X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystości rocznicowe w Markowej. 5 lat temu powstało tam muzeum im. rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 05:45
W Markowej na Podkarpaciu rozpoczynają się obchody piątej rocznicy powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Okazją do świętowania jubileuszu jest przypadający we wtorek Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Muzeum Ulmów
Muzeum UlmówFoto: shutterstock/Lois GoBe

Placówka upamiętniająca polskich Sprawiedliwych i inne osoby pomagające Żydom zagrożonym Zagładą została otwarta 17 marca 2016 roku. Jednak pandemia nie pozwoliła na wcześniejsze zorganizowanie spotkań rocznicowych.

Andrzej Duda prtscrn YT-1200.jpg
Prezydent: musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście
Posłuchaj
00:51 Markowa IAR.mp3 Obchody 5. rocznicy powstania muzeum im. Ulmów. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Ok. 5 tys. Żydów odwiedza muzeum w Markowej

Obchody zainauguruje "Sympozjum Kultury Pamięci Muzeum Ulmów". W sesji historycznej weźmie udział pierwszy dyrektor placówki, obecnie wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. - W Polsce po wielu latach powstało miejsce, które jest poświęcone Polakom ratującym Żydów oraz tym ratowanym Żydom. To miejsce prowadzące bardzo szeroką działalność kulturalną i edukacyjną. To miejsce-symbol, ze względu na historię rodziny Ulmów - powiedział wiceprezes IPN.

Dr Mateusz Szpytma przypomniał, że 8 z 9 milionów złotych na powstanie Muzeum Ulmów wyłożył samorząd województwa podkarpackiego. Historyk, będący również krewnym rodziny Ulmów, powiedział Polskiemu Radiu, że wartość placówki w Markowej pokazuje też fakt licznych odwiedzin gości narodowości żydowskiej. - Myślę, że około 5 tys. Żydów przyjeżdżało rocznie na grób rodziny Ulmów, a część z nich zaglądała przy okazji do muzeum. Jest to jedyne muzeum w Polsce, którego ekspozycja w całości jest tłumaczona nie tylko na angielski, ale też na język hebrajski - podkreślił dr Mateusz Szpytma.

Czytaj również:

Historia rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów w latach 1942-44 dawała schronienie ośmiorgu Żydom z rodzin Didnerow, Gruenfeldów i Goldamnów. Na skutek donosu 24 marca 1944 roku Niemcy odkryli kryjówkę zamordowali Józefa Ulmę, jego będącą w zaawansowanej ciąży żonę Wiktorię, sześcioro ich kilkuletnich dzieci oraz wszystkich ukrywających się Żydów.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Stolicy Apostolskiej. W marcu tego roku poinformowano, że watykańska komisja historyków pozytywnie oceniła positio rodziny Ulmów, czyli dokument opisujący ich życie i dowody heroiczności cnót.

jmo

Czytaj także

Niemieckie zbrodnie na polskich dzieciach. IPN: Facebook ponownie zablokował nasze posty

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:28
Facebook po raz kolejny zablokował posty IPN dotyczące niemieckich zbrodni na polskich dzieciach - przekazał Instytut w komunikacie prasowym. Według IPN do blokady jego anglojęzycznego profilu na Facebooku miało dojść 6 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święto bohaterów". Prezydent odznaczy dziś Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 01:47
Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali przed Zagładą swych żydowskich współobywateli. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na 13:00. Kameralna ceremonia w reżimie sanitarnym będzie elementem obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
rozwiń zwiń