X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: wracamy na tory normalności, ale musimy być ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:15
- Patrząc na dynamikę spadków zakażeń koronawirusem i na sytuację dynamicznego rozwoju Narodowego Programu Szczepień, wydaje się, że wracamy na tory normalności, ale musimy być ostrożni - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Ryzyko pandemii, pojawienia się nowych mutacji w ramach tej pandemii, którą mamy, czy ryzyko pojawienia się wirusów w ogóle, to jest ryzyko, z którym musimy się oswoić - dodał. 
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Minister zdrowia bierze udział w spotkaniu prezydiów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. - Patrząc na dynamikę spadków zakażeń, patrząc na sytuację dynamicznego rozwoju Narodowego Programu Szczepień, wydaje się, że rzeczywiście wracamy na te tory normalności, ale musimy być ostrożni. (...) Musimy przede wszystkim badać jak najwięcej genomu, czyli identyfikować, z jakimi mutacjami wirusa mamy do czynienia, po to właśnie, żeby realizować ten priorytet, o którym mówiłem na wstępie - czyli odbudowywać zdrowie publiczne, bo to jest teraz priorytetem ministra zdrowia i oczywiście rządu - zaznaczył Adam Niedzielski.

kwarantanna covid free shutt 1200 .jpg
Ministerstwo Zdrowia: ponad 1,7 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 245 osób

Szef resortu zdrowia mówił też o szpitalach tymczasowych, które - jak przypomniał - zaczęły powstawać jeszcze podczas II fali zachorowań na COVID-19. - Zdecydowanie trzeba powiedzieć sobie bardzo wyraźnie, że bez tych szpitali tymczasowych przejście trzeciej fali zakończyłoby się paraliżem systemu opieki zdrowotnej - ocenił.

Podał, że początkowo działało 31 szpitali tego typu, które były zbudowane "od zera" w halach wystawowych i obiektach, które nie były przystosowane do świadczenia usług zdrowotnych. - Tam został włożony wielki wysiłek finansowy i organizacyjny, po to, żeby właśnie zapewnić nie tylko łóżka do położenia chorych, ale łóżka z personelem, instalacjami tlenowymi (...) - wyliczał.

Trzecia fala "absolutnie przerosła drugą"

Niedzielski porównywał też drugą i trzecią falę zachorowań na COVID-19. W jego ocenie w drugiej fali regiony były w stanie poradzić sobie z zachorowaniami we własnym zakresie. - Natomiast trzecia fala w przypadku kilku regionów oznaczała już absolutny brak możliwości samodzielnego poradzenia sobie w ramach własnej infrastruktury z liczbą zakażeń - ocenił. - Trzecia fala absolutnie przerosła drugą, dochodziliśmy do 30 tys. zakażeń dziennie średnio w tygodniu - wskazał. 


Jak zaznaczył, trzecia fala pandemii spowodowana w dużej mierze szerzeniem się tzw. brytyjskiej odmiany koronawirusa cechowała się nie tylko dużą liczbą zakażeń, ale także wzrostem liczby hospitalizacji oraz dłuższymi pobytami pacjentów w szpitalach.  W trzeciej fali blisko 46 tys. łóżek ze 100 tys. przeznaczyliśmy na walkę z COVID-19. To pokazuje, jakie to było obciążenie dla systemu szpitalnictwa - powiedział minister.

forum otyłość 1200.jpg
Eksperci biją na alarm: w czasie pandemii przytyły całe społeczeństwa

Ryzyko nowych mutacji patogenu

Szef resortu zdrowia ocenił, że trzeba "oswoić się" z ryzykiem pojawienia się kolejnych mutacji SARS-CoV-2 i nowych wirusów. - Musimy niestety się liczyć z tym, że ryzyko pandemii, ryzyko pojawienia się nowych mutacji w ramach tej pandemii, którą mamy, czy ryzyko w ogóle pojawienia się wirusów, to jest ryzyko, z którym musimy się oswoić. Oswoić, bo musimy się liczyć z tym, że kolejne mutacje mogą się pojawić, mogą się pojawić kolejne wirusy, kolejne pandemie i my musimy być do tego przygotowani - mówił szef resortu zdrowia i zaznaczył, że chodzi o przygotowanie nie tylko sprzętowe, ale również koncepcji działania.

Czytaj także: 

Jak zaznaczył minister zdrowia, fale epidemii z 2020 i 2021 roku były kolejnymi doświadczeniami. W jego ocenie, do tej pory rząd myślał m.in. jak walczyć z pandemią, jak budować dostępność leczenia covidowego, jak zapewnić odpowiednią liczbę łóżek, respiratorów i personelu. - Teraz te priorytety nam się nieco zmieniają - podkreślił i wskazał, że pierwszym elementem jest odbudowa zdrowia publicznego.

Posłuchaj
00:56 szczepienia covid spec stankiewicz .mp3 W Polsce przekroczono już 16 milionów wykonanych szczepień przeciw COVID-19. Od poniedziałku ozdrowieńcy są szczepieni po 30 dniach od pozytywnego wyniku testu, skrócono również do 5 tygodni czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. O szczegółach - Joanna Stankiewicz (IAR)

 

Monitoring stanu chorych w domu

Szef resortu zdrowia mówił też o programie monitorowania pacjentów z COVID-19 - Pulsocare. Ocenił, że to rozwiązanie informatyczne pozwoliło ocalić życie "tysięcy Polaków". Adam Niedzielski podkreślił, że przygotowano je jako odpowiedź na wyniki analizy dotyczącej śmiertelności pacjentów z powodu COVID-19 - pacjenci często zgłaszali się zbyt późno do lekarza. - Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które pomagało monitorować pacjentów chorych w domu - tłumaczył. Pacjenci w ramach programu otrzymywali pulsoksymetr, a aplikacja mobilna przesyłała wyniki pomiarów. - Chcę powiedzieć, że zespół ratownictwa medycznego został w przypadku tego programu wysłany do blisko 5 tys. osób - powiedział.


Czytaj także

Służba zdrowia po pandemii. Minister zdrowia zapowiada program profilaktyki i zdjęcie limitów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:08
- Resort zdrowia będzie wprowadzał rozwiązania, które mają pozwolić na nadrabianie deficytu zdrowotnego po pandemii - zapewnił szef tego resortu Adam Niedzielski. Zapowiedział program profilaktyki dla osób 40 plus i "zdjęcie limitacji w zakresie świadczenia usług zdrowotnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM zaszczepił się przeciwko COVID-19. Otrzymał dawkę AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 18:52
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że dziś zaszczepił się przeciwko COVID-19. "Dołączyłem do grona zaszczepionych preparatem Astra Zeneca" - napisał pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
rozwiń zwiń