X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Matura 2021. Dziś egzaminy pisemne z języków mniejszości narodowych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 08:29
W czwartek, w ostatnim dniu sesji pisemnych egzaminów maturalnych abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpią do egzaminów pisemnych z języków narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Jest to dla nich egzamin obowiązkowy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Magdalenagalkiewicz

W czwartek odbędą się też egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez absolwentów ze szkół dwujęzycznych.

1200_matura_Forum.png
Matura 2021: dokładny harmonogram, wyniki, sesja poprawkowa. To musisz wiedzieć

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych egzaminem obowiązkowym na maturze obok obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i z matematyki; wszystkie obligatoryjne egzaminy są na poziomie podstawowym.

Posłuchaj
00:53 11088278_1.mp3 Ostatni dzień pisemnych matur. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

 

Egzaminy pisemne na poziomie podstawowym rozpoczną się o godzinie 9.00. Po południu o godzinie 14.00 część maturzystów przystąpi dodatkowo do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym.

Czytaj także:

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego. Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający z języka ukraińskiego, a trzecią zdający z języka litewskiego.

W czwartek zostaną też przeprowadzone pisemne egzaminy z różnych przedmiotów: z matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i z fizyki – w językach obcych. Przystępują do nich absolwenci szkół dwujęzycznych.

Egzaminy te będą się rozpoczynać o różnych godzinach, każdy potrwa 80 minut. Pierwszy – z matematyki – ma się zacząć o godz. 9.00. Kolejny – z historii – rozpocznie się o 10.35. Następne będą się zaczynać mniej więcej co półtorej godziny: geografia – o godz. 12.10, biologia – o godz. 13.45, chemia – o godz. 15.20. Rozpoczęcie ostatniego z egzaminów – z fizyki – zaplanowano na godz. 16.55.

Brak egzaminów ustnych

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

matura 1200 pap.jpg
Matura 2021 z matematyki. Oto nasze propozycje odpowiedzi

Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdają je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Dotyczy to także maturzystów ze szkół dla mniejszości narodowych, którzy w latach ubiegłych obok egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego mieli obowiązkowy także egzamin ustny z języka narodowego.

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja, a ustna do 21 maja. Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca. Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.


dn

Czytaj także

Matura 2021 z matematyki, poziom rozszerzony. Oto nasze propozycje odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 18:46
Przedstawiamy propozycje rozwiązań zadań z egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Maturzyści na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 180 minut.
rozwiń zwiń