanowisku Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z 17 marca 2021 r.

Na mocy regulacji podwyższone zostaną współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych ujętych w załączniku do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Co zmienia nowelizacja?

Przyspieszony zostanie - z 31 grudnia 2021 r. na 1 lipca 2021 r. - termin osiągnięcia gwarantowanych ustawą najniższych poziomów wynagrodzeń zasadniczych. Oznacza to, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W noweli zmodyfikowano mechanizm gwarantujący niepogarszanie warunków wynagradzania osobom objętym do połowy 2021 r. regulacjami płacowymi opartymi na odrębnym finansowaniu (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, lekarze mający specjalizację).

Zakładały one m.in., że od 1 lipca tego roku lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, miałby najniższe wynagrodzenie ustalone na poziomie 6769 zł (współczynnik 1,31). Uśredniona wysokość łącznych wynagrodzeń, (czyli zasadnicze plus dodatki i dyżury) to według szacunków ministerstwa - minimum ok. 13 tys. zł. Obecnie obowiązująca regulacja przewiduje dla tej grupy płacę zasadniczą od 31 grudnia 2021 r. nie niższą niż 6563 zł (wskaźnik 1,27).

Kolejne podwyżki

Z kolei lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji zarabiałby od lipca w podstawie wynagrodzenia nie mniej niż 6201 zł przy wskaźniku 1,20. W myśl obecnych regulacji jest to wskaźnik 1,17 i kwota 6046 zł.

Ponadto resort zaproponował, aby lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji otrzymał od lipca tego roku minimalne wynagrodzenie na poziomie 5478 zł (wskaźnik 1,06) przy uśrednionej wysokości łącznych wynagrodzeń 9200 zł. Obecnie przepisy stanowią, że od 31 grudnia miałby to być wskaźnik 1,05 i kwota 5426. Lekarz stażysta od połowy tego roku otrzymałby 4186 zł zamiast 3772 zł (wskaźnik podniesiony do 0,81 z 0,73).

W nowych przepisach zaproponowano także współczynnik pracy m.in. dla fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek, położonych i dla pracowników działalności podstawowej.

Ustawa ma wejść w życie z pewnym wyjątkiem z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.

pb

Czytaj także

Prof. Fal: kiedy pandemia się skończy, wzrośnie popyt na usługę medyczną

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:37
- Dobrze będzie, jeśli jako państwo zaczniemy przygotowywać się na ewentualne przeciążenie, po pandemii pojawią się bowiem tacy, którzy mają niedosyt w zakresie opieki zdrowotnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo zdrowia: personel niemedyczny zaangażowany w walkę z COVID-19 otrzyma dodatek

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 20:30
Personel niemedyczny szpitali zaangażowany w walkę z epidemią powinien zostać doceniony i otrzymać jednorazowy dodatek covidowy - to jedno z ustaleń wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą podwyżki w służbie zdrowia? Rząd zajmie się pensją minimalną lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:28
Na jutrzejszym posiedzeniu rząd zajmie się ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. W harmonogramie posiedzenia jest także Program budowy przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
rozwiń zwiń