X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister kultury: chcemy, by w Polsce rozwijały się uniwersytety ludowe

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 21:13
- Chcielibyśmy, by w Polsce rozwijały się najróżniejsze inicjatywy w obszarze organizacji pozarządowych, w tym także uniwersytety ludowe – powiedział w Łebie (Pomorskie) wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński Foto: PAP/Marcin Gadomski

doku Zrzut ekranu 2021-05-15 o 13.13.11 1200.jpg
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy


Ostatnim przystankiem na trasie wtorkowej wizyty na Pomorzu wicepremiera Piotra Glińskiego były remontowane obiekty przeznaczone na siedzibę Łebskiego Uniwersytetu Stella Maris, który w 2019 r. został założony przez Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej oraz Łebskie Towarzystwo Oświatowe (ŁTO). Teren przy ul. Nadmorskiej 21 w Łebie ŁTO dzierżawi od miasta i przez lata w obiektach prowadziło działalność edukacyjną dla młodzieży, dając "przepustkę" do matury ok. 600 uczniom.

Przewodniczący ŁTO Tadeusz Rabka oraz prezes związku diecezjalnego ks. Zenon Myszk oprowadzili wicepremiera prof. Glińskiego po remontowanym obiekcie Łebskiego Uniwersytetu Ludowego Stella Maris, w którym planują kształcenie ustawiczne młodzieży i dorosłych w kierunku gastronomicznym dla 150 uczestników zajęć.

- Chcielibyśmy, by w Polsce rozwijały się najróżniejsze inicjatywy w obszarze organizacji pozarządowych, w tym także uniwersytety ludowe. Nie jakieś remedium na wszystko, ale jako piękny pomysł, idea, która wpisuje się w działania katolickie, jak i świeckie, na rzecz edukacji wtórnej, budowania ośrodków kultury i edukacji, które promieniują na społeczność lokalną – powiedział dziennikarzom wicepremier.

"Uniwersytet ludowy"

Zaznaczył, że jeden z programów wsparcia realizowany przez Narodowy Instytut Wolności jest skierowany do uniwersytetów ludowych.

- One mogą mieć bardzo różną formę – ocenił Gliński. Wyjaśnił, że polem działalności takich placówek może być m.in. edukacja młodzieży, edukacja dorosłych, ekologia i kultura ludowa. Jednocześnie podkreślił, że rolą państwa jest "stwarzać warunki i w ramach konkursów przekazywać środki publiczne na tego typu działanie".

W pierwszym konkursie wsparcie w całej Polsce otrzymało 25 uniwersytetów ludowych, w tym 14 nowych.

Gliński przypomniał, że uniwersytety ludowe są bardzo popularne w północnych Niemczech, Danii, w Polsce przed II wojną próbowano je tworzyć. Czasy PRL przetrwały nieliczne, w tym Uniwersytet Kaszubski.

Łebski Uniwersytet Ludowy Stella Maris jest placówką edukacji dorosłych i młodzieży metodą grundvigiańską. Podstawowe założenia tej metody bliskie są założeniom aktualnych polityk rozwoju edukacji dorosłych, stawiających sobie za cel m.in. aktywne uczestnictwo. Ważne jest w niej holistyczne podejście do uczenia się, partnerstwo nauczycieli i słuchaczy, wolność ideologiczna i uczenie się przez praktykę. 


PAP/IAR/in./

Czytaj także

Polski Ład. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, suma wolna od podatku - 30 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:03
- Proponujemy podwyższenie II progu podatkowego; w tej chwili to 85 tys. zł rocznie, będzie to 120 tys. zł - powiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:47
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. - Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie naprawdę szeroki program - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń