X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica narodzin Karola Wojtyły. Przyszły papież przyszedł na świat 101 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 02:44
Mija rocznica 101. urodzin Karola Wojtyły. Przyszły papież Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Lech Zielaskowski / NAC

O 12.00 w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny arcybiskup Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za życie papieża i jego 26-letni pontyfikat.

abp-stanislaw-gadecki-KEP-1200.jpg
Abp Gądecki: dziękujemy za ocalenie życia papieża Polaka i jego pontyfikat

Zrozumienie siebie

Postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, ksiądz Sławomir Oder, powiedział Polskiemu Radiu, że Ojciec Święty dał nam klucz do zrozumienia siebie i innych. Wyjaśniał, że w rzeczywistości, która próbuje Boga wyeliminować, zamknąć w zakrystii albo redukować do rzeczy prywatnej czy mało znaczącej, Jan Paweł II przypomina, że człowiek nie potrafi zrozumieć siebie bez Chrystusa.

Posłuchaj
00:29 JPII IAR 1.mp3 Ksiądz Sławomir Oder: Ojciec Święty dał nam klucz do zrozumienia siebie i innych (IAR)

- Nie potrafi zrozumieć swojej tajemnicy, sensu swojego istnienia, ani powołania - podkreślał ksiądz Oder.

Czytaj również:

Nadzieja

Jak dodaje, nauczanie Jana Pawła II niesie ze sobą przesłanie nadziei, które wynika ze świętości jego życia.

Posłuchaj
00:18 JPII IAR 2.mp3 Ksiądz Oder: nauczanie Jana Pawła II niesie ze sobą przesłanie nadziei (IAR)
Jan Paweł II NAC-1200.jpg
O. Świniarski: Jan Paweł II opierał swoją miłość do Ojczyzny o miłość do Matki Bożej

- On sam powiedział kiedyś, że święci są po to, by nas zawstydzać i umacniać w nadziei. Zawstydzają - ponieważ wskazują, jak daleko jesteśmy od rzeczywistości, świętości, a umacniają w nadziei, ponieważ oni osiągnęli ten cel - podkreśla.

Orędownik rodzin

Postulator w procesie beatyfikacyjnym świętego Jana Pawła II wskazuje, że podobnie, jak za życia, tak i teraz Ojciec Święty jest orędownikiem sprawy życia i rodziny.

Posłuchaj
00:14 JPII IAR 3.mp3 Ks. Oder: Ojciec Święty jest orędownikiem sprawy życia i rodziny (IAR)

- Otrzymywałem sygnały łask za wstawiennictwem Jana Pawła II, dotyczyły one wielu dziedzin życia, ale te, które często się powtarzały dotyczyły życia nienarodzonego, łaski ojcostwa, macierzyństwa, życia rodzinnego - mówił ksiądz Oder.

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

jmo

Czytaj także

"Ojczyzna jest matką, której należy się miłość". Milena Kindziuk o rodzicach i patriotyzmie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:30
- Niewiele brakowało, a Jan Paweł II by się nie urodził. Dotarłam do nowych relacji świadków, mówiących o tym, że Emilia Wojtyłowa zdecydowała się urodzić swoje dziecko, mimo że jej ciąża była bardzo poważnie zagrożona - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl dr Milena Kindziuk, autorka nowej biografii rodziców Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#PilnujcieMiTychSzlaków. Słowa Jana Pawła II hasztagiem akcji promującej efektywny wypoczynek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:53
Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zachęcają do aktywnego wypoczynku wśród polskich krajobrazów i publikowania zdjęć z wakacji z hasztagiem #PilnujcieMiTychSzlaków. Tymi słowami Karola Wojtyły zachęcają do akcji, która promuje mądry i efektywny wypoczynek.
rozwiń zwiń